Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №389 від 26.03.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Наше місто

Олег ГЕРМАН: “УКБ потрібно відродити, тоді й місто почне процвітати”

Олег ГЕРМАН: “УКБ потрібно відродити, тоді й місто почне процвітати”

Навіть неозброєним оком видно, що будівельний бум, який переживала Україна у 2008 році - минув. Куди не глянь, всюди незавершені новобудови. Невже знову наступають часи великої будівельної депресії, про які так не хочеться згадувати? Чи поглинула цей сектор економіки Рівного фінансова криза? На ці та інші запитання ми попросили відповісти начальника управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому Олега ГЕРМАНА (на фото). Саме він, будівельник із 39-річним стажем, у цей кризовий час очолив управління із координації будівельного процесу міста Рівне.

Кран крутиться - означає: живемо

- Олег Майорович, Ви займаєтеся будівництвом ось уже понад 30 років. На Вашу думку, чи є рівень діяльності цієї галузі ознакою розвитку країни в цілому?

- Безумовно, так. Для мене особисто показником будівництва завжди були баштові крани. Якщо їх декілька крутиться на одному будмайданчику, це означає, що держава процвітає. А сьогодні, коли приїздиш до столиці, де ще кілька місяців тому проводилося масштабне будівництво, а зараз всі крани простоюють, можна сказати одне - країна переживає страшну кризу. І потрібно віддати належне тим організаціям, які зуміли втриматися “на плаву”.

- Яким же насправді є стан будівельної галузі Рівного, прихований від ока непрофесіонала?

- Економічна та політична криза в Україні зачепила усі міста нашої держави. Рівне не стало виключенням. Найбільш разюче цей дисбаланс демонструє статистика. Протягом минулого року для виконання усього обсягу робіт УКБ освоїло близько 119,5 мільйона гривень, при цьому найбільший підйом будівництва спостерігався влітку. У поточному році цифра буде меншою, принаймні, вдвічі - 50-70 мільйонів гривень. І якщо в 2008 році управління використало 17 мільйонів гривень бюджетних коштів, то в поточному розраховуємо лише на 7,5 мільйона.

- Які саме роботи будуть проводитися управлінням у цьому році?

- Всі зусилля будуть зосереджені на будівництві загальноосвітньої школи №14, що знаходиться на вулиці Баженова. Для цього із місцевого бюджету виділили 5 мільйонів гривень, хоча насправді потрібно набагато більше - 10-12 мільйонів. Аби кошти надійшли у повному обсязі, закінчити певну частину робіт можна було б до початку наступного учбового року.

Зазначаю це, опираючись на власний досвід. Пам’ятаю, як, працюючи головним інженером СУ-13, ми здавали в експлуатацію ЗОШ №15 на вулиці Пушкіна. Хотіли зробити дітям подарунок, щоб вони 1 вересня розпочали навчання в комфортних умовах, проте ані коштів, ані часу не вистачало. Тоді колишній міський голова Рівного Віктор Чайка зобов’язав кожну із 30 фірм, що працювали на об’єкті, взяти під свою опіку якусь частину школи. І вже на Покрову оновлена ЗОШ№15 відчинила свої двері.

Цей варіант можна застосувати і в сьогоднішніх умовах.

Цьогоріч також буде проводитися ремонт Будинку культури в парку Шевченка. На це з міського бюджету виділено 2,267 мільйона гривень. Але ці роботи вестимуться окремо від планових завдань УКБ, через управління культури. Управління капітального будівництва проводитиме лише технагляд.

Роботи вистачить не на один рік

- Скільки будівельних фірм, пов’язаних із УКБ, працює у місті сьогодні?

- На даний час таких підрядних економічно активних фірм є три: ТзОВ “Реноме-Євробуд”, кооператив “Міськжитлобуд ХХІ”, ДП “Інтергал-буд”.

