Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №335 від 13.03.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Гаманець

Яка кулінарна книга? Скоро їсти нічого буде!..

Сусідська бабуся принесла розірваний пакет перлової крупи й попросила: “Ти, дочко, працюєш в газеті, то допоможи дізнатися, чому продають неякісну крупу у “Слов’янській компанії”, з усяким зіллям та домішками. Я збиралася варити розсольник, промила перловку, а воно як спливло, то півгодини вибирала. А пакет же коштує немало - 2,95 гривні. І кажуть, що знову все дорожчатиме. Та хоч би добре було, а то ж яке-небудь продають, а гроші дай. І що ж це воно далі буде?”.

Прокоментувати якість фасованої продукції та спрогнозувати “що ж це воно далі буде?” стосовно здорожчання продуктового ряду погодився Василь ЦВЕЙ - комерційний директор “Слов’янської компанії”, продукцію якої рівняни гуртом і вроздріб купляють понад десять років:

- Бабусі в пачці перлової крупи трапилося зовсім не сміття, а недозрілий ячмінь, який не до кінця обдерся. Можливо, він осів на дні мішка й потім при фасуванні змішався разом із нормальною крупою. Ми, наприклад, отримуємо товар у мішкотарі, а тоді розфасовуємо покілограмово. І якщо до нас звертаються незадоволені якістю покупці, то й ми звертаємося до виробника з відповідною претензією. Понад те, бували часи, коли “Слов’янська компанія” не раз відмовлялася від недбалого виробника. Утім, це було тоді, коли ми могли диктувати ціни. Нині ж виробник нам вказує ціну, а вона стає все вищою та вищою, натомість якість - нижчою. І як тепер існувати компанії, коли завжди нашим гаслом було: продати більше за меншу ціну. Ми так досі й працювали з мінімальними націнками, постачаючи борошно, крупи, цукор, олію, бакалію, макарони школам, лікарням та ринкам. Однак нині всерйоз замислюємося над перепрофілюванням організації на зовсім протилежну сферу діяльності.

- Тобто, вже не займатиметеся розфасовкою, бакалією та доставкою до замовників, торгуватимете бензином чи будматеріалами? Чому, то ж у вас такий гарний досвід?

- Та тому, що останні місяці витягуємо лишень на зарплату працівникам та сплату податків і відсотків по кредитах. Не витримуючи росту закупівельних цін, на прибуток не працюємо. З березня крупи виростуть в ціні до 20 відсотків. Олія теж вкотре дорожчає, у січні-лютому ціна на рослинну олію збільшилася на 5,2 відсотка. Закупівельна ціна борошна уже сягає 2,10-2,20 гривні. Співчуваю хлібопекарям... Утім, щороку саме в березні відбувався стрибок цін, бо поволі закінчувалися старі запаси. Це сезонне явище. Однак нині ціни плигають незалежно від сезону і це не є чиста спекуляція на тлі кепського торішнього врожаю. У Європі швидко дорожчають харчі. І світова тенденція теж на це вказує через погіршення кліматичних умов. Та, на жаль, частка витрат на харчування у нас набагато вища, ніж у західних країнах. Мінімальна ж зарплата українців не відповідає міжнародним нормам. Щоб розвивати діяльність такої компанії, як наша, треба брати кредити, але їх з’їдає інфляція. На мою думку, реальних можливостей зупинити стрімке зростання цін на більшість продуктів, які формують основний ціновий приріст, у нас ні в області, ні в державі немає.

- Люди чекають, що зі вступом у Світову організацію торгівлі виграють споживачі, у яких буде значно ширший вибір, на відміну від виробників.

- Можливо, але це буде аж наприкінці літа. Нині ж торгувати продуктами стає дедалі більш не вигідно. Погляньте: на ринках харчі все більше витісняють промислові товари. З іншого боку, якщо хочемо мати більше якісних продуктів, повинні бути готовими у майбутньому більше за них платити.

13.03.2008Ольга ЯРОШ

У країнах третього світу, що стрімко розвиваються, приміром, у Китаї та Індії, швидко росте середній клас, і все більша кількість людей стає краще харчуватися. За прогнозами експертів, до 2010 року пшениця коштуватиме на 20 відсотків дорожче, ніж у середньому за останні шість років, рис - на 36 відсотків, вершкове масло - на 42, сир - на 32 відсотки.



Рівне-Ракурс №10 від 13.03.2008p. 
На головну сторінку