№374 від 11.12.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Жах, що коїться!
Незважаючи на страшну хворобу - туберкульоз відкритої форми, чоловік всіляко відмовлявся від лікування. Така байдужість до власного здоров’я стала причиною трагедії - батько заразив хворобою малолітню дочку.
Тим часом в Острозькому районі нещодавно завершився судовий розгляд кримінальної справи (ст.166 ККУ “злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною, що спричинило тяжкі наслідки”), яку міжрайонний прокурор порушив щодо мами малолітніх дітей. Жінка, достовірно знаючи, що хворіє активною формою туберкульозу, ухилялася від лікування й наражала на небезпеку зараження туберкульозом своїх малолітніх дітей. У результаті діти отримали тяжкі наслідки. За результатами судового розгляду, жінку визнали винною.
Згідно з інформацією управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації станом на сьогодні на обліку перебуває 2178 хворих активними формами туберкульозу. З них примусового лікування потребують 36 осіб, які ухиляються від обов’язкової госпіталізації до протитуберкульозних закладів.
Так прокурор Березнівського району пред’явив до місцевого суду 7 заяв про обов’язкову госпіталізацію епідемічно хворих до протитуберкульозного закладу строком до 90 днів. Суд розглянув та задовольнив уже 5 заяв.
Зважаючи на критичну ситуацію з захворюванням на туберкульоз в місті, управління охорони здоров’я Рівненського міськвиконкому ще у 2007 році розробило “Міську програму боротьби з епідемією на 2007-2011 роки”. Проводиться обов’язкова туберкулінодіагностика дітям віком від 1 до 14 років, профілактичне флюорографічне обстеження дорослого населення один раз на 2 роки. У межах можливостей оновлюється й відповідна апаратура в міських лікувально-профілактичних закладах.
- Тим часом продовжує існувати проблема несвоєчасної ізоляції хворих з гуртожитків, малосімейок та квартир, де немає ізольованої кімнати, - наголошує начальник управління охорони здоров’я Михайло СТИЧИШИН. - З 1999 року жоден хворий бацилярним туберкульозом не отримав ізольованої площі з житлового фонду міського виконкому. А серед населення Рівного збільшилася кількість осіб, які ігнорують рентгенпрофобстеження. Серед них - особи без постійного місця проживання та особи, що зловживають алкоголем.
ВІЛ - поширюється, а грошей не дають
Складною є ситуація навколо іншої смертельної хвороби - ВІЛ/СНІДу. Для виконання Закону України “Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення”, розпорядженням голови облдержадміністрації ще у 2004 році було схвалено відповідну регіональну програму. Проте проведеними протягом 2008 року перевірками встановлено, що фактично на реалізацію програми кошти не виділялися, а фінансування інших заходів - обмежувалося.
- Рішенням обласної ради від 11.08.06р. “Про стан інфікованості, захворюваності та надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД медичними закладами області”, було передбачено 900 тисяч гривень на створення лабораторного відділення при Рівненському обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом, - зазначає начальник відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури області Світлана ЯРЕМА. - Однак, незважаючи на те, що ситуація із захворюваності ВІЛ-інфекцією в області є складною та напруженою, зростає смертність серед хворих на СНІД, лабораторне відділення при Центрі на час проведення перевірки створене було.
Воно з’явилося значно пізніше і лише після прокурорського реагування - припису голові Рівненської облради та поданні голові облдерж-адміністрації у січні поточного року, - на підставі наказу управління охорони здоров’я Рівненської ОДА від 19.06.08р.
Крім того, встановлено, що медичні працівники лікувальних закладів м.Дубно, Дубенського та Рівненського районів, Острожецької районної лікарні Млинівського району, Демидівської ЦРЛ, Рокитнівської ЦРЛ не були застраховані на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини при виконанні нею службових обов’язків. Наразі ситуацію вдалося повністю виправити.
За результатами прокурорських перевірок з питань протидії захворюванню на ВІЛ/СНІД у 2008 році органи прокуратури області внесли 16 подань та 21 припис. Вказані акти прокурорського реагування розглянуті та задоволені, до відповідальності притягнуто 32 (!) посадові особи.
Таким чином, допоки людина не усвідомить усієї небезпеки, на яку наражає себе, близьких та оточуючих через відмову лікуватися, а посадовці не зрозуміють відповідальності за прийняття та просування відповідних програм, Рівненщина й надалі буде близька до вимирання.
З 1990 року стан захворюваності на туберкульоз в Україні розглядається як прогресуючий епідемічний процес. У той час, коли епідеміологічний поріг сягає показника 30 хворих на 100 тисяч населення, в Рівненській області за 9 місяців 2008 року рівень хвороби складає 56,6 на 100 тисяч населення (у 2007 році - 55,4), в Рівному ж - 45,5 (в 2007 році - 45,4).
Сьогодні в Рівненській області зареєстровано 114 осіб із діагнозом СНІД та 887 випадків захворюваності на ВІЛ. Найбільш високий показник захворюваності ВІЛ-інфекцією спостерігається у Рівному та Кузнецовську, а також у Дубенському, Костопільському, Здолбунівському, Радивилівському та Млинівському районах.
11.12.2008 | Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 11.12.2008p. На головну сторінку |