№398 від 29.05.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Звітуємося
Уряд підбив попередні підсумки ліквідації наслідків минулорічної повені на Західній Україні та намітив першочергові протипаводкові заходи.
Загальний обсяг збитків минулорічної стихії - 5,7 мільярда гривень
Щоб краще зрозуміти масштаби лиха, яке спіткало Україну, наведемо деякі показники. Внаслідок стихійного лиха було зруйновано 1297 житлових будинків, пошкоджено - 34 тисячі. Ушкоджена 31 водозабірна споруда, 135 артезіанських свердловин, 23 водопровідні та 16 каналізаційних насосних станцій, 17 каналізаційних очисних споруд. Підтоплені й забруднені 31,5 тисячі криниць. Зруйновано та пошкоджено 25 км берегоукріплень, майже 26 км русел річок, 52 гідротехнічні споруди, майже 30 км захисних дамб. Крім того, пошкодження зазнали 317 навчальних закладів і 269 закладів охорони здоров’я. Стихія завдала значних збит-ків транспортній інфраструктурі. Було пошкоджено та зруйновано 883 мости. Пошкоджено 3174 км автодоріг.
Загальний обсяг збитків, нанесених стихією в 6-ти областях, становив 5,7 млрд. грн. Це “дійсно колосальний обсяг грошей, які потрібно було видати, причому в екстреному порядку, щоб можна було відновити інфраструктуру та зруйновані будинки”, - наголосила Тимошенко. І уряд, і місцева влада, за словами Прем’єр-міністра, відреагували достойно: усе, що було потрібно для життя людей та першочергових потреб, відновлено. Юлія Тимошенко знає про це не лише зі слів. Відразу по тому, як трапилося лихо, вона сама виїхала до постраждалих регіонів і фактично перевела туди весь Кабінет міністрів. Тоді ж, у серпні минулого року, уряд затвердив Генеральний план подолання наслідків повені та запобігання в майбутньому подібних явищ. За цим планом було передбачено пооб’єктне планування доріг, дамб, мостів, будинків, шкіл, лікарень тощо в кожній з постраждалих областей.
Попри саботаж нечесних чиновників, робота з ліквідації наслідків лиха триває.
Звичайно, відновити за рік усю ту інфраструктуру, яка постраждала внаслідок стихійного лиха, нереально. Проте більшість запланованих заходів уряду вдалося виконати. У 2008 році з держбюджету було виділено 4,1 млрд. грн. та понад 1 млрд. грн. – із Резервного фонду. Майже всі зруйновані будинки відновлено і введено до експлуатації. Також станом на сьогодні відновлено 649 мостів (пошкодження зазнали 883), відбудовано 2317 км доріг (з 3174 км пошкоджених). Майже скрізь відновлено інфраструктуру навчальних закладів та закладів охорони здоров’я.
Усі потерпілі в зоні стихійного лиха отримали компенсацію. Як відзначила Тимошенко, повені траплялися й раніше, але влада вперше надала допомогу в таких великих розмірах. “На сьогодні я можу констатувати, що жодна людина, яка потрапила в таке лихо, як повінь, не є ображеною, - зазначила Прем’єр-міністр. - Будинки відбудовано. Людей поселено. Допомогу виплачено. Здійснено великий обсяг робіт із подолання наслідків повені: мости, дороги, дамби. Усе це виконано”.
Не вдалося, проте, уникнути окремих прикрих випадків, коли нечесні чиновники наживалися на горі людей. Зокрема, під час перевірки ефективності використання бюджетних коштів Головним контрольно-ревізійним управлінням виявлено та попереджено фінансових порушень на суму 151 млн. грн. А МВС України повідомило про порушення 76 кримінальних справ що-до нецільового використання бюджетних грошей, виділених для ліквідації наслідків минулорічної повені в Західній Україні.
Також “відзначилися” деякі очільники обласних та районних держадміністрацій, чи радше, їх покровителі у верхах, які саботували виконання розпоряджень уряду та ігнорували наради щодо ліквідації наслідків повені. Найзавзятішим серед них був ставленик Віктора Балоги, голова Тернопільської ОДА Юрій Чижмарь. Більшість депутатів облради навіть висловила йому недовіру через негативну роботу з ліквідації наслідків лиха. Проте, не без підтримки глави Секретаріату, панові Чижмарю таки вдалося залишитися при владі, і навіть провести так звані вибори до обласної ради.
Уряд розробив комплекс протипаводкових заходів
Кабмін заклав у бюджет на цей рік ще 1,5 млрд. грн. для остаточної ліквідації наслідків минулорічної липневої стихії. Фінансування про-ектів розпочнеться негайно, незважаючи на непросту фінансово-економічну ситуацію, викликану глобальною кризою, - запевнила Юлія Тимошенко.
“Виконання бюджету - це щоразу окремий героїчний вчинок міністерств, відомств, Митної служби, Податкової служби, уряду в цілому. Ми все одно будемо виконувати взяті нами зобов’язання щодо подолання наслідків стихійного лиха, яке відбулося в західних регіонах 23-27 липня 2008 року”, - констатувала Прем’єр-міністр.
З метою запобігання виникненню подібних повеней у майбутньому, урядом була розроблена схема комплексних протипаводкових заходів та затверджено відповідні державні програми. У 2009 році витрати на першочергові дії становитимуть майже 416 млн. грн. Але лихо обійдеться значно дорожче! Краще зараз усунути причини, аніж потім боротися із наслідками.
29.05.2009 | Артем БІЛОНОЖКО |
Рівне-Ракурс №10 від 29.05.2009p. На головну сторінку |