Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №214 від 17.11.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Злободенне питання

Давай закуримо...

А чи варто? Робіть власний висновок

…Зайшла оце у знайомий мені двір у центрі Рівного, що біля майдану Незалежності. Навколо друзі - хлопці і дівчата віком від тринадцяти і до… Майже всі - з цигарками. А що тут дивного? Старші теж курять. Мами моїх подруг, наприклад… Раптом почула вражаюче гарчання. Собака, чи що? Підняла голову і зрозуміла – це так кашляє на балконі старенький дідок. Він байдуже зиркнув на нашу компанію, а потім дістав “Приму” без фільтра і, як завжди, підкуривши, натужно закашлявся. Картина, скажу відверто, була не дуже приваблива. Тоді й подумала: невже й нас таке чекає? То навіщо ж усе-таки ми палимо: діти, підлітки, дорослі, люди похилого віку?

Відповіді на це запитання виявилися доволі подібними. Наприклад, мама моєї подруги (38 років) відповіла:

- Почалося це ще в інституті. Можливо, подобалося бачити фігурку жінки на лавці, яка задумливо тримає довгеньку сигарету і красиво кільцями випускає дим. Декому це додавало адреналіну чи “виділяло з натовпу”… Коли ж завела сім’ю, завагітніла, звичайно, в курінні зробила перерву. А потім ця погана звичка повернулася. Погоджуюся, вона завдає багато прикростей (задишка при плаванні, швидкій ходьбі, неприємний запах з рота, погіршення зубів; низка захворювань, як-от гайморит, біль у горлі…). Але ж приносить стільки задоволення – заспокоює нерви, передусім. Яка ж це розкіш – вранці попити кави з сигареткою, а після роботи, зручно вмостившись на кухні, - з чаєм і шоколадною цукерочкою…

Ащо кажуть мої

однолітки? Зауважу: всі відповіді були абсолютно відверті (батьки, увага!). Отже, більшість підлітків (13-16 років) вважає, що вони палять, бо…

- Не варто цим захоплюватися? А я й не захоплююся, можу кинути в будь-який момент, але не хочу. (Коли доходить до діла, жоден з них не може протриматися без сигарет більше тижня. Можливо, є й винятки, але я таких не зустріла - авт.)

Мотивують повернення до цигарки так: “Мені це не заважає, краще буду витрачати гроші на цигарки, аніж на солодке чи “слабоалкоголку”, бо погладшаю, до того ж, це заспокоює мені нерви, які псують батьки”.

А от ще думка:

- Чому саме я буду білою вороною? Більшість рівнян вже давно палять, і мені теж це подобається. А те, що в когось проблеми і хвороби від куріння, – самі винні. Особисто я п’ю молоко і палю в міру. Мені відомо, що, якщо щодня пити молоко, то весь нікотин виводиться впродовж кількох годин.

У малолітніх хпопчаків, щойно “метр з шапкою”, які кидаються до тебе з проханням: “Дайте сигарету, пожалуйста!”, я також питала, що їх змусило спробувати це “зілля”. Виявилося, що в одного палить старша сестра і та забула пачку цигарок у кімнаті, а дитині все ж цікаво(!). В іншого така історія:

- Ми святкували моє 10-річчя, і мій дядько пішов палити на балкон, а я побіг за ним і попросив дати спробувати…

Івсе-таки: якщо ку-

рити шкідливо, чому ж усі це роблять? Всі ж бо знають, чим це загрожує. Чи, можливо, лікарі нас просто залякують?

Послухаємо думку спеціалістів. Кореспондент “РР” зустрілася з лікарем-педіатром, завідувачкою дошкільно-шкільним відділом Рівненської міської дитячої лікарні Ольгою МОЛЧАНОВСЬКОЮ.

- Пані Ольго, скажіть відверто: невже сигарети так уже шкодять? Яких захворювань слід боятися в першу чергу?

- Те, що сигарети шкодять, це ще “слабо” сказано. Варто назвати хвороби, які справді трапляються. Це і рецидивуючий бронхіт, бронхіальна астма і ще дуже багато недуг, пов’язаних із дихальними шляхами. Куріння негативно впливає на серцево-судинну систему (збільшує ризик інфаркту міокарда), на вегетативну систему, призводить до звуження кровоносних судин, викликає склероз судин, психопатичні реакції, спричиняє роздратованість і головні болі (зараз, як ніколи, багато, підлітків скаржаться на головний біль). “Завдяки” курінню значно омолодилася гіпертонічна хвороба (раніше вона траплялася у людей середнього та старшого віку, а зараз у підлітків просто “процвітає”).

- Кажуть, що навколишнє середовище набагато негативніше впливає на наше здоров’я…

- Так, звичайно. По-перше, молодий організм удвічі чутливіший. До того ж, забруднене промисловими газами повітря плюс куріння – разом це “чудовий” привід до зростання кількості захворювань дихальних шляхів.

- А чи правда, якщо пити багато молока, то нікотин виведеться з організму? І чи справді цигарка заспокоює?

- Ні, це далеко не так. Насправді куріння провокує порушення у кишково-шлунковому тракті – робить всмоктування поживних речовин і вітамінів неповноцінним та змінює кислотність у шлунка. Молоко не може бути таким сильним фактором захисту шлунка. Тому куріння спричиняє виразкові хвороби, які зустрічаються у 2-3 рази частіше у курців, ніж у некурців. Цигарка як малий наркотик після звикання при потрібній тобі “дозі” “заспокоює, приносить задоволення”, адже це є залежність.

- А як щодо статистики та здоров’я підростаючого покоління?

- Статистика свідчить, що кількість курців величезна, і вона зростає. Відомо, що зараз кожен третій хлопець та кожна п’ята дівчина палять. А щодо майбутнього покоління… Схоже, що з такими темпами його може й не бути взагалі, або воно буде хворе чи гібридне. Доведено, що нікотин впливає на статеві залози. У курців статева функція передчасно згасає. Але не треба засмучуватися. Варто лише кинути палити, як вона почне поступово відновлюватися. Тютюн шкідливо впливає на вагітність. Якщо вагітна жінка палила до вагітності чи палить під час неї – це зменшує приток плацентарної крові, а отже, живлення плоду. В результаті народжуються мертві дітки, трапляються викидні, хворі немовлята, інваліди.

А ось ще аргумент – останній. Лікар-педіатр відділення старшого дитинства Рівненської міської дитячої лікарні Оксана СЕГІНА стверджує:

- Саме через куріння ми не можемо вилікувати деяких дітей. Справа в тому, що паління утворює у шлунку такий мікроб як “H-pylori”. Він створює у шлунку захисну оболонку, яка не пропускає медикаменти. Тому лікування стає тривалим. А дистонія через паління взагалі не лікується, бо тютюновий дим викликає спазм головного мозку.

Ну, як почуваєтеся? Дим у горлі не застряг?

17.11.2005Олена РУДИК



Рівне-Ракурс №10 від 17.11.2005p. 
На головну сторінку