№344 від 16.05.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Криза
9 травня 2008 року ціна на нафту перетнула рекордну позначку в 126 доларів за барель! Це - головна причина післясвяткового підвищення ціни на бензин в Україні, оскільки ми повністю залежні від зовнішніх поставок. Тим часом, згідно з даними Держкомстату, в квітні ціни в Україні зростали повільніше, ніж у березні. Експерти непогано оцінюють антиінфляційні зусилля Уряду, і прогнозують подальше зниження інфляції, особливо з урахуванням непоганих, дякуючи Богові, видів на врожай. Адже злет цін на продовольство - світова тенденція.
і моляться за зниження ціни на бензин
Лихоманить не лише країни, що розвиваються, але й потужні держави зі сталою економікою. Наприклад, хто міг би подумати, що проблеми з інфляцією виникнуть у Сполучених Штатах Америки. Разом із тим, це лихо змусило американців наблизитися до мешканців колишнього СРСР і стати в чергу за рисом, адже ціни на нього зростають.
Не вірите?! Наведемо приклад. Влада США запровадила обмеження на продаж деяких продуктів харчування в одні руки, оскільки американці, щоб убезпечитись від інфляції, запасаються цими товарами. Насамперед, обмеження стосуються екзотичних сортів рису, що набули популярності у США останніми роками. За кожен візит до магазину одній особі відпускають максимум чотири мішки рису. Про це повідомляє інтернет-видання “Форум”.
Нинішня ситуація є унікальною тим, що, як правило, американські торговці підвищують ціну на дефіцитний товар, а не обмежують його продаж. Почувши про обмеження, люди атакували магазини, щоб запастися рисом про запас. Отож, американці намагаються випередити інфляцію, оскільки ціни на рис нестримно зростають. Викликати паніку в громадян розвинутої крани можуть навіть маленькі проблеми.
Американці навіть кинулися просити допомоги у Бога. У Сан-Франциско відслужили молебень за зниження цін на бензин. Службу правив директор церковного хору з Вашингтона Роккі Твайман... на одній із заправних станцій “Шеврон”. Твайман закликає прихожан благати Бога про втручання у справи, в яких, за його словами, зазнали невдачі політики. Крім того, він стверджує, що люди, які моляться про зниження цін на бензин, повинні більше ходити пішки й домовлятися про спільну експлуатацію автомобілів. На сьогодні вартість літра бензину в Сан-Франциско перевищує 4 долари.
Зауважимо, що перспективи з цінами на нафту справді є не вельми радісними. Ціна за барель нафти може досягнути 200 доларів. Принаймні так вважає президент організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) Шакіб Хеліль.
Європа затягує паски
З приводу інфляції б’ють на сполох як Сполучені Штати Америки, так і заможна та розмірена Європа. В усьому світі занепокоєні зростанням інфляції, рівень якої надто високий, а зниження навряд чи буде таким, на яке сподівалися раніше. Так вважає керівник ради Європейського центробанку Клаус Лібшер.
“Рівень інфляції надто високий”, - стверджує керівник банку. Він додав, що Європейський банк повинен “зробити все необхідне для упередження вторинних ефектів інфляції або росту рівня інфляції”. Єврокомісія вже підвищила рівень інфляції. “Зміна прогнозу відбулася через зростання цін на продукти харчування та енергоносії”, - стверджують оглядачі. Зміна прогнозу інфляції відбулася через зростання цін на продукти харчування та енергоносії. За словами єврокомісара, споживчі ціни в середньому по Європейському Союзу збільшилися за підсумками поточного року на 3,6 відсотка.
Від інфляції у Медведєва вже болить голова, а росіянам видають картки на хліб
Можливо, дехто схоче махнути рукою та сказати: що нам Європа, що нам Америка? Ми - слов’яни, нас можна “порадувати” прикладом нашої “братерської Росії”. Зауважимо, що у деяких регіонах сусідньої держави навіть запроваджують картки на хліб. Зростають ціни, а чиновники не знають, що робити з інфляцією.
Травневі ціни вдарять росіянам по кишені. Про це з острахом пише російське інтернет-видання “Утро”: “чиновники економічних відомств не встигають коригувати свої прогнози”. Перед президентськими виборами вони запевняли, що інфляція в 2008 році складе не більше 8,5 відсотка. Але нещодавно Міністерство економічного розвитку офіційно підвищило прогноз до 10 відсотків. У той же час, за словами незалежних експертів, до кінця року інфляція в Росії може сягнути 14 відсотків. У травні, за очікуванням уряду Росії, ціни також піднімуться на 1,3-1,4 відсотка. Відповідно подорожчають і продукти харчування. “Спеціалісти переконані: ціни будуть зростати, і жодне штучне стримування ні до чого доброго не призведе”, - пише інтернет-видання.
Черговим стрибком цін на продукти харчування, від якого найбільше постраждають найменш захищені верстви населення, позначився початок президентства в Росії Дмитра Медведєва. Так окреслює ситуацію російське інтернет-видання newsru.com. Оглядачі стверджують, що урядова програма “заморожування” цін виявилася неефективною. У статті зазначається, що “побороти інфляцію зрозумілими населенню адміністративними заходами неможливо”. “Тепер міністерство в боротьбі з інфляцією переорієнтується з заборонних заходів, зокрема, обмеження на експорт продовольчих товарів, на заходи стимулювання”, - прогнозує інтернет-ресурс. У матеріалі також наводяться причини інфляційного зростання. Серед них, насамперед: світова тенденція до подорожчання продовольства та палива, приток капіталу в країну, зростання держвидатків і низький рівень конкуренції в російській економіці.
“Увесь світ відчуває на собі стрімке зростання цін”, - констатує російська “Литературная газета”. “Загальні причини інфляції зумовлені підвищенням цін на нафту та інші енергоносії, а також на продукти харчування. Проте головна проблема в тому, що наша економіка занадто монополізована, тому ціни на сировину, послуги ЖКГ тощо визначають монополісти. Контролюючи тарифи на електроенергію і сировину, держава могла б стримувати зростання цін, але, на жаль, цього практично не робиться”, - говорить депутат російської держдуми Оксана Дмитрієва. За її словами, “особливої харчової кризи у світі немає, але зростає споживання продукції сільського господарства в країнах із економікою, яка розвивається (передусім у Китаї та в Індії). Крім того, внаслідок високих цін на нафту вживаються спроби замінити її біопаливом, що підвищує собівартість товарів”, - так пояснює Оксана Дмитрієва світові інфляційні тенденції.
16.05.2008 | Георгій ПУШКАШ |
Рівне-Ракурс №10 від 16.05.2008p. На головну сторінку |