№334 від 06.03.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Коли буваєш у європейських країнах або дивишся американські фільми, то звертаєш увагу на таку неодмінну картинку з їхнього життя - усі бігають. Молоді й літні, чоловіки й жінки, наодинці і групками. Бігають незалежно від пори року вранці, вдень і ввечері - коли випадає нагода. У парку, вздовж трас та й просто на вулиці. До речі, чи не тому, що люди дбають про власне здоров’я змалечку і повсякчас, аптек у містах заможної Європи не так багато, як у нас. Чи не тому 60-літні німці виглядають, як сорокалітні, а французькі пані рідко страждають на остеопороз у поважному віці? І чи не тому молодь не пиячить і не курить так безбожно, бо знає: здоров’я треба берегти змалечку. Питання, як то кажуть, риторичні. Але ми не про це, ми про біг. Як правильно долучити себе до цього чудового засобу психічної саморегуляції, що долає нервову напругу і шкідливі звички (головне - зовсім безплатно!) читачам Сторінки Здоров’я розповідає лікар-методист Рівненського обласного центру здоров’я Віктор МЕЖОВ:
- Цікаво, а як саме біг впливає на роботу серця? Бо ж, здається, що воно ось-ось вискочить із грудей...
- Під час бігу навантаження на серце зменшується завдяки роботі “м’язового насоса” - ритмічне й послідовне скорочення м’язів гомілки та стегна допомагає виштовхувати кров із вен нижніх кінцівок нагору до серця. Утім, користь від бігу з’являється лишень тоді, коли правильно бігати. Основна помилка новачків - дуже стрімкий початок. Починати ж тренування варто поступово і з часом доводити навантаження до певного максимуму. Тому зауважу: надто інтенсивні навантаження не оздоровлюють, а навпаки, руйнують організм, що стає помітно з віком. Тому старшим людям найкраще бігати підтюпцем. Саме такий вид бігу - найбезпечніший для суглобів. Темп трохи швидший за середній крок. А щоб визначитися точніше, необхідно міряти пульс: він має бути в середньому 100-110 ударів на хвилину, однак не більше 120. Спочатку буде складнувато, тому переходьте на ходьбу, а після відновлення пульсу - знову на біг. Регулярно тренуючись, через десять -дванадцять тренувань ви зможете тримати пульс на рівні 110-112 ударів на хвилину. Це і є те, чого варто прагнути.
- Як правильно зробити це вперше: ступивши за поріг, мерщій бігти, чи як?
- Одразу бігти не слід. Хвилин зо п’ять варто приділити легкій розминці, щоб підготувати суглоби. Виконайте по двічі прості вправи - присідання, розтяжку литок та інше. Процес же пробіжки можна урізноманітнити, наприклад, періодичними прискореннями метрів так на двісті. Останні п’ятдесят метрів поступово рух уповільнюйте і обов’язково деякий час пройдіться задля відновлення дихання. Затим виконайте вправи на розтяжки м’язів. Після пробіжки можна попідтягуватися, віджатися, покачати прес. Крім того, біг можна чергувати з велосипедом (день - біг, день - велонавантаження).
- Шкода, що рівнян мало бігає, хоча молоді, студентства у нас безліч поночі тиняється, лавочки трощать, пляшки розбивають... Хай би бігали і вкладали енергію в це корисне заняття. До речі, в яку пору доби найкраще бігати?
- Треба, щоб у кожному навчальному закладі були обов’язковими уроки та заняття з фізкультури і щоб на фірмах заохочувалося таке активне дозвілля. Є думка, що біг зранку призводить до інфарктів - організм ще не прокинуся як слід, а біг, безумовно, стрес для організму. Отже, краще бігати, коли добре виспишся.
Японські дослідники розрахували, що для нормального активного стану організму й підтримки здоров’я, людина повинна щодоби робити до 1000 кроків, тобто при середній ширині кроку 70-80 см проходити за день 7-8 кілометрів.
06.03.2008 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 06.03.2008p. На головну сторінку |