Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №400 від 11.06.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Серцевий напад

Серцевий напад

Відомий американський кардіолог Пол Уайт свого часу зазначив, що хвороба серця до вісімдесятирічного віку - не Божа кара, а наслідок власних помилок. Шкода, що не всі люди розуміють це, коли хворобі ще можна запобігти.

Щороку в Україні реєструється приