№399 від 04.06.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Співпраця
Якщо місцева громада хоче щось зробити, міська влада має можливість їй у цьому допомогти. Дієвою є Програма розвитку ООН (ПРООН). Основна мета цієї програми полягає в тому, щоб залучити громаду до вирішення соціальних, економічних, екологічних питань для їх власного добробуту та покращення якості життя.
Для втілення в життя цієї програми у червні 2004 року організував роботу відділ підтримки проектів ООН. Він мобілізує громади для розбудови та впровадження планів поліпшення якості життя людей.
У Рівному реалізація муніципальної програми розпочалася з впровадження трьох проектів: заміни вікон в школі, заміни даху в житловому будинку та створення комп’ютерного класу для інвалідів. У цілому за час діяльності Програми у Рівному було реалізовано 10 проектів, загальною вартістю 1,2 мільйона гривень.
Якщо раніше локальні проекти міська влада і ПРООН фінансували навпіл, тобто - 50 на 50, то сьогодні ООН зменшує обсяг коштів та свою участь. Натомість більш активно починає допомагати місто. Прийшло розуміння того, що реалізація таких проектів - це не лише конкретна фінансова допомога громадам, але й зміна свідомості людей, які бачать, що не залишаються поза увагою.
Цьогоріч на заходи цієї Програми міським бюджетом передбачено 800 тисяч гривень. Ці кошти будуть витрачені на вісім проектів, затверджених Дорадчим комітетом. Їх загальна вартість складає 1045,2 тисячі гривень: муніципалітет виділяє 759,9 тисячі гривень, ПРООН - 119,4 тисячі, громада - 141,2 тисячі, спонсори - 24,7 тисячі. Тобто, відбувається так зване об’єднання зусиль: громади, влади, спонсорів і міжнародних організацій для реалізації локальних питань, які турбують конкретну громаду.
Для цього потрібно було небагато. По-перше, громада має реально працювати і щось робити для себе. По-друге, вона повинна виділити не менше 10 відсотків від вартості проекту. Бажано, звичайно, щоб були залучені ще й спонсори. Після цього в управління економіки подаються відповідні заявки на грантову підтримку. Наприклад, цьогоріч їх надійшло 15.
22 травня 2009 року відбулося засідання Дорадчого комітету, на якому 5 заявок було затверджено до співфінансування з ПРООН. Вісім заявок фінансуватимуться в рамках Муніципальної програми сталого розвитку. Одним із критеріїв відбору був фінансовий внесок громад та їх активність. А 27 травня Дорадчий комітет затвердив три заявки на співфінансування муніципалітету та об’єднань громад міста.
Виділені кошти надходять на розрахунковий рахунок громади, відкритий в Управлінні державного казначейства трьома траншами: 10-15 відсотків, 70-80 відсотків і решта. Як правильно розпоряджатися коштами, вирішує сама громада. Фахівці відділу підтримки проектів ПРООН, зі свого боку, лише допомагають зробити перший крок, поштовх, для того, щоб люди повірили у себе і дієвість місцевої влади. Між іншим, багато з тих, хто співпрацював з відділом раніше, зараз самостійно ведуть розмови про реалізацію своїх проектів з іншими міжнародними фондами.
Під час засідання Дорадчого комітету міський голова Рівного Володимир ХОМКО визнав важливість активізації громад та залучення їх до співпраці з владою. Наголосив, що у наступному році на впровадження цієї програми буде виділена значно більша сума.
Тому спеціалісти міського управління економіки та відділу підтримки проектів ПРООН запрошують всі громади, які потребують реальної допомоги, звертатися до них вже зараз, у поточному році. Потрібен час для ретельного аналізу та підготовки заявок, щоб їх можна було включити у перелік проектів на наступний рік.
04.06.2009 | Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 04.06.2009p. На головну сторінку |