№381 від 29.01.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Кажуть, що є біль, страшніший від зубного, це - невралгічний біль. Коли, наприклад, дошкуляє міжреберна невралгія, то вона маскується і під біль у серці, і під остеохондроз. Та коли людині, мов струмом, стріляє в очі, з яких бризкають сльози й, немов стумом, струшує голову, а все тіло покривається потом, то це симптоми невралгії трійчастого нерва - чи не найскладнішої патології у діагностиці невралгій. Трійчастий нерв умовно можна уявити в образі дерева з трьома гілками, перша з яких тягнеться до чола, друга до щік, слизової оболонки носа й зубів верхньої щелепи, а третя - до нижньої щелепи. Саме цей нерв проводить нервові імпульси від чутливих рецепторів обличчя до мозку, себто забезпечує зв’язок обличчя з головним мозком. Тим часом цікаво те, що трійчастий нерв, викликаючи нестерпний біль, найбільше запалюється у жінок, яким понад сорок років. Знервовані, вразливі, ослаблені й водночас імпульсивні вони стають саме у цьому віці.
- З віком “зношуються”, здавлюються кісткові канали, тобто вужчають й відтак зачіпаються нерви?
- Компресія гілок трійчастого нерва в кісткових каналах може розвинутися при вродженій їх вузькості, коли в старшому віці приєднуються судинні захворювання, що призводить до порушення мікроциркуляції в трійчастому нерві при звуженні каналу внаслідок потовщення його стінок у результаті запальних процесів. Спеціальні дослідження, проведені з допомогою комп’ютерної томографії лицьового черепа, показали наявність у 30 відсотків пацієнтів з невралгією трійчастого нерва звуження кісткових каналів з імовірністю виникнення тунельного синдрому. Периферичні ж механізми можуть пояснити односторонній характер процесу, рідку локалізацію болю в області інервації першої гілки нерва, яка не має кісткового каналу, тому й не виникають тунельні розлади.
Діагностика невралгії трійчастого нерва ґрунтується на типовій клінічній картині. До прикладу, типовий напад болю характеризується такими симптомами: наростає стрімкий біль в обличчі пароксизмального характеру, який можна порівняти з ударом струму. Такі напади тривають від кількох секунд до однієї-двох хвилин. Часто інтенсивний біль супроводжується “світлими промінчиками” між окремими нападами. Щодо типової поведінки хворого, то людина деякий час залишається в позі, в якій її застав больовий пароксизм. Також для невралгії трійчастого нерва є характерним мимовільне посмикування мімічних нервів, або ж больовий тик.
І хоч це складна патологія, сучасна медицина володіє достатнім вибором ефективних методик лікування невралгії трійчастого нерва. Завданням лікарів є своєчасне розпізнавання захворювання та адекватне використання методів лікування. Утім, додам, що анальгетики при наявності трійчастого нерва практично неефективні.
Як угамувати трійчастий нерв й зменшити біль з допомогою фітотерапії, ми розповімо в найближчих числах Ракурсу Здоров’я.
29.01.2009 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 29.01.2009p. На головну сторінку |