Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №220 від 29.12.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Мистецтво душі

Галина Топоровська вважає бандуру найкращим музичним інструментом

Бандура - гордість світової культури

Цей інструмент належить до найдавнішого у світі культу Змія

З давніх-давен в українців існувало три символи, що були невід'ємною частиною держави. Це калина, тризуб і бандура. Калина - символ вірності та чистоти, тризуб - сміливості, волі та незалежності, а бандура - вільної української душі, яка не могла в собі стримати жагучий порив дзвінкої чи сумної пісні. Навіть славні козаки, йдучи походом на турків, не забували взяти із собою цей інструмент. Бо що, як не бандура, підтримає на чужині тиху думу про рідний край? А кобзарі - сиві дідусі у полотняній одежині, що ходили від села до села, - завжди були бажаними гостями у кожній селянській хаті. Бо там, де звучала бандура, завжди було чути спів, і всі незгоди відходили ніби самі собою.

Хоча у наш час більшої популярності набули музичні напрямки, спрямовані на не надто вибагливого слухача, бандура все ж не здає своїх стійких позицій. І в цьому їй допомагає музична школа №1 ім. М. В. Лисенка, де нещодавно пройшло свято з нагоди 40-річчя відкриття класу бандури. Його випускниками стали 180 учнів, які зараз є лауреатами обласних та всеукраїнських конкурсів. Але була ще одна нагода гарно посвяткувати. В цей день виповнилося 70 років Людмилі Фурсик, викладачці музичної школи та засновнику класу бандуристів. На урочистість завітали голова ОДА Василь Червоній та заступник міського голови Світлана Богатирчук-Кривко, яка подарувала школі нову бандуру.

І хоча чимале коло людей знають про те, що в Рівному існує подібний музичний клас, і там займаються кілька десятків дітей різного віку, але мало кому відомо, що в нашому місті існує унікальна Спілка кобзарів, створена у 1994 році. Її мета - пропаганда кобзарського мистецтва, адже воно, на думку багатьох видатних людей, найглибше розкриває щирість душі українця.

- Засновником Спілки кобзарів на Рівненщині став унікальний творчий чоловік, викладач музичного училища по класу бандури, Анатолій Грицай, - розповідає голова рівненського обласного відділення національної Спілки кобзарів України Галина Топоровська. - Йому маємо завдячувати тим, що в місті існує величезний загін бандуристів, адже саме він став засновником професійної бандурної освіти. Наразі наше відділення піднімає питання, щоб Рівненському музичному училищу присвоїти ім'я цієї видатної людини. Це було б гарною подякою за неоціненну спадщину, яку залишив пан Анатолій. Це і вірші, і виставки, і мелодії для різних композицій.

- Чим же бандура відрізняється від інших музичних інструментів?

- Є чимало гарних і милозвучних пісень, але не всім інструментам під силу створити відповідний музичний супровід. Бандура, мабуть, єдина з усіх, якому це вдається. Коли перебираєш струни, то здається, що мелодія йде від самої душі. Звичайно, що навчитися грати на бандурі непросто. Справа, по-перше, у вазі інструменту, маса якого, до речі, аж вісім кілограмів. Дітям, які починають навчання з четвертого-п'ятого класу, важко її втримати. По-друге, втричі складніше, коли разом і граєш, і співаєш. А, по-третє, якщо бандурист звик до свого інструменту і до розташування струн на ньому, то на чужому зіграти просто не зможе. Ще однією особливістю є те, що для гри обов'язково потрібні... нігті. Але не у всіх вони міцні, тому, відкрию секрет, приватні майстри виготовляють для нас індивідуальні нігті на кожен палець, якими і граємо.

Нещодавно у Рівне завітали іноземні артисти. Коли вихованці музичної школи зіграли для них кілька композицій на бандурі, то гості були у захваті і не приховували свого щирого здивування. Вони не могли повірити, що такі юні дівчата вміють грати на унікальному для світової культури інструменті.

На початку березня в музичній школі №1 відбудеться обласний конкурс солістів-бандуристів ім.Анатолія Грицая. Такий захід відбувається раз на два роки і збирає кілька сотень поціновувачів кобзарського мистецтва.

29.12.2005Наталія МОРОЗЮК



Рівне-Ракурс №10 від 29.12.2005p. 
На головну сторінку