Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №367 від 23.10.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Дні діабету

Дні діабету

Аби у наш час і в нашій країні людина почувалася відносно здоровою, треба, щоб більш-менш злагоджено працював увесь організм. А зв’язок та злагоджену роботу всіх органів поряд з нервовою системою здійснює ендокринна. Саме ендокринна система забезпечує людині ріст, статевий розвиток, обмін речовин, пристосування організму в умовах стресу та напруження до впливу зовнішнього середовища. На жаль, в Україні відзначається щорічне збільшення числа хворих, мовою медиків, з різними ендокринопатіями. У структурі ендокринних недуг основне місце належить патології щитоподібної залози та цукровому діабету. Про це та інші не менш болючі питання ендокринологічної служби мовилося на науково-практичній конференції “Актуальні питання ендокринології” у рамках Днів Діабету на Рівненщині, які в нас проводяться із двохтисячного року. Позаяк конференція була насиченою і доповідями, і доповідачами з Києва, Тернополя, Львова та білоруського Гомеля, то відбувалася упродовж двох днів.

Школи самоконтролю та йодована сіль

За офіційними даними, Україна перетнула межу мільйона хворих на цукровий діабет. Але відповідно до епідеміологічних досліджень, проведених інститутом ендокринології й обміну речовин ім В. Комісаренка, на двох зареєстрованих пацієнтів припадає ще четверо-п’ятеро чоловік, які не підозрюють про свою біду, розповідає директор вищезазначеного інституту, доктор медичних наук, професор Микола ТРОНЬКО. Інакше кажучи, у нас таких хворих не те що мільйон, а чи не втричі більше. У економічно розвинених країнах хворі на цукровий діабет становлять 4-6 відсотків усього населення. У нас, за статистикою, їх 4 відсотки. Але якщо врахувати невиявлених, отримаємо теж шість. З початку року на 100 тисяч жителів в Україні припадає 2354,7 хворих на цукровий діабет. Частіше цукровий діабет спостерігається серед населення промислово розвинутих регіонів, однак здебільшого показник поширеності залежить від активності профілактичної роботи з раннього виявлення хворих на цукровий діабет 2-го типу. Щодо нашого краю, то за словами головного лікаря Рівненського обласного ендокринологічного диспансеру Любомира ОЛЕКСЮКА, на обліку стоїть 23 тисячі хворих на цукровий діабет, з них інсулінозалежних - три тисячі. І в найближчі роки слід очікувати подальшого зростання числа хворих, які потребуватимуть інсулінотерапії. Адже відповідно до рекомендацій Міжнародної федерації діабету, лікування інсуліном цукрового діабету 2-го типу є провідним. Нагадаємо, інсулін (від лат. insula - острів) - гормон пептидної природи, що утворюється в бета-клітинах острівців Лангерганса підшлункової залози, що чинить багатогранний вплив на обмін речовин практично у всіх тканинах. Основна дія інсуліну полягає в зниженні концентрації глюкози в крові. Заступник начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Ігор ДОБР-ОВОЛЬСЬКИЙ зазначив, що за дев’ять місяців цього року на лікування витрачено 3 мільйони 660 тисяч гривень з комплексної програми “Цукровий діабет”. Утім, тест-смужок, що вимірюють рівень цукру в крові, таки бракує.

Невимовний жаль охоплює, коли чуєш про зростання чисельності раку щитоподібної залози у дітей. Це, кажуть лікарі, гірке надбання Чорнобиля. Тканина, з якої складається дитяча щитоподібна залоза, виявилася більш чутливою до атомного опромінення. У статистичному аналітичному довіднику “Стан ендокринологічної служби України в 2007 році” серед іншого зазначено, що “смертність населення з причин злоякісних новоутворень інших ендокринних залоз та споріднених структур становила 0,32 на 100 тисяч населення (померло 148 хворих). Найвищі показники смертності у Рівненській (0,69) та Кіровоградській (0,66) областях”. Утім, мовиться про 2006 рік.

І ще одне. Здається, люди забули про раніше наполегливо рекомендоване споживання йодованої солі, бо ж у нас її вживають усього 60-80 мг на добу - удвічі нижче, аніж радить ВООЗ.

Тим часом важливе значення має вміння контролювати свою хворобу. Відтак у кожному районі повинні діяти або школи, або ендокринологічні кабінети, як, наприклад, у Рівненському обласному ендокринологічному диспансері.

Що таке реєстр без Мережі?

Професор Тронько розповів про складений ними реєстр хворих на діабет (діє з 2002 року), з допомогою якого можна планувати закупівлю ліків. Однак непокоїть відсутність комп’ютерної мережі, починаючи з районного рівня, без якої реєстр буде недієвим. І чи довго він триватиме лишень на ентузіазмі лікарів та науковців, - питання риторичне. Направду, наші лікарі багато чого вміють, знають, але через фінансову залежність та бідність у кілька разів відстають від закордонних колег. “Інколи за кордоном більше виступаєш, аніж у нашій державі”, - із сумом констатував пан Тронько.

23.10.2008



Рівне-Ракурс №10 від 23.10.2008p. 
На головну сторінку