№390 від 02.04.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Позиція
Газотранспортна система (ГТС) України визначена основною газовою артерією Європи. Такий висновок Міжнародної інвестиційної конференції з питань модернізації та реконструкції української ГТС, що відбувалася у Брюсселі за участю Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко.
Тимошенко розповіла про готовність європейських донорів надати кредити Україні:
- Готовність ЄС і найбільших корпорацій світу сьогодні надавати кредити Україні для модернізації і реконструкції ГТС свідчить про те, що протягом багатьох наступних десятиліть наша ГТС буде транспортувати ключовий обсяг газу до ЄС.
Сьогодні Україна транспортує 80 відсотків газу до країн ЄС, що надходить із Росії. А заплановані інвестиції на розвиток ГТС у розмірі 5,5 млрд. доларів дозволять збільшити транспортування газу через нашу ГТС іще на 60 мільярдів кубометрів газу.
Також Тимошенко зауважила, що під час слухань у Брюсселі було остаточно поставлено крапку в питанні про створення інших газопроводів у Європі:
- Це означає, що не потрібно жодних альтернативних шляхів поставок газу.
Прем’єрка зазначила, що українська газотранспортна магістраль залишиться в державній власності, попри те, що в 2008-му - на початку 2009 року існував ризик банкрутства ГТС.
Проте така ідея не всім припала до душі. Віктор Янукович і Арсеній Яценюк неодноразово виступали за приватизацію української “труби” (причиною цього є їхня залежність від газового олігарха, хазяїна “РосУкрЕнерго” Дмитра Фірташа). Яценюк узагалі закликав не дивитися на ГТС “як на святу корову”. Таку ж позицію обстоює й Володимир Путін. Тому заява Тимошенко про те, що ГТС не продається, його дуже роздратувала.
У день підписання декларації Володимир Путін скасував засідання російсько-української міжурядової комісії за участю Тимошенко, яке мало відбутися на початку квітня. Путін різко критикував Україну за її проєвропейську позицію стосовно модернізації ГТС, вважаючи, що реконструювати її без участі Росії неможливо.
Тимошенко також підкреслила, що, завдяки втручанню уряду, ГТС була вивільнена від тіньових схем і корупції:
- Ми усунули від ГТС усіх тіньових паразитів. На сьогодні ГТС працює фінансово збалансовано, без посередників. Ще перебуваючи в опозиції, ми ухвалили закон, що забороняв приватизацію ГТС і її передачу в консорціум, - нагадала Тимошенко.
- На жаль, нині ще існують варіанти для тіньового обороту газу, - визнала глава уряду. Адже газ, який потрапляє в Україну, враховується не в повному обсязі. Але, завдяки модернізації ГТС, буде налагоджено 100-відсотковий підрахунок усього транспортованого газу. Після реконструкції ГТС також значно скоротиться кількість технологічного газу, необхідного для здійснення транзиту газу в Європу через територію України. Це дозволить знизити собівартість транзиту, - підсумувала прем’єрка.
Глава Кабміну наголосила, що уряд й надалі відстоюватиме національні інтереси, зокрема, вітчизняну ГТС:
- ГТС - це скарб України, енергетична незалежність України, впевненість у тому, що ми завжди будемо з енергоносіями. Це - наш вплив на енергетичну політику цілого регіону, включаючи як Росію, так і Європейський Союз. ГТС дає Україні впевненість у сьогоднішньому й завтрашньому дні.
Прем’єрка підкреслила, що підписання спільної заяви між Україною та ЄС за підсумками інвестиційної конференції дає можливість і Росії брати участь у цьому процесі, а тому не є поразкою нашого сусіда:
- Можливо, Росії щось не сподобалося, коли “Шахтар” обіграв “ЦСКА” в Кубку УЄФА. Це ж не стало утиском інтересів Росії. Учора не програла ні Росія, ні Європа, а Україна лише захистила свої національні інтереси.
Утім, російське керівництво дещо іншої думки. Дізнавшись про результати конференції в Брюсселі, російські можновладці залишилися вкрай незадоволеними. Спочатку делегація росіян демонстративно залишила роботу конференції, влаштувавши демарш. А потім представники Росії, коментуючи декларацію по модернізації ГТС, майже не добирали виразів на адресу Тимошенко, яка спромоглася захистити свої національні інтереси. Зокрема, російський прем’єр Володимир Путін назвав документ “непродуманим і непрофесійним”.
Російське міністерство енергетики припускає можливість перегляду контрактів із Україною на постачання й транзит газу, якщо не враховуватимуться російські інтереси.
Прем’єрка зазначила, що українська газотранспортна магістраль залишиться в державній власності. Проте така ідея не всім припала до душі. Віктор Янукович і Арсеній Яценюк неодноразово виступали за приватизацію української “труби” росіянами.
02.04.2009 | Сергій БАХІН |
Рівне-Ракурс №10 від 02.04.2009p. На головну сторінку |