![]() |
№361 від 11.09.2008p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
В Україні втричі більше, аніж у Європі, чинять зло – роблять аборти. І хоча в останні роки немовлят народжується все більше, про термін “планування сім’ї” мало хто чув, а про “репродуктивне здоров’я” - і поготів. Особливо у сільській місцевості десь глибоко під Білоруссю. А тим часом на Рівненщині з початку року діє програма “Репродуктивне здоров’я 2008”, яку затвердили обласні депутати та ще й виділили на це кошти. Це неабияка підтримка загальнодержавній програмі “Репродуктивне здоров’я нації” до 2015 року.
Лауренціy СТАН, заступник директора проекту “Разом за здоров’я”(надалі РзЗ), вельми похвалив керівників управління охорони здоров’я за швидке реагування на запрошення до співпраці з Волинню у РзЗ, що діятиме до 2010 року. Позатим Рівненщину включили до проекту і завдяки вищезазначеній обласній програмі репродуктивного здоров’я, і через солідну народжуваність. На зустрічі наводився приклад одного села у Рокитнівському районі, де найвища народжуваність у Європі. Напевно, мова йшла про Глинне, де цьогоріч стався форс-мажор чи не на всю державу – батьки не пустили на Перше вересня дітей (числом 700) в аварійну школу...
Нині ж проектом, який має знизити малюкову та материнську смертність, охоплено тринадцять українських областей. Поважні гості запевняли присутніх на зустрічі головних спеціалістів з акушерства та гінекології, управлінців та пресу, що метою проекту є поліпшення здоров’я жінок, чоловіків та родин загалом через запровадження в нас сучасної практики зі збереження репродуктивного здоров’я і планування сім’ї. Тобто повинно знизитися безпліддя і захворюваність на інфекції, що передаються статевим шляхом. І головне - зміниться ставлення українців до аборту як основного методу регулювання народжуваності на користь сучасних засобів контрацепції. (Утім, щодо користі від контрацептивів - це ще питання. І хоча це менше зло, усе ж таки зло. – авт.)
Основною цільовою аудиторією проекту є 20-30-річні жінки та чоловіки, адже саме молоді жінки часто з подачі чоловіків чи коханих йдуть на штучне переривання вагітності. Понад те, саме вони належать до групи ризику щодо статевих інфекцій. До слова, Марія Думановська констатувала, що в нас уторік, на жаль, збільшилася кількість абортів серед дівчаток-підлітків, порівняно з 2005 роком (1,1 відсотка у 2005 році, 1,28 – 2007
рік)--.------- Хоча загальна кількість абортів дещо зменшилася й тому “абортарні” показники нижчі, аніж середньоукраїнські. Також виконавці проекту особливу увагу приділятимуть фармацевтичним компаніям з метою широкого доступу громадян до контрацептивних препаратів. Імовірно, що знизяться ціни й одночасно розшириться спектр засобів контрацепції у багатьох аптеках. А кільком групам ризику: ВІЛ-позитивним, соціально знедоленим, наркозалежним людям контрацептиви взагалі надаватимуть безплатно. В організаціях і закладах, аптеках – членах мережі “Разом за здоров’я” розмістять спеціальний логотип проекту. Найпершими до РзЗ долучаться Дубенський, Острозький, Сарненський, Березнівський райони та м. Рівне. Саме там підвищуватимуть рівень акушерів-гінекологів, сімейних лікарів, дерматовенерологів, акушерок та медсестер з тим, щоб послуги, які вони надають, відповідали міжнародним стандартам. Виконавці проекту до лікнепу з питань планування сім’ї і репродуктивного здоров’я, звісно, залучать і засоби масової інформації.
11.09.2008 |
Рівне-Ракурс №361 від 11.09.2008p. На головну сторінку |