№348 від 12.06.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Точка зору
“Якщо нас сьогодні не влаштовує прем’єр Тимошенко, то розмови про збереження демократичної коаліції треба припинити”, - заявив днями віце-прем’єр Іван Васюник, коментуючи ситуацію довкола парламентської коаліції БЮТ та НУ-НС. Схоже, що прем’єр Тимошенко не задовольняє багатьох політичних і бізнесових діячів. Не влаштовує, зокрема, тим, що постійно заважає цій так званій “еліті” заробляти шалені капітали, торгуючи стратегічними інтересами держави. Як підкреслив Іван Васюник, попри вставляння палок у колеса, уряд “довів, що це - український уряд. Він наважився розірвати кабальну угоду з приводу шельфу. І це - принципово важливий крок до здобуття Україною енергетичної незалежності”.
Президент Ющенко, який вже звик обходити Конституцію, що не дозволяє главі держави безпосередньо втручатися в економічні питання, за допомогою раніше спланованих рішень РНБО скористався цим битим шляхом і у справі “Венко”. Рекомендації Радбезу та виданий на їх підставі указ Президента зобов’язали уряд поновити угоду з компанією “Венко Прикерченська”. Деякі експерти назвали це рішення таким, що містить ознаки політико-комерційного лобіювання.
Подібні оцінки мають серйозне підґрунтя - ад-же, скликавши засідання РНБО на захист інтересів “Венко”, Президент призначив головою комісії із врегулювання спірних питань Раїсу Богатирьову - секретаря Радбезу та давню партійну соратницю Рината Ахметова. З боку Президента це був надзвичайно відвертий крок: адже керівництво “Венко Прикерченської” навіть не приховує, що представляє бізнес-інтереси того ж таки Ахметова (донецький мільярдер через свій концерн СКМ є власником Донбаської паливно-енергетичної компанії, яка безпосередньо задіяна в проекті “Венко”). Тобто, призначаючи пані Богатирьову перевіряти законність бізнес-проекту пана Ахметова, Президент України навіть не намагався приховати, що ні про яку об’єктивність комісії взагалі не йдеться. Йдеться виключно про те, щоб не дати урядові зламати таку розкішну та прибуткову комбінацію, якою є угода з “Венко” на право розробки надр Прикерченського шельфу.
Тому нікого й не здивували прогнозовані висновки комісії Богатирьової (як, до речі, й усі рішення РНБО при Президенті Ющенку): і конкурс, і угода з “Венко” - законні, чисті й бездоганні. Ще б пак - адже йдеться про шельф, який містить 1,5 трильйона кубометрів газу. До чого тут Україна з її енергонезалежністю, коли мова йде про такі гроші?..
Експерти роблять висновок, що уряду викручують руки заради інтересів однієї комерційної структури. Справа “Венко Прикеченська” - незаперечне свідчення політичного зближення Ющенка й Ахметова, внаслідок чого Президент відверто захищає комерційні інтереси українського мільярдера.
Повертаючись до цитованої вже промови Івана Васюника, додамо, що в результаті такого політичного союзу, “за іншої коаліції та іншого уряду, енергетичну незалежність України буде поховано”. Втім, Президента подібні “дрібниці”, вочевидь, не турбують, оскільки він вирішує свої, важливіші питання?..
12.06.2008 | Дмитро ОСТАПЕНКО |
Рівне-Ракурс №10 від 12.06.2008p. На головну сторінку |