№375 від 18.12.2008p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
...Пані Настя, миловидна жінка середнього віку, якось вразила сусідів, вийшовши на подвір’я з ціпком. Пенсіонери на лавочці моментально поставили народний діагноз: солі. Згодом інша сусідська бабуся раз зігнувшись, щоб підмести сходи, так більше й не випросталася, а її чоловік пізніше розповів, що в неї деформуючий артроз. Коли ж пильніше приглянутися до людей похилого віку з покрученими пальцями, у яких хода нагадує рухи дерев’яної ляльки, то й узагалі складається гнітюче враження, що ціпки та милиці - це неминучий супутник старості. Утім, останнім часом артроз помітно помолодшав й основну частину хворих становлять працездатні люди віком 40-50 років.
- Отже, якщо починає хрустіти й крутити в коліні – це перші ознаки артрозу?
- Характерними симптомами остеоартрозу є біль у суглобі, що виникає під час тривалого стояння або ж ходіння, і зникає у спокої. Щодо колін, то при остеоартрозі колінних суглобів біль з’являється при спусканні зі сходів. У хворих на остеоартроз суглобів кисті пальці набувають характерної вузлуватої фори.
- Щодо жінок літнього віку, то нерідко основним чинником ризику виникнення остеоартрозу є остеопороз, себто ламкість кісток, чи не так?
- Вторинний остеопенічний синдром, який виникає при остеоартрозі, є важливою ланкою у патогенезі захворювання. Відтак у комплексній консервативній терапії застосовують препарати, що поліпшують якість кісткової тканини. У розвитку остеопорозу велике значення має порушення обміну кальцію. Зазвичай і артроз має вторинний характер. Він розвивається після перенесених травм, запальних хвороб суглобів інфекційного походження, а також на основі дитячих патологій - дисплазії кульшового суглоба, хвороби Пертеса тощо.
Певну роль у розвитку захворювання відіграють екологічний чинник, дефіцит в організмі кальцію - будівельного матеріалу кісткової тканини.
- Як повинна жити людина з хворими суглобами, позаяк це діагноз на все подальше життя?
- На жаль, нині ця хвороба невиліковна, проте за умови регулярного лікування та правильної організації життя можна уповільнити й навіть призупинити прогресування хвороби. Хворий на остеоартроз повинен суворо дотримуватися рекомендацій лікаря. Знеболювальні засоби плюс правильне поєднування відпочинку та фізичних вправ - вельми важливо для підтримання сили в уражених суглобах. До слова, знеболюючі призначають лише задля зменшення нестерпного болю, а не для того, щоб хворі ще більше навантажували суглоби. Якщо ж лікар діагностував остеоартроз кульшового суглоба, слід негайно звернутися до ортопеда. Адже це найбільш несприятливий варіант остеоартрозу, який характеризується стрімким прогресуванням. Єдиним же шляхом уповільнення перебігу хвороби є зміна способу життя хворого. І тому під час ходьби конче треба брати ціпок, бо він на відсотків п’ятдесят забезпечить розвантаження суглоба. Також слід навчитися поєднувати стояння та ходіння упродовж дня так, щоб максимально зменшити навантаження на ушкоджений суглоб. Окрім того, варто тримати уражені суглоби в теплі, уникаючи охолодження кінцівок. Натомість рекомендуються теплові процедури – гаряче обгортання й ванни, та сухе тепло. Позатим нерідко після надмірного навантаження, застуди, перемерзання, інфекційних хвороб суглоб може збільшуватися, як мовиться, розбухати, шкіра над ним стає гарячою, а біль посилюється за найменшого руху. Такі симптоми вказують на запалення у суглобі та накопичення запальної рідини в його порожнині. Відтак це стає серйозною проблемою, з якою мерщій слід звертатися до лікаря і в жодному разі не самолікуватися.
Інші життєво важливі поради лікаря хворим на остеоартроз - у наступних числах Ракурсу Здоров’я.
18.12.2008 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 18.12.2008p. На головну сторінку |