Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №362 від 19.09.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Природне багатство

У Клеванському лісгоспі кожне дерево - на особливому рахунку

У Клеванському лісгоспі кожне дерево - на особливому рахунку

Ліс… У неймовірному духмяному ароматі дерев завжди забуваєш про сум та буденність. І, поринаючи поглядом у крони тисячолітніх дубів, немов вбираєш у себе їх мужність, спокій та впевненість. У кожного дерева, як і у людини, є своя історія, своя життєва стежина, проте, на відміну від нас, ліс народжується для блага. І берегти його потрібно вже з дитинства

Той, хто любить паростки кленові,

Хто діброви молоді ростить,

Той достоїн людської любові,

Бо живе й працює для століть.

М.Рильський

- Щороку ми намагаємося створити більше 200 гектарів нових насаджень, - розповідає Директор ДП “Клеванський лісгосп” Ігор ФІЗИК. - Цьогоріч на землях державного лісового фонду ми посадили 140,7 гектарів лісу, 92 гектари - на малопродуктивних та еродованих землях колишніх земель АПК. Але навіть незважаючи на те, що план посадки вже перевиконаний, певні роботи плануються й на осінь, адже колектив лісгоспу чітко виконує завдання Президента України по досягненню оптимальної лісистості України, згідно з програмою “Ліси Рівненщини 2007-2015”.

- Які основні напрями догляду за лісом?

- Існують так звані “рубки догляду за лісом”. Наприклад, в насадженнях віком до 10 років проводяться освітлення – формуються деревостани бажаного складу і густоти потрібних нам насаджень. До 20 років - проводяться прочистки, які дозволяють формувати склад і рівномірне розміщення дерев головної породи. У віці дерев від 20 до 40 років працівники лісгоспу проводять прорідження, під час якого формуються стовбур та крона кращих дерев. І завершальними є прохідні рубки, призначенням яких є збільшення приросту та підвищення товарності деревостанів. Щорічно силами лісгоспу по формуванню деревостану та покращенню його санітарного стану проводиться рубок на площі понад 2000 га

- У народі кажуть, що “один із найбільших витворів природи - ліс, але якщо природа його б не створила, то створив би ліс геній людини”…

- Лісовідтворення - процес безперервний. Дерева ж також мають свій вік стиглості. Якщо прогаяти цей термін, то деревина починає гнити і втрачає свою технічну якість. Наше ж головне завдання - не пропустити цей пік зрілості. Для цього існують рубки за станом і рубки за віком.

- Чи не виникало у Вас бажання розширити кількісний та породний склад?

- Звісно, ми працюємо у даному напрямі. Породний склад ми вже значно розширили, зараз у нас в деревно-чагарниковій шкілці налічується більше 40 видів різних порід. Щорічно породний склад ми поновлюємо новими екзотами. В минулому році нами було вирощено 17,1 тисячі саджанців для потреб озеленення. Більшість видів, які ми реалізуємо - вирощені в спеціальних стаціонарних теплицях літніми та зимовими черенками.

Ми займаємося вирощуванням дерев, для яких наш регіон не є ареалом поширення: бук, ялиця, модрина. Гадаю, що в майбутньому нам вдасться виростити цілі плантації “нової” флори.

- Що цікавого відбулося в роботі лісгоспу? Можливо, почали залучати сучасні прилади чи обладнання?

- Вже другий рік ми використовуємо у роботі електронну вилку для вимірювання об’єму деревини. І якщо зараз за рахунок поєднання формул та комбінацій на комп’ютер виводиться точна цифра, то раніше такі виміри проводилися працівниками вручну і складали кілька етапів, а це займало багато часу. Крім цього, існувала велика ймовірність похибки при вимірюванні, сьогодні цього вже немає. Найближчим часом ми плануємо придбати новітній навігатор GPRS для визначення площі ділянок. Час іде, і ми розвиваємося разом з ним.

- Які плани на майбутнє?

- У найближчій перспективі – будівництво музею в адміністративному приміщенні лісгоспу. Справа в тім, що Клеванський лісгосп має досить цікаву історію розвитку. Колись тривалий час наш лісгосп був власником міністерського “Червоного прапора”. Наразі підготовлений навіть проект музею. Аналізуючи матеріали, ми дійшли висновку, що більшість видатних людей лісового господарства – вихідці з Клеванського лісгоспу.

Директор ДП “Клеванський лісгосп” Ігор ФІЗИК переконаний, що “спільними зусиллями ми зробимо гідний внесок у справу відновлення природних ресурсів України”.

До складу ДП “Клеванський лісгосп” входить шість лісництв: Деражненське, Новоставське, Суське, Решуцьке, Сморжівське та Клеванське.

Загальна площа - 26,6 тисячі гектарів.

Площа, покрита лісом - 23,7 тисячі гектарів.

Переважаючі породи: соснові (54 відсотка), дубові, м’яколистяні насадження.

19.09.2008Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 19.09.2008p. 
На головну сторінку