№349 від 19.06.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Проблема
“У житті все треба спробувати, і вживання наркотиків - твоя особиста справа. Ти будеш довго танцювати, не відчуваючи втоми, відчуєш кайф, подивишся “мультики”, все це вирішить твої проблеми та зменшить тривожність…”
Наркотик уміє чекати
- Кількість наркоманів зростає в усьому світі, в тому числі і в Україні, - зазначає психолог благодійного фонду “Вірний шлях” Геннадій КРАХМАЛЮК. - Останнім часом в Україні неминуче “молодіють” алкоголіки, наркомани й курці. Тобто, до свого повноліття багато юнаків і дівчат уже одержали досвід куріння. Підлітки 13-14 років із сигаретою “експериментують”, а до моменту отримання паспорта, “курильна паличка” міцно формує їхній “імідж”. Все починається із легких наркотиків, в основному, марихуани, яку молодь полюбляє покурити. І саме легкі вбивають страх взагалі перед наркотиками. Потім щось більш серйозне, а в результаті - наркотична залежність, з тенет якої мало кому вдається вирватися самостійно. За статистикою, зі 100 відсотків наркоманів 90 потрапляють в абсолютну залежність, 10 - намагаються боротися і лише 5-6 повертаються до попереднього нормального життя. Та гірка правда в тому, що це - невиліковне, оскільки наркотик уміє чекати. Нервовий зрив, знову прийняв наркотик - і все розпочинається заново.
Причини наркоманії
- Вказати причини, через які молода людина стає наркозалежною - тяжко, оскільки це питання необхідно розглядати індивідуально для кожного, - продовжує розмову пан Геннадій. - Та, на мою думку, насамперед, це - порожнеча в серці, самотність. Людина шукає шляхи заповнити її і часто-густо знаходить вихід саме в наркотиках. Ця порожнеча виникає з різних причин: непорозуміння в сім’ї, невдоволення, відчуття відчуженості. Також - це молодіжна “наркокультура”, адже наркоманія - це, насамперед, проблема молоді. Як свідчать дослідження, вживати наркотики починають зовсім випадково, через цікавість. Молодь “знайомиться” з наркотиками на дискотеках і вечірках, в компанії з друзями. Існують й інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати кращого життя, але це життя - без майбутнього. Дуже дивно: хоч би скільки показували підліткам по телевізору, що наркотики - це небезпечно, однаково для них це є “модним”, “елітним” і “дорослим”.
“Наркомани не старіють… вони помирають молодими”
- Наркоманія - це важка хвороба, яка дуже швидко прогресує. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років, - зазначає психолог Геннадій. - Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Багато гинуть через інфекції: гепатит С, СНІД. Тому й поширений вислів, що “наркомани не старіють… вони помирають молодими”.
Типовий день наркомана
- Психологічний стан наркомана залежить від того, чи є наркотик під рукою, - розповідає пан Геннадій. - Всі його дії спрямовані на те, щоб дістати наркотики, які стають єдиною річчю на світі, яка здатна принести йому задоволення. Сім’я, друзі, робота, навчання, їжа, здоров’я - все це відходить на другий план. І перша думка одразу після пробудження - де і як дістати наркотик. З часом наркомани перестають реагувати на інші види задоволення. Ніщо для них не може бути кращим за наркотичний “кайф” і ніщо не може бути страшнішим за “ломку”. У цей період наркоман здатний на вбивство, крадіжку, зраду заради мінімальної дози наркотику.
Що ж обираєш ти? Зеленувату шкіру, тьмяне, пошкоджене волосся та зіпсовані зуби, а також загрозу власному життю? Чи не вживати наркотики, щоб багато досягти в житті, а не втратити його замолоду? Бути незалежним, а не хворобливо тягнутися за додатковою порцією отрути. Варто лише пам’ятати: “Наркоманами не народжуються”. І від тебе залежить - бути ним чи ні.
Наркоманія - це не пустощі, не проведення вільного часу в товаристві друзів, а небезпечна хвороба. Не кожному вдається вирватися з полону цієї хвороби, яка може призвести до смерті в молодому віці.