У 2007 році товариство “Реноме-Євробуд” разом із партнерами виграло тендер на будівництво кварталу житлової забудови на вулицях Буковинській та Гетьмана Виговського, де вже у червні поточного року мають бути здані в експлуатацію 9-10-поверхові будинки.

Обслуговуючий кооператив будується на перетині вулиць Жуковського і Княгині Ольги, а на вулиці Черняка роботи веде ДП “Інтергал-буд”. Потрібно зазначити, що з початку лютого до робіт приступила ТОВ компанія “Інвестжитлобуд”, проте темпи їх виконання незначні.

- Якщо окреслювати роботу конкретної фірми, то коли саме “Інтергал-буд” планує продовжити будівництво підземного містечка на площі Театральній?

- Проект повністю готовий, але наразі ще проходить експертизу в Києві. І якщо, наприклад, сьогодні, він буде погоджений усіма інстанціями, то протягом місяця інвестор розпочне роботи. У цьому році “Інтергал-буд” має закінчити підземні роботи частини вулиці Соборної, облаштувати два входи, після чого обов’язково проведе благоустрій території. На розритій частині, яка знаходиться перед входом до драмтеатру, буде встановлений фундамент, закручені палі, та, головне, проведений весь комплекс робіт, згідно з проектною документацією.

У наступному році ми плануємо реконструювати всю площу Театральну, і з’єднатися з підземним містечком Будинку Одягу.

- Чи реально виконати заплановане?

- Цьогоріч реально облаштувати майданчик біля театру хоча б тому, що відтягувати до наступної зими немає сенсу.

- Чи є якісь терміни будівництва Будинку Одягу?

- Під час нещодавньої спільної наради, яка стосувалася забудови площі Театральної, пан Оверчук запевнив, що усе під контролем. Деякі труднощі, звичайно, є, але робота не припиняється ні на годину.

Ціна падає за рахунок чийогось прибутку

- Чи буде падати ціна на первинне житло у Рівному? Ваш прогноз.

- Вона вже впала. Кожний квартал нам доводять до відома цифри щодо вартості одного опосередкованого метра житла. На січень 2009 року вона складала 4304 гривні за квадратний метр.

До речі, на останній нараді, яка проходила на базі підприємства “Рівнебуд”, де були присутні виробники будматеріалів усіх регіонів України, зійшлися на єдиній правильній думці - у момент фінансової економічної кризи потрібно розраховувати на мінімальний прибуток, такий, щоб будівельна галузь зуміла вижити.

Наприклад, зараз вартість квадратного метра в обслуговуючому кооперативі - 3200 гривень, тобто, вони відбивають кошти і беруть мінімальний прибуток, який дає можливість нормально існувати. У той самий час, в програмі “70 відсотків і вище” маємо будинок по вулиці О.Теліги, де ціна квадратного метру - 1200 доларів. І, чесно кажучи, можливо, саме ця негативна ситуація в будівельній галузі дозволить встановити реальний вартісний ринок нерухомості.

Відштовхуємося від реальності

- Чи буде вирішуватися проблема із реконструкцією панельних будинків?

- Альтернативи для проведення реконструкції панельного будинку немає, тому що арматура, яка використовувалася в цих панелях, підлягає корозії.

Панельні будинки зводилися, як тимчасове житло. Строк їх експлуатації - 48 років, і він наразі ще не завершився. Хоча і проблеми є - стики. Адже вони не герметичні, а лише з’єднуються між собою.

І коли спеціалісти навчаться правильно за ними доглядати, та ще й грамотно проводити утеплення, такі будинки стануть більш надійними, ніж будь-які інші.

Багато хто сьогодні пропонує послуги із енергозбереження. Наприклад, пропонуються фасади, що вентилюються, застосовується пінополістірол. От тільки зробити гарний фасад будівлі - це одне, а застосувати енергозберігаючі технології - зовсім інше. Тому до завдання потрібно підходити комплексно.

Наприклад, під час однієї зустрічі будівельників ми вирішили підрахувати, скільки коштуватиме простий панельний будинок та скільки необхідно коштів, щоб провести роботи із енергозбереження на вже існуючому. Адже сьогодні проектні організації виконують всі енергозберігаючі технології.

Так ось, для того, щоб звести однопід’їздний панельний дев’ятиповерховий будинок, потрібно 6-7 мільйонів. Коли підрахували, скільки потрібно коштів, щоб провести у вже існуючому будинку роботи з енергозбереження: заміну вікон, встановлення регулятора тепла, економної витрати електроенергії тощо, вийшло - 1-2 мільйони. А за 8-9 мільйонів можна було б звести великий будинок.

Це означає, що сьогодні потрібно відштовхуватися від реальності.

Залишили одну землю

Свого часу УКБ міськвиконкому було організацією, яка повністю впливала на процес будівництва в місті. Через неї йшли усі грошові потоки, як на житло, так і на соцкультпобут. Сьогодні ж управління не має такого впливу. Єди-не, що збереглося від колишніх функцій - оренда землі. УКБ заключає договір з інвестором, який винаймає підрядника і проводить будівництво.

При цьому УКБ не може впливати ані на проект, який замовляється інвестором, ані на підрядні домовленості. При цьому в місті працює багато організацій, які змогли себе непогано зарекомендувати, але не мають роботи. По суті, за управлінням залишається право лише вести технагляд за будівництвом.

Та найбільша біда у тому, що УКБ є орендарем землі, за яку сплачує податок. Зараз, коли будівництво заморозили, багато фірм призупинили роботу, а УКБ продовжує щомісяця сплачувати 180 тисяч гривень за землю. Немає грошей: через 10 діб - пеня 10 відсотків, через 20 діб - 20.

Відповідно, зараз, через погодження міського голови Володимира Хомка, на сесію Рівнеради подали рішення про передачу в суборенду земельних ділянок тим інвесторам, з якими вже заключені договори. Нехай вони самі сплачують за землю.

Лише у цьому випадку можна буде видихнути з полегшенням. Не потрібно буде думати, де взяти гроші, щоб сплатити за землю. Адже працівники також мають отримувати зарплату.

- Чи зачепило вас скорочення кадрів?

- Скоротили 9 працівників. Сьогодні, коли немає обсягів робіт, штат виявився завеликим. Раніше УКБ було замовником у повному розумінні: від проектів - до виконання замовлення. На згадку про це лишилася хіба що матеріально-технічна база. До речі, зараз там зберігаються неліквіди, на суму близько 800 тисяч гривень. Тому ми звернулися до міського голови з проханням надати дозвіл для їх реалізації. Та й саму базу можна було б здавати в оренду.

- То де ж розгубилися повноваження УКБ?

- Частково на це вплинули закони, частково - причиною стала відсутність державного фінансування.

- На Вашу думку, що потрібно змінити в роботі УКБ, щоб його діяльність стала самодостатньою?

- Скажу однозначно, що УКБ потрібно відродити. Ідея міського голови Володимира Хомка така: щоб усі об’єкти, які будуються в місті, йшли через УКБ міськвиконкому. Адже зараз, на землі, яка колись була виділена в оренду, зводять будинки, інформації про які немає. Немає єдиної політики, а це - нонсенс.

- То ж над чим Ви зараз працюватимете?

- У першу чергу, потрібно організуватися так, щоб УКБ процвітало. Я поставив перед собою це завдання.

По-друге, потрібно залучити інвесторів, які можуть щось зробити для розвитку нашого міста.

По-третє, я завжди вважав, що одну частину міста потрібно залишати такою, щоб вона нагадувала про історію розвитку, а не бігти вперед за новими технологіями та запроваджувати їх у всьому.

А ще хотілось би, щоб хоча б одна вулиця в нашому місті стала “білою”. Такою собі набережною, де б не їздили автівки, куди б на прогулянку виходили люди, де були б зони відпочинку для дітей та дорослих.

І так буде - я впевнений.

26.03.2009Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 26.03.2009p. 
На головну сторінку