Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №374 від 11.12.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Традиції

Свято Андрія, який виконує дівочі мрії

Свято Андрія, який виконує дівочі мрії

День Святого Андрія - це ще одне свято, крім Восьмого березня, коли чоловіки відчувають дискримінацію. Зі століття в століття українські дівчата у ніч на 13 грудня були зайняті ворожінням на гіпотетичного судженого, тому реальні парубки відходили на задній план. Звісно, від того, що ми читали у підручниках з етнографії, мало що залишилося: кидати чобіт через хату нині зважиться хіба що навіжена, рахувати кілки по тинах - не виходить навіть у селах.

Андріївські ворожіння, однак, все одно не зникають зовсім. Цим, як правило, займаються дівчата, що ставлять собі за мету вийти заміж. Можна писати на клаптиках паперу імена, а потім витягувати один із них на вибір, а можна питати у перехожих ім’я. Але це трохи ризиковано - адже якщо в нього виявиться ім’я Веніамін - спробуй знайди потім парубка із таким ім’ям.

Щоправда, церква нічого спільного не бачить між ворожінням та святим апостолом Андрієм Первозваним, одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Первозваний - значить першопокликаний. Андрій був братом святого апостола Петра і походив з міста Бетсаїди. Про Ісуса Христа Андрій дізнався від Івана Хрестителя. Андрій Первозваний - це божий обранець, котрий першим привів до Христа свого брата Петра - майбутнього Христового намісника й першого видимого главу його Церкви.

А звичаї та обряди у цей день мають стародавній, дохристиянський характер. Сюди входить певний цикл розваг - так звані андріївські вечорниці, на яких дівчата вгадують майбутню долю, а хлопці, яких не допускали на це дійство, тим часом робили їм збитки: знімали хвіртки, замальовували вікна, а найвідважніші примудрялися розібрати клуню, а то й висадити воза на дах.

Наші предки, як правило, збиралися в хаті самотньої вдови. Там дівчата і вишивали, і пісень співали, і вареники ліпили. Коли до дівочого товариства приєднувалися хло-пці, то розваги тривали аж до світанку. Нерідко робили з клоччя дві свічки й підпалювали, приказуючи:

- Андрію-добродію, допоможи мені долю відшукати!

Якщо свічки згоряли рівномірно, прихилившись одна до одної, то це ознака щасливого шлюбу, а коли розхилялися - на неприємність.

Дівчина бажала бодай уві сні побачити, як її майбутній чоловік виглядатиме. Для цього є ворожіння: лягаючи спати, дівчина має сказати такі слова :

Нехай присниться,

З ким маю одружиться!

Якщо їй присниться сон, що підійшов парубок, взяв за руку і повів, то це й буде її суджений.

До речі, ми дізналися у астронома, що за Східним календарем 13 грудня - це день Чаші Грааля, день Серця. У цей день потрібно давати милостиню, віддавати непотрібні вам, але потрібні комусь речі, ділитися з ближніми - і це повернеться сторицею. А після обіду - саме час зустрітися й поспілкуватися з друзями, з тими, кого ви вже давно не бачили. Веселих свят!

11.12.2008



Рівне-Ракурс №10 від 11.12.2008p. 
На головну сторінку