Існує гіпотеза, що ще в ранньому палеоліті (40000-10000 років до нашої ери) відбулося перше знайомство людини з наркотиками. З документів та історичних хронік відомо, що шумери, китайці, індійці, древні греки, ацтеки і племена Сибіру добре знали дію деяких наркотиків, використовуючи їх у власних цілях.
Розповідають наркомани
- У мене розпочалися галюцинації. Мій слух розширив свої межі: я чув звучання кольорів: зелені, сині, червоні й жовті відтінки набігали на мене хвилями і ці хвилі не змішувалися.
Мене охопило якесь дивне відчуття занепокоєння і легкого запаморочення. Я вдома, лежу на підлозі й повільно занурююся в інший світ, про який не можу сказати, що він мені неприємний. Він характеризується виключно збуджуючими фантазіями. Я лежу у напівбезтямі із заплющеними очима. Мене мучать фантастичні видіння незвичайної реальності з інтенсивною грою кольорів, ніби в калейдоскопі.
19.06.2008 | Людмила ІЛЬНИЦЬКА |
Коментарі - З 2006 року розпочала свою роботу Служба роботи зі споживачами ін’єкційних наркотиків, - розповідає директор Рівненського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила ТАЛТ. - Від початку цього року до нас звернулося 14 клієнтів, з яких четверо самі споживають наркотики і 10 - їхні родичі. Зараз в центрі на обліку перебуває понад 800 наркоманів. Були також проведені профілактичні заходи (тренінги, відеолекторії) для дітей на тему “Профілактика вживання психотропних речовин на ВІЛ/СНІД серед молоді”. Служба покликана допомагати й полегшувати життя споживачів наркотиків і в той же час блокувати зростання їх кількості. І вживання наркотиків є проблемою не лише самих споживачів, а й нас з вами. * * * - Зараз працюємо над відкриттям реабілітаційного центру ресоціалізації молоді, залежної від наркотиків та алкоголю, - зазначає директор громадської організації “Взаємодія” Дмитро Крахмалюк. - Центр будується в селі Мачулки. Розрахований він на 20 чоловік стаціонару. Курс лікування - 28 днів. Це суто психологічне лікування, перед яким буде проводитися детоксикація пацієнта в лікарні. * * * - Під нашою опікою всі школи Рівного і в кожному навчальному закладі є ставки практичних психологів, які проводять з учнями профілактичну роботу, - розповідає завідуюча Центру практичної психології і соціальної роботи Галина ОПАНАСЮК. - Ми часто проводимо анонімні опитування учнів. За результатами соціологічного опитування, серед учнів 3-11 класів 98 відсотків - не вживали і не будуть вживати наркотики. Два відсотки, зазвичай хлопці, не бачать в цьому нічого поганого. Причиною відхилення дітей від нормальної поведінки я насамперед вважаю вплив телебачення. Адже біля екранів телевізорів діти проводять більше часу, ніж за іншими заняттями. 73 відсотки учнів віддають перевагу розважальним передачам і комп’ютерним іграм. Тому інформаційне поле, в якому вони перебувають, безпосередньо на них впливає. Зазвичай до нас звертаються учні 8-11 класів з питанням, як кинути палити, а стосовно наркотиків, то таких випадків не траплялося. Буває, що приходять батьки дітей, яких запідозрили у вживанні наркотиків. У такому випадку ми проводимо з цими сім’ями виховні бесіди. Мовою цифр За даними наркологічної амбулаторії Центру психічного здоров’я населення станом на 1 січня 2008 року на обліку в Рівненській області перебуває 1232 наркозалежних, по місту - 751 наркозалежний (5 підлітків, 105 жінок). Незважаючи на те, що в порівнянні з минулим роком дещо скоротилася кількість опіумних наркоманів, зросла кількість наркозалежних, які вживають синтетичні наркотики психостимулюючої дії. За статистикою, 263 ін’єкційні наркомани, зареєстровані в Рівному - ВІЛ-позитивні.
Рівне-Ракурс №10 від 19.06.2008p. На головну сторінку |