№349 від 19.06.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Сповідь копача
Це не робота, це навіть не спосіб життя і не хобі, а всього-на-всього необхідність годувати сім’ю, заробляти гроші, хоча нечесно, але важкою та досить небезпечною працею. Людина, яка погодилася розповісти про незаконне видобування сонячного каменю, як заведено називати бурштин, побажала залишитися анонімною.
- За якою ціною реалізовуєте “сонячний камінь”?
- Ми продаємо його, фактично, за копійки. Камінь, доки потрапить на прилавки магазинів, проходить через низку скупників. Ось вони й заробляють найбільше, бо продають його у п’ять, або й у десять разів дорожче. Вивозять камінь здебільшого до Польщі, а звідти в інші країни. А ми віддаємо його від 30 до 500 доларів за кілограм. Але це залежить від величини знайденого каменю. Якщо трапляється чималенький шмат, вагою близько півкілограма, то за нього можуть заплатити тисячу доларів, а то й більше.
- Ви лише продаєте бурштин чи самостійно його обробляєте?
- Я в підручнику прочитав технологію обробки бурштину. В домашніх умовах сконструював “шарошку” - машину для його шліфування. За допомогою неї очищаю камінці і виготовляю намисто - шліфоване та не шліфоване (має більші лікувальні властивості), також різноманітні сувеніри, хрестики, кулончики, хоча останнім часом працюю лише на замовлення. Купують вироби як односельці, так і приїжджі. Нерідко мої витвори мистецтва можна побачити й у магазинах Рівного. Відкрию маленький секрет - навіть серед нас, копачів, він не усім відомий. Якщо, наприклад, бурштин підсмажити у солі, то всередині каменю утворюються бульбашки, які надають йому ефект блиску та оригінальності. А із залишків дружина висипає красиві картини. Виробництво практично безвідходне (посміхається - авт.). Ми навіть настоянки на спирту із решток бурштину робимо для натирання хворих суглобів.
- Які труднощі чекають на копача при видобутку дорогоцінного каменю?
- Найнебезпечніше в цій роботі - це перепади температури. Оскільки копаємо ями глибиною понад п’ять метрів, то знизу - волога, а піднявся на поверхню - тепло. Буває, що підступає вода і досить часто трапляються ґрунтові зсуви. Неодноразово доводилося рятувати один одного, тому ходити на такі заробітки необхідно бригадою, близько десяти чоловік. А найбільшими ворогами “клондайщиків” є ґрунтові води. Проте інших заробітків для місцевих жителів немає. Хто їде за кордон, а хтось шукає свого щастя на “клондайку”. І ці заробітки можуть тривати роками, доки дозволяє здоров’я. Я копаю вже понад 10 років, і не збираюся від цього відмовлятися.
- Ви усвідомлюєте, що це протизаконно?
- Звичайно! Ми завдаємо багато шкоди землі, яка після розкопок понад двадцять років не буде придатною для використання і потребуватиме рекультивації. Знищуємо великі площі лісового масиву, а буває, що й на полях у людей викопуємо ями. Але що ж можемо зробити? Ми не проти, щоб видобуток бурштину легалізували. Тоді б геологи більш точно змогли вказати на місця покладів, а ми ходили б копати, як на роботу, і нам не потрібно було б від когось ховатися і чинити шкоду довкіллю. Тоді все було б цивілізовано.
Губернатор Рівненської області Віктор Матчук вбачає наведення порядку в сфері видобутку бурштину через його... легалізацію. Відповідну заяву зробив голова Рівненської облдержадміністрації під час Телепресклубу на Рівне - 1.
Після нещодавньої зустрічі Віктора Матчука з Президентом України, де обговорювалися найболючіші питання для області, видобуток бурштину стояв чи на першому місці. “Я бачу вирішення цієї проблеми тільки в легалізації видобутку бурштину, - заявив Віктор Матчук, - Я запропонував Президенту створити альтернативу ДП “Укрбурштин”. Тим, хто офіційно реєструється і сплачує податки, треба дати дозвіл на видобуток та переробку бурштину. А то у нас виникає парадокс: закордон вивозиться щороку близько 20 тонн нашого бурштину, а для своїх потреб ми купуємо його у Калінінграді. На Рівненщині є два величезних родовища бурштину, а ми нічого не робимо, щоб припинити його нелегальний вивіз!”
“ Бурштин - це проблема лише Рівненщини, і в столиці вона нікому не цікава”, - підсумував очільник Рівненщини. Саме тому, на його думку, Міністерство охорони навколишнього середовища досі не виконало доручення, згідно з яким зобов’язане розробити новий порядок надання ліцензій на добування і переробку бурштину.
19.06.2008 | Людмила ІЛЬНИЦЬКА, Юліана ТЕТ |
Рівне-Ракурс №10 від 19.06.2008p. На головну сторінку |