№323 від 20.12.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Якщо дитина захворіла, батьки відразу це помічають. Нехай поки немає температури, дитя ні на що не скаржиться, бавиться собі. Але материнська інтуїція підказує, що щось негаразд. І на вечір картина стає зрозумілою: потекло з носика, чи почувся пчих. Утім, є хвороби - винятки з правил. До таких належить хорея. Саме при цій хворобі дитина стає непосидючою, вередливою, коротше кажучи - неслухняною. Батьки виховують та шпетять дитя. Замість того, щоб відвести до лікаря-невролога. Як розпізнати хорею, кореспондент розпитувала невролога Рівненської міської об’єднаної дитячої лікарні - Володимира ГОРОВОГО (на фото):
- А що, є зв’язок між ревматизмом та хореєю? Бо ж із ревматизмом зазвичай пов’язують захворювання суглобів.
- Це ураження справді найбільш очевидне, але не головне. Нерідко нервова система страждає при всіх формах ревматизму. Але існує така його різновидність, коли саме на нервову систему падає основний удар. Це і є хорея. На неї хворіють діти переважно шкільного та дошкільного віку. До трьох і після п’ятнадцяти років хорея трапляється вкрай рідко. Дівчатка більше схильні до цієї хвороби, ніж хлопчики. Чому - допоки невідомо.
- Які причини виникнення хореї?
- Виникає хорея, як і інші форми ревматизму, як правило, після ангіни, скарлатини, грипу. Також сприяє її розвитку загострення хронічних вогнищевих інфекцій: тонзиліту, гаймориту, синуситу. Є випадки, коли хорея “чіпляється” до тих дітей, що пережили якусь важку психологічну травму. Трапляється й так, що неможливо з’ясувати причини недуги. Сама хвороба розвивається поступово. Дитина стає розгубленою, плаксивою, безпричинно ображається. Через те, що рухи стають хаотичними, погіршується почерк. Міміка супроводжується гримасами та кривляннями. Тому треба, щоб батьки були пильними і вчасно зрозуміли, що дитина захворіла, а не розігралася. Зауважу, лікарі частенько ставлять діагноз хорея там, де її немає, плутаючи, приміром, з неврозом нав’язливих рухів. Натомість треба проводити систему тестів (функціональних проб) на малу хорею, а їх є близько п’ятнадцяти. Вони нескладні, але дієві. Крім того, тести мають бути індивідуальними та залежати від віку пацієнта.
- Лікується хорея довго?
- Як не дивно, гострі форми хореї лікуються швидше (два-три місяці), ніж стерті. На жаль, повне одужання трапляється нечасто.
У перекладі з грецької мови “хорея” означає танець. У середньовіччі цю хворобу називали “танцем святого Вітта”, - адже хворий іноді нагадує людину, яка чудернацько пританцьовує. Людина смикається, робить дивні жести, пересувається з підскоками. Такі рухи та посмикування (гіперкінезія) здійснюються мимоволі - хворий не в змозі їх припинити.
20.12.2007 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 20.12.2007p. На головну сторінку |