Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №381 від 29.01.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Тунельна невралгія сорокарічних жінок

Тунельна невралгія сорокарічних жінок

Кажуть, що є біль, страшніший від зубного, це - невралгічний біль. Коли, наприклад, дошкуляє міжреберна невралгія, то вона маскується і під біль у серці, і під остеохондроз. Та коли людині, мов струмом, стріляє в очі, з яких бризкають сльози й, немов стумом, струшує голову, а все тіло покривається потом, то це симптоми невралгії трійчастого нерва - чи не найскладнішої патології у діагностиці невралгій. Трійчастий нерв умовно можна уявити в образі дерева з трьома гілками, перша з яких тягнеться до чола, друга до щік, слизової оболонки носа й зубів верхньої щелепи, а третя - до нижньої щелепи. Саме цей нерв проводить нервові імпульси від чутливих рецепторів обличчя до мозку, себто забезпечує зв’язок обличчя з головним мозком. Тим часом цікаво те, що трійчастий нерв, викликаючи нестерпний біль, найбільше запалюється у жінок, яким понад сорок років. Знервовані, вразливі, ослаблені й водночас імпульсивні вони стають саме у цьому віці.

- Серед неврогенних больових синдромів, зумовлених ураженням черепних нервів, основне місце займає невралгія трійчастого нерва, описана ще у XVII ст. німецьким ученим, - розповідає Лідія БОЛКУН - лікар-невролог Рівненської міської поліклініки №2. - На жаль, це найбільш розповсюджена недуга в області обличчя, що поступається за частотою лише невропатії лицьового нерва. І справді, жінки хворіють частіше від чоловіків (5:3), і це саме жінки після сорока років. Спровокувати хворобу можуть різноманітні травми, всілякі інфекції, переохолодження організму, рідше – сильне перегрівання. Серед причин невралгії трійчастого нерва можуть бути: патологія зубощелепної системи (приміром, ускладнення після пульпіту). А нерідко хвороба розвивається після видалення зуба. Гайморит теж часто провокує невралгію трійчастого нерва, особливо якщо запальний процес призводить до звуження кісткових отворів, через які проходять гілки нерва. Також хвороба виникає як наслідок залишкових проявів запальних уражень оболонок головного мозку. В окремих випадках невралгія трійчастого нерва виникає в результаті порушення кровообігу в ділянці стовбура мозку. Ми діагностуємо і постгерпетичну невралгію, що є результатом ускладнення герпетичного гангліоніту гасерового вузла, й виникає у 10 відсотків пацієнтів. Найчастіше ж трапляється ідіопатична, по-іншому, класична форма невралгії, причиною якої є тунельно-компресійний механізм. При класичній (есенціальній, ідіопатичній, типовій) невралгії чутливих рухових судом зазвичай не буває, але така картина спостерігається тільки на початку захворювання. Тривала травматизація корінця зумовлює приєднання невропатичного компонента, якому притаманні постійні тупі болі різних ділянок обличчя.

- З віком “зношуються”, здавлюються кісткові канали, тобто вужчають й відтак зачіпаються нерви?

- Компресія гілок трійчастого нерва в кісткових каналах може розвинутися при вродженій їх вузькості, коли в старшому віці приєднуються судинні захворювання, що призводить до порушення мікроциркуляції в трійчастому нерві при звуженні каналу внаслідок потовщення його стінок у результаті запальних процесів. Спеціальні дослідження, проведені з допомогою комп’ютерної томографії лицьового черепа, показали наявність у 30 відсотків пацієнтів з невралгією трійчастого нерва звуження кісткових каналів з імовірністю виникнення тунельного синдрому. Периферичні ж механізми можуть пояснити односторонній характер процесу, рідку локалізацію болю в області інервації першої гілки нерва, яка не має кісткового каналу, тому й не виникають тунельні розлади.

Діагностика невралгії трійчастого нерва ґрунтується на типовій клінічній картині. До прикладу, типовий напад болю характеризується такими симптомами: наростає стрімкий біль в обличчі пароксизмального характеру, який можна порівняти з ударом струму. Такі напади тривають від кількох секунд до однієї-двох хвилин. Часто інтенсивний біль супроводжується “світлими промінчиками” між окремими нападами. Щодо типової поведінки хворого, то людина деякий час залишається в позі, в якій її застав больовий пароксизм. Також для невралгії трійчастого нерва є характерним мимовільне посмикування мімічних нервів, або ж больовий тик.

І хоч це складна патологія, сучасна медицина володіє достатнім вибором ефективних методик лікування невралгії трійчастого нерва. Завданням лікарів є своєчасне розпізнавання захворювання та адекватне використання методів лікування. Утім, додам, що анальгетики при наявності трійчастого нерва практично неефективні.

Як угамувати трійчастий нерв й зменшити біль з допомогою фітотерапії, ми розповімо в найближчих числах Ракурсу Здоров’я.

29.01.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 29.01.2009p. 
На головну сторінку