№363 від 25.09.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Бережімо зір!
Усім відомо, що лікарі радять працювати за комп’ютером не більше чотирьох годин поспіль. Сучасне життя встановлює свої правила, і багатьом з нас доводиться спілкуватися з комп’ютером значно довше. Існує чимало ефективних порад, як за таких умов зберегти наш дорогоцінний зір.
Зверніть увагу - найчастіше ви дивитеся на монітор комп’ютера не кліпаючи. Це відбувається тому, що м’язи очей напружені. До того ж, мерехтливе зображення на моніторі надмірно яскраве, адже воно складається з безлічі крапок, тому вплив на очі в багато разів підсилюється.
До речі, деякі люди перестали стомлюватися за комп’ютером, знизивши яскравість монітора на 30 відсотків від стандарту. Уникнути такої проблеми можна, придбавши комп’ютери зі спеціальним покриттям, яке знижує вплив монітора на зір.
Порада №2
Комп’ютер повинен бути правильно розміщеним - ніяких відблисків сонячного світла або штучного освітлення на екрані.
Найкраще прилаштувати комп’ютер у кутку або задній частині кімнати біля стіни. На час роботи за комп’ютером вікна необхідно закривати щільними шторами. Світло в приміщенні повинне бути не яскравим. Бажано, щоб з лівої сторони збоку від комп’ютера знаходилася настільна лампа (найкраще, якщо це буде спеціальна “комп’ютерна” лампа). Якщо ви сидите за робочим столом і ваші очі “впираються” в середину монітора, то ви сидите правильно. Відстань від вас до монітора повинна бути не меншою 60 см.
Порада №3
Сидіти довго за комп’ютером не можна - тепер це відомо навіть дітям. Але якщо за дітьми дивляться дорослі, то за нами - дорослими - догляду немає. І ми щедро витрачаємо свій зір, цілодобово просиджуючи за комп’ютерами. Пора це припинити. Якщо ви постійно змушені дивитися в монітор, наприклад, ви є редактором, то необхідно робити перерву через кожні 2 години.
Одна перерва має тривати 15 хвилин. Якщо ви просто набираєте текст, відпочивати дозволяється через кожні 3 години по 15 хвилин - адже при наборі ви, швидше за все, зосереджуєте погляд на клавіатурі і дивитеся на монітор рідше.
Тим, у кого робочий день не 8 годин, а, наприклад, 12, відпочивати треба частіше. Влаштовуйте 15-хвилинні перерви кожні щогодини. Окрема рекомендація для дітей і вагітних жінок - вони можуть сидіти за комп’ютером не більше 2-х годин у день.
Порада №4
Під час перерв не байдикуйте, а зробіть спеціальні вправи для відновлення зору.
• Розслабтеся, нахиліться на спинку стільця, закрийте очі, акуратно помасажуйте очні яблука кінчиками пальців.
• Скосіть очі вправо і вліво, потім подивіться вниз і вгору. Повторіть десять разів.
• Візьміть маленький шматочок паперу, розміром як конфетті від дироколу. Пофарбуйте його в чорний колір, наклейте на раму вікна. Дивіться пильно на цю крапку, а потім переведіть погляд на вигляд за вікном. Робіть це кілька секунд. Відстань між вами та вікном повинна бути не менша 40 см. Повторіть вправу 10 разів.
• Намалюйте або напишіть на чистому листі паперу все, що вам заманеться. Подивіться на нього здалеку, а потім, не відриваючи погляду, наближайте до очей, поки зображення не почне розпливатися. Так само, не відриваючи погляду, віддаліть листок. Повторіть 10 разів.
Порада №5
Часто лікарі від втоми очей радять застосовувати різні краплі, які знімають запалення і втому. Існують також спеціальні комп’ютерні окуляри, лін-зи яких містять світлофільтр. Якщо дивитися крізь них на монітор, то спостерігається звичайний ефект - начебто ми дивимося не на комп’ютер і бачимо зображення, до якого звикли.
25.09.2008 |
Рівне-Ракурс №10 від 25.09.2008p. На головну сторінку |