№354 від 24.07.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Триває літо. У спекотні дні найлегше отруїтися пундиком з кремом, який залежався на сонці і по ньому поповзали мухи, чи ковбасою, яка затхнулася в рюкзаку під час подорожі. Адже висока температура повітря сприяє розмноженню хвороботворних мікробів. Небезпечними є й велика кількість мікробів, і їх токсини, що потрапляють в організм з їжею. Саме це викликає спершу нудоту, затим - блювоту й діарею (пронос). Утім, причиною хвороб можуть бути не лише неякісні продукти, а й банальне недотримання правил особистої гігієни.
Гепатит “А” любить усе немите
Ось і закінчився нетривкий Петрівський піст, і в нас знову розпочалися весілля з хрестинами та іменинами. Можна спрогнозувати, що опісля застіль з’являться групові кишкові інфекції вкупі з гепатитом “А”. Останній чатує на вас при смакуванні фруктами, овочами чи споживанні інших продуктів, котрі забруднилися під час транспортування, при приготуванні або ж при питті забрудненої вірусом води чи льоду. Нагадаємо, що гепатит “А” - це хвороба печінки, викликана вірусом того-таки гепатиту “А”. Ознаки захворювання такі: підвищення температури, пожовтіння склер очей, шкіри, потемніння сечі, нудота, втрата апетиту, біль у животі та блювота.
“Основною причиною спалахів кишкових інфекцій є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не ознайомлені з елементарними правилами гігієни, - переконана Ольга Романчук. - Порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах та без відповідного температурного режиму плюс необізнаність населення. Тому ситуація із захворюваністю на кишкові інфекції вимагає дотримання певних правил поведінки населення”.
Під час туристичних мандрівок, екстремальному туризмі для миття рук та посуду вода має бути профільтрованою і провареною. Звісно, для пиття та їжі обов’язково треба мати запас питної води. Харчові ж продукти мають зберігатися так, як зазначено на упаковці. І ще: у подорож не варто брати продукти, що швидко псуються: ковбаси, кулінарні та кондвироби. Узагалі ж, купуючи будь-який харчовий продукт у торговельній мережі, споживач має повне право вимагати у продавця документ, що підтверджує якість та безпеку реалізованої продукції. На відпочинку без організованого харчування не готуйте багатокомпоненті страви, що не мають достатньої термічної обробки, а це: ковбаси, молочні, кулінарні, кондитерські вироби чи інші продукти, які потребують охолодження при зберіганні. Приготовані ж страви їжте відразу. Якщо не все з’їли, то при повторному споживанні харчі знову треба піддати тепловій обробці. Адже зберігання страви без холоду не має перевищувати двох годин. Понад те, при харчуванні в лісі, на пляжі, стежте за тим, щоб продукти не валялися на ґрунті чи піску. Особливо ж треба пильнувати за дітьми та ознайомлювати їх з правилами гігієни.
Якщо ж хтось все-таки не вберігся і з’явилися перші ознаки кишкового захворювання, слід негайно шукати найближчу лікарню чи викликати “швидку”. А тим часом хворого варто відокремити від решти відпочивальників-мандрувальників, звісно, до прибуття лікаря.
Правильні, але забуті правила неорганізованого відпочинку:
• не купляйте продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
• не їжте та не пийте продуктів та напоїв, термін зберігання яких минув;
• не вживайте харчів та напоїв за найменшої підозри щодо їх якості;
• не використовуйте для пиття, приготування їжі, миття посуду воду з незнайомих водоймищ. Користуйтеся бутильованою водою або з централізованих джерел водопостачання;
• не їжте невідомих грибів та ягід, трав, зілля та інших рослин.
24.07.2008 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 24.07.2008p. На головну сторінку |