№400 від 11.06.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Варто знати
Ми прагнемо бути європейцями не лише за географічним розташуванням, але й за правилами поведінки, моральністю і культурою. Отже, нам потрібно вчитися у тих країн, які вже досягли певного рівня розвитку, щоб почуватися достойно і комфортно не тільки у себе вдома, а й за кордоном. Парадокс, але за радянського періоду ми навчилися давати хабарі, та зовсім не навчилися давати чайові. Проте ця процедура давно і міцно стала нормою в багатьох країнах світу.
Міжнародні стандарти щодо чайових коливаються в межах 10 відсотків від суми замовлення або вартості наданої послуги. Однак у різних країнах цей стандарт змінюється. На Заході чайові залишають ледь не всьому обслуговуючому персоналу, починаючи від офіціанта та закінчуючи масажистом у SPA-салоні.
Так, покоївка, якій розважливі постояльці щодня залишають на столику певну суму (1-2 євро), прибиратиме з подвоєним завзяттям.
Якщо ж мова заходить про SPA-салони або салони краси, то можна залишити гроші в адміністратора (про якого теж треба не забути), але краще - вручити фахівцям особисто в руки. У жодному випадку не потрібно давати чайові власнику закладу, достатньо обіцянки прийти знову.
Правильним також вважається давати чайові за доставку продуктів і готових страв з ресторану. Тут сума буде такою ж, яку б ви заплатили в закладі.
Чи давати чайові на автозаправці - це питання вашої доброї волі. Ну, в принципі, 5-7 відсотків від затраченої суми працівників цілком задовольнить.
Найбільші чайові в американців, там зазвичай залишають “на чай” суму у розмірі 20-25 відсотків від вартості замовлення. У США існує правило: що елітніший заклад, то більше треба залишати чайових, а не залишити їх зовсім - майже те саме, що публічно дати йому ляпаса і виявити не просто невдоволення сервісом, а справжнє обурення.
В Європі все трохи інакше. Найдорожчою щодо цього вважається Франція. У більшості кафе та ресторанів пурбуар (саме так французи називають чайові) включають в рахунок. Він складає, в середньому, 15-16 відсотків від суми замовлення. Крім цього, там заведено залишати додатково 1-1,5 євро. У Каннах у відповідь на маленькі чайові офіціант може образитися і попросити більше. Якщо ви плануєте відвідувати цей заклад в подальшому - краще доплатити.
У Тунісі та Єгипті можна взагалі нічого не залишати, якщо Ви здатні витримати скорботний вираз арабських очей в очікуванні бакшишу. Це вдається небагатьом, тому туристи все ж залишають на чай близько 5-10 відсотків.
Отже, можна впевнено сказати, що в кожній країні існують свої правила щодо розміру чайових. Слідувати їм чи ні - вирішувати вам. Але знати про них необхідно, якщо ви не хочете зіпсувати собі відпочинок. Давати чайові тоді, коли вони заслужені - це позиція. Позиція, яку диктують гарні манери.
11.06.2009 |
Рівне-Ракурс №10 від 11.06.2009p. На головну сторінку |