Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №363 від 25.09.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Охорона праці

Питання державної ваги

Проблеми безаварійної експлуатації підіймально-транспортного обладнання

та будівельно-дорожньої техніки потребують нагального вирішення

Нещодавно в Одесі відбулася ІХ Міжнародна конференція на тему: “Перспективи ринку підіймально-транспортного обладнання і будівельно-дорожньої техніки”. Понад 170 її учасників представляли Україну, Польщу, Білорусь та Російську Федерацію. У їх виступах було широко висвітлено як досягнення в галузі підіймально-транспортного обладнання, так і проблеми у сфері охорони праці та промислової безпеки, що потребують нагального вирішення.

В останні роки в Україні спостерігається бум -

у будівельній промисловості. На місці колишніх будтрестів, які мали величезну матеріальну базу, кваліфікований обслуговуючий персонал, що відповідально ставився до дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки, виникли сучасні підприємства. Керівники останніх, дбаючи, як пра-вило, лише про темпи збільшення об’ємів та прибутки, приділяють недостатню увагу цій проблемі. Для забезпечення будівництва та підтримки темпів зростання обсягів будівельних робіт використовується все більше техніки, яка, здебільшого, вже відпрацювала свій нормативний строк. Порушення нормативів безпечної експлуатації такої техніки, незадовільна матеріальна база, брак досвідченого персоналу та недостатня увага до питань охорони праці та промислової безпеки – все це збільшує ризик аварій, нещасних випадків, травматизму.

Якщо згадати недалеке соціалістичне минуле, то можна констатувати, що в радянські часи будівельно-дорожня техніка, відпрацювавши свій нормативний строк, відправлялася, як правило, в капітальний ремонт або списувалася. Після розвалу СРСР порушилися всі економічні зв’язки, фінансування, закрилося чимало машинобудівних та ремонтних заводів. Підприємства, залишившись наодинці зі своїми проблемами, розпадалися або, змінивши форму власності, продовжували свою діяльність.

Для контролю за безпечною експлуатацією, обслуговуванням і технічним станом вантажо-підіймальних споруд та запобігання виникненню аварій, нещасних випадків, травматизму при Територіальних органах Держнагляду в 1995 році були створені експертно-технічні центри. Їх спеціалісти проводять експертні обстеження (технічні діагностування) з метою визначення можливості, доцільності, умов і параметрів подальшої експлуатації та залишкового ресурсу обладнання.

Якщо зробити аналіз ситуації в Рівненський області, то на місцевих підприємствах експлуатуються 1333 крани та 75 підйомників. Переважна частина техніки, яка вже відпрацювала свій нормативний строк, була обстежена спеціалістами Державного підприємства “Рівненський експертно-технічний центр”, а деякі крани та підйомники – навіть по кілька разів. Результати обстежень у 2007 році

198 вантажопідіймальних кранів та 45 підйомників показали, що багато з них експлуатується з порушеннями, неналежно обслуговується і має незадовільний технічний стан.

Саме своєчасне обстеження такої техніки спеціалістами ДП “Рівненський експертно-технічний центр” запобігло багатьом тяжким наслідкам. Підприємства, нехтуючи елементарними правилами техніки безпеки, використовують обладнання з серйозними тріщинами в металоконструкціях, з пошкодженими канатами та несправними приладами безпеки. Все це, наголошувалося на конференції, учасниками якої були і представники ДП “Рівненський ЕТЦ”, викликає тривогу за сумні наслідки, які може спричинити подальша експлуатація об’єктів підвищеної небезпеки.

Учасники заходу також висловили негативну оцінку Закону України “Про основні засади держнагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (№ 672-V від 05.04.2008 р.). На думку фахівців, введення його в дію послаблює контроль держави за станом охорони праці та промислової безпеки, руйнує систему держнагляду в цілому і може спричинити тяжкі наслідки у сфері життєдіяльності людини та безпеки держави.

Конференція завершилася традиційним “круглим столом”. Було обговорено підсумки проведеної зустрічі, визначено шляхи і перспективи поліпшення стану охорони праці та промислової безпеки у сфері експлуатації підіймально-транспортного обладнання і будівельно-дорожньої техніки.

Учасники конференції ухвалили резолюцію з проханням до Верховної Ради України доопрацювати даний закон. Але у зв’язку з політичною нестабільністю в нашій державі, вирішення питання державної ваги, напевне, затягнеться.

25.09.2008Володимир НАЙ, технічний експерт із промислової безпеки ДП “Рівненський ЕТЦ”

ДП “Рівненський експертно-технічний центр” вул. Лермонтова, 7, м. Рівне, 33028; тел./факс: (0362) 26-58-90.



Рівне-Ракурс №10 від 25.09.2008p. 
На головну сторінку