Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №214 від 17.11.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Акція

Не душіть

Під таким гаслом журналісти розпочинають сьогодні всеукраїнську акцію протесту проти ухваленого Верховною Радою Закону «Про вибори народних депутатів України», що містить загрозу професійному виконанню журналістами своїх обов'язків під час парламентських виборів та становить небезпеку для роботи ЗМІ в Україні

Кричущий інцидент, який стався в Рівному, змусив представників мас-медіа вдатися до рішучих кроків відстоювання демократичних засад та свободи слова. Вперше в історії незалежної України до кримінальної відповідальності притягнуто колишнього головного редактора тижневика Рівненської міської ради «Сім днів» Василя Геруса за розміщення на сторінках очолюваного ним видання політичної реклами під назвою «Політичні цілі Віктора Януковича». Нагадаємо, що за публікацію, замовлену політичною організацією, журналіста засуджено до трьох років позбавлення волі з випробувальним строком на один рік. При розгляді справи Рівненським міським судом не взято до уваги, що згаданий матеріал опубліковано на шпальтах «Семи днів» на підставі укладеної редакцією угоди з обласним відділенням «Партії Регіонів». Зігноровано й той факт, що, згідно з договором, замовник брав на себе всю відповідальність за достовірність інформації та дотримання всіх законодавчих нормативів. Проте, відповідати довелося одному лише колишньому головному редактору, який опинився між молотом і накувальнею. Адже за чинним законодавством Василь Герус однаково міг опинитися на лаві підсудних, оскільки одна стаття передбачає кримінальну відповідальність за відмову публікування політичної реклами, а інша - навпаки, за її розміщення. В результаті колишньому редактору «Семи днів» судилося спізнати долю «цапа-відбувайла».

Минулого вівторка мало б відбутися засідання Рівненського апеляційного суду по справі Василя Геруса. Проте, її розгляд перенесено, адже справу передано назад до Рівненського міського суду. За словами адвоката Василя Геруса Володимира Гурського, судді апеляційного суду пояснюють затягування тим, що суд першої інстанції має розглянути зауваження до протоколу судового засідання, яке було подано Василем Герусом ще півроку тому. Тоді, при винесені вердикту, це зауваження судом було відхилено. Отож, крапку в поневіряннях журналіста ставити завчасно.

А тим часом журналісти сьогодні розпочинають всеукраїнську акцію протесту проти ухваленого парламентом Закону «Про вибори народних депутатів України», котрий, образно кажучи, виявився зашморгом на шиї вітчизняних ЗМІ. Суть невдоволення журналістів викладена у розповсюдженому Київською незалежною медіа-профспілкою зверненні до парламенту України, яке пропонуємо увазі читачів «РР».

Голові Верховної Ради України Литвину В.М.

Народним депутатам України

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Володимире Михайловичу!

Шановні депутати!

Конституція України гарантує, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ухвалений Верховною Радою Закон «Про вибори народних депутатів України» № 2777-IV, ухвалений 07.07.2005, містить загрозу професійному виконанню журналістами своїх обов'язків під час парламентських виборів та становить небезпеку для роботи ЗМІ в Україні.

Цей закон порушує право журналістів на свободу слова та вільне розповсюдження інформації, думок та ідей, гарантованих статтею 34 Конституції України та статтею 10 Європейської декларації з прав людини.

Ми вимагаємо негайно відмінити норми зазначеного закону, а саме:

- у пункті 3 статті 66 виключити з визначення політичної реклами інформаційні повідомлення про заходи, які проводяться в рамках виборчого процесу;

- пункт 12 статті 68, який фактично забороняє такі журналістські жанри, як політичні коментарі, огляди, аналітичні статті, розслідування тощо;

- пункт 10 статті 71, який виборчим комісіям та судам надає право призупиняти діяльність ЗМІ.

Додати до п.26 статті 71, що «Засоби масової інформації не несуть відповідальності за зміст передвиборної агітації», та привести закон в цілому у відповідність до демократичних стандартів проведення виборів, невід'ємною складовою яких є вільна діяльність ЗМІ та журналістів.

Якщо ця вимога не буде виконана до початку виборчої кампанії, ми залишаємо за собою право на проведення акцій громадської непокори та ігнорування цих норм закону, оскільки вони суперечать Конституції України, а відтак, не можуть бути чинними.

Обмежуючи розповсюдження інформації про перебіг виборів, Ви обмежуєте не тільки наші права, а й право громадян зробити свідомий вибір майбутнього України. Проведення виборів за положеннями чинної редакції закону та подальше їх оспорювання у судах може призвести до негативних наслідків для внутрішнього і зовнішнього визнання легітимності майбутнього парламенту та різкого загострення соціально-політичної ситуації в державі.

17.11.2005



Рівне-Ракурс №10 від 17.11.2005p. 
На головну сторінку