№330 від 07.02.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Люди Білої Тростини
Ірена Пучковська - студентка Інституту слов’янознавства Київського славістичного університету - нині на четвертому курсі. Дівчина мала б закінчити навчання кілька років тому, бо вступила на стаціонар. Проте Ірену раптово здолала непроста хвороба - діабет II типу, через яку вона майже повністю осліпла й тому на тривалий час навчання довелося змінити на лікування. Ірена майже втратила зір, але не силу духу, надію і прагнення знань. Схоже, бажання не вирізнятися від решти зрячих, а то й знати більше від них, є і в Романа ДАНКЕВИЧА - студента третього курсу Рівненського державного гуманітарного університету. Бути ж на рівні з іншими студентами, які не мають таких проблем із зором, Ірені та Романові допомагає відвідування навчально-комп’ютерного центру “Інтернет-Окуляр”, що третій рік поспіль діє в Рівненській державній обласній бібліотеці, і який познайомив між собою багатьох-багатьох людей із вадами зору. І не лишень молодих, але й осіб різного віку і різних професій та вподобань.
Консультант центру Петро ОЗАРЧУК (що також має проблеми з зором) - досконало володіє новими комп’ютерними технологіями, а також клавіатурою з англійськими літерами - розповідає про сліпий метод друкування, про гарячі клавіші, які в роботі з комп’ютером заміняють мишку, про синтезатор мови - спеціальну програму для незрячих для озвучення візуального ряду, показує брайлівський принтер (сліпі люди читають за системою Брайля). І додає, що навчання в центрі проходить індивідуально або в невеликих групах, і зовсім безкоштовне.
Пріоритетним напрямом діяльності центру є соціокультурна адаптація людей з особливими потребами, яка здійснюється через інформаційно-масові заходи. Нещодавно в рамках проекту відбулось одразу кілька цікавих та змістовних заходів: акція для юнацтва “Канікули з “Інтернет-окуляром”, конкурсна гра у шахи з комп’ютером серед учнів Клеванської спеціалізованої школи, Дні інформації - “Нові технічні засоби просторового орієнтування людей з особливими потребами”, “Сучасні інформаційні засоби (смартфон, mp-3 плеєр) у вирішенні проблем незрячих та слабкозорих людей”, “Нові досягнення в тифлотехніці та тифлопрограмуванні”. Упевнена, чимало здорових земляків навіть гадки не мають, що таке та “тифлотехніка”...
Отак пізнає час і простір через Інтернет в обласній бібліотеці спільнота рівненських людей, яких у цивілізованому світі називають Людьми Білої Тростини, не нарікаючи на долю і на те, що не бачать світу Божого, але хочуть про нього знати й чути якнайбільше. Чого так часто бракує нам, зрячим, але часто лінивим і збайдужілим...
Ольга ЯРОШ
У 2005 році за підтримки посольства США в Україні у Рівненській державній обласній бібліотеці розпочав роботу комп’ютерний центр “Інтернет-Окуляр” для людей з вадами зору та незрячих. Він функціонує завдяки ґранту, наданому відділом преси, освіти та культури, посольства США в Україні. МІСІЯ проекту “Інтернет-Окуляр” полягає у забезпеченні рівноправного доступу до мережі Інтернет людей з вадами зору. Подібні центри, крім Рівного, є лише в Києві та Херсоні.
07.02.2008 |
Рівне-Ракурс №10 від 07.02.2008p. На головну сторінку |