№326 від 10.01.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Надворі зима, проте на великих об’єктах та й у приватних садибах не вщухають будівельні роботи - сучасні технології дозволяють зводити стіни, оздоблювати інтер’єр за будь-яких умов і температур, незважаючи на сезон. Багато рівнян напередодні нового року ще й металопластикові вікна встановлювали, адже на холодну пору року припадає істотне зниження цін на такі послуги. Нині мало хто вже сумнівається в доцільності заміни старої радянської столярки на буцімто високоякісну європейську.
- Епідеміологічні дослідження доводять, що люди, які працюють у сучасних офісах з новітнім ремонтом, мають симптоми, характерні для “синдрому хворих будівель” - це подразнення очей, шкіри, верхніх дихальних шляхів, головний біль, підвищена стомлюваність, нервозність, порушення сну, - розповідає завідувач токсикологічної лабораторії Рівненської обласної санстанції Ігор СЕДЛЯР (на фото). - Погіршення здоров’я прямо пов’язане з поганою якістю повітря у приміщеннях. Адже у повітрі сучасних будинків ми виявляємо до 300 летких хімічних сполук, є там і кліщі, і більше 40 видів грибків, і підвищена концентрація родону. Крім того, на людей діють електромагнітні поля ком’ютерів, мікрохвильовок, тютюновий дим тощо. Плюс до цього виділяють токсини сучасні меблі за рахунок забруднених будматеріалів, з яких вони виготовлені. Найнебезпечнішими для здоров’я є меблі із ДСП, клеєна фанера, ізоляційні матеріали на основі спінених карбомідних смол, пластикові покриття та деякі види лаків.
- Звідси може походити і алергізація населення, так?
- Так. Особливо у дітей. Найбільше дитячим алергіям респіраторного характеру “сприяє” формальдегід. Ця речовина також призводить до бронхіальної астми. Найбільші його концентрації виявлялися у квартирах, де недавно зробили ремонт та поставили новенькі меблі. При дії однієї й тієї ж концентрації хімічних забруднювачів дитина отримує більше навантаження на організм, ніж доросла людина. Чому? Найперше - через суттєву різницю в об’ємі легеневої вентиляції. І ще доведено, що висока патологія дихальних шляхів - це результат поганої провітрюваності, власне вентиляції приміщень.
- Отак - то в нас: купи житло з метровими стінами, з пластиковими вікнами та батареями й нарази на небезпеку себе й дітей на все подальше життя, причому за валюту... Що ж робити?
- Замкнутість та підвищена герметичність приміщень при масовому використанні металопластикових вікон і дверей, полімерних матеріалів впливають на якість повітря всередині житла. Нині формальдегід, фенол, стирол є основними забруднювачами житлового середовища в Україні. А тому потрібна профілактика “синдрому хворих будівель”, яка включає еколого-гігієнічну оцінку житлового фонду за стандартними методиками на державному рівні, так, як це робиться в країнах ЄС. Також варто ввести більш жорсткі нормативи для полімерних будівельних матеріалів.
10.01.2008 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 10.01.2008p. На головну сторінку |