Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №369 від 06.11.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Отакої!

Продав авто через довіреність - відповідай за вчинки повіреного

Сьогодні в Україні досить поширена практика передачі права керування транспортним засобом за довіреністю. У більшості випадків видається так звана генеральна довіреність, на підставі якої представник отримує повноваження знімати транспортний засіб з обліку, керувати ним, відчужувати його, а також виконувати інші дії.

- Як правило, передача права керування за довіреністю має на меті приховання договору купівлі-продажу транспортного засобу, - зазначає голова правління ГО “Спілка водіїв” Сергій ОВЧИННІКОВ. - Такий договір має бути укладений у письмовій формі, оскільки тягне за собою перереєстрацію власника автомобіля. Натомість, не піддаючи сумніву правомірність видачі довіреності на право керування транспортним засобом і сплативши певну грошову суму, покупець отримує “генералку”, в якій зазначено, що він має право керувати, розпоряджатися, продавати автомобіль тощо.

При цьому мало хто замислюється над тим, що такі дії матимуть і негативні наслідки. Наприклад, відповідно до законодавства, дія довіреності припиняється в разі смерті особи, яка її видала, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісти відсутньою. У випадку смерті довірителя його спадкоємці на законних підставах заволодіють транспортним засобом, власником якого був померлий. Ще одна неприємна ситуація може трапитися з тим, хто придбав автомобіль за дорученням, якщо за рішенням суду майно власника підлягає конфіскації, або на нього звернено грошове стягнення. Авто потрапить до опису. Для виключення майна з опису доведеться знову ж таки звертатися з позовною заявою до суду.

Зі вступом у дію 16 листопада Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху” в громадян, які продали свій автомобіль через оформлення довіреності, можуть виникнути значні проблеми. Суть у тому, що відповідно до ст.14 зазначеного Закону, до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у разі їх фіксації, притягаються власники (співвласники) транспортних засобів. Тобто, громадянин, продавши свій автомобіль через довіреність і не користуючись ним, може раптом дізнатися, що його притягують до адміністративної відповідальності, оскільки саме він є власником транспортного засобу, а не водій-порушник.

Отже, незабаром всім громадянам, які продали свій транспортний засіб через довіреність, варто або сподіватися на те, що вони доручили його людині, яка сумлінно дотримується правил дорожнього руху, або ж вимагати від неї переоформлення авто на його ім’я.

Відповідно, можна спрогнозувати, що найближчим часом розпочнуться масові анулювання довіреностей власниками транспортних засобів. Наслідком анулювання довіреності буде повернення (безоплатне!!!) автомобіля його власнику. Таким чином, громадяни, які придбали транспортні засоби за дорученням, економлячи на договорі купівлі-продажу, можуть залишитися ні з чим, якщо порушуватимуть правила дорожнього руху і не переоформлять ці авто у встановленому законом порядку у відділеннях реєстраційно-екзаменаційної роботи Державтоінспекції.

06.11.2008Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 06.11.2008p. 
На головну сторінку