№392 від 16.04.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Злочин без кари
“Вандали” - саме так варто назвати людей, які в ніч з 8 на 9 квітня спалили у Рівному 4 сміттєзбиральні баки. Їх нещодавно встановили на вулиці Соборна, 233 працівники фірми “Санком-Рівне”. Виготовлені з вогнетривкої пластмаси, контейнери спалахнули, мов сірники, і до приїзду пожежників від них залишилися самі “коржики”. І хоча до подібних актів вандалізму рівняни вже звикли, на цей випадок звернули увагу, бо він кричущий. А що вже казати про десятки понівечених лавок, побитих ліхтарів, поламаних сміттєвих кошиків? Невже весь цей час Рівне продовжують атакувати десятки розумово хворих, злочини яких так і залишаються безкарними?!
Вважається, що подібні вчинки із необачності притаманні молоді від 12 до 17 років. Усі психологи в один голос зазначають, що під впливом комп’ютерних ігор і фільмів діти намагаються наслідувати своїх героїв, переважно, негативних. Другою передумовою такої неадекватності може стати надмір енергії, яку дитина просто не знає, куди подіти. Як результат - самовираження за рахунок биття ліхтарів. Третьою передумовою вважається виховання. Адже наші батьки, які зростали в епоху партзборів, навіть і подумки не могли б спаплюжити народне добро. І, можливо, саме з цих причин вони свідомо не забивають дитячі голови відомими постулатами. Але головна передумова - це безкарність, а з тим і відчуття шаленого адреналіну.
Кореспондент “РР” зумів поспілкуватися з учнем однієї рівненської школи та з’ясувати, що саме штовхає його на шлях, де до в’язниці залишається кілька кроків.
- Саме це відчуття і штовхає, - зізнається Ілля. - Справа не в наслідуванні чи негативному ставленні до влади. Нам байдуже, скільки коштує це майно. Нам подобається сам факт того, що ми можемо зробити щось погане, а нам за це нічого не буде. Відчуття цієї безкарності окриляє. Табу для нас складають лише дерева та могили.
Вдалося зустрітися й з молодим графітчиком, який розповів, що йому взагалі байдуже, де малювати. Він бачить перед собою вільну площу, а все інше його не бентежить. На запитання, чи розуміє, що його дії є протизаконними, відповів просто: “Спершу нехай спіймають”.
Крім прямого матеріального збитку, вандалізм передбачає і негативні соціальні наслідки, що впливають на емоційний стан особистості. Але, на жаль, в Україні облік усіх без винятку форм вандалізму не ведеться взагалі. Не розроблене й законодавче покарання за такий вид злочину. Наразі його прояви кваліфікують переважно як дрібне хуліганство (ст.296 ККУ). А це передбачає лише незначний штраф.
На думку рівненського психолога Василя ГАЛЯБАРА, вандалізм не є психічною хворобою. Це тупість, від якої людина отримує задоволення. “Вилікувати” ж громаду від вандалів зможе лише міліція.
Але вернімося до спалених баків. За словами працівників нещодавно створеного підприємства “Санком-Рівне”, підпал був навмисним, адже контейнери не могли зайнятися від недопалка. Санкомівці запевняють, що євробаки могли б згоріти настільки сильно лише в тому випадку, якщо їх облили бензином та підпалили. Збитки підприємства чималі, адже один контейнер коштує близько 350 євро.
У місті говорять, що цей випадок не має нічого спільного з вандалізмом, а є звичайною провокацією проти міського голови Володимира Хомка. Ще кажуть, що дехто не зацікавлений приходом до міста фірми “Санком-Рівне”. Сам директор “Санкома” Віктор УСТІНОВ не може зрозуміти причини підпалу, але те, що євробаки підпалили - факт беззаперечний. Чоловік переконує: “Якщо це одноразовий випадок - ми готові його пробачити”.
А от начальник ЖКП “Західне” Микола ТАРАСЮК переконаний, що контейнери підпалили мешканці того ж будинку на вул.Соборна, 233. “Во-ни від початку не були задоволені новими контейнерами, тому що замість 8-ми старих поставили лише чотири нові, - говорить він. - Але при цьому були збережені усі норми вивезення сміття”.
- Це єдиний будинок, - підтверджує пан Устінов, - де ми мали проблеми з мешканцями. Хтось телефонував у “довідку” і скаржився на те, що сміття не вивозять. Тоді я сам сів у машину й поїхав до будинку. Баки були порожні, але в цей момент зателефонував пан Хмилецький і розповів про чергову скаргу. Це означає, що додзвонювач не був мешканцем того будинку, а то б він побачив у дворі машину.
Так чи інакше, а ситуація, погодьтеся, неприємна. Що це: продуманий чорний піар-хід, звичайне варварство, конкурентна боротьба чи нездорове світосприйняття? На ці запитання мають відповісти рівненські правоохоронці, які розслідують даний злочин.
16.04.2009 | Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 16.04.2009p. На головну сторінку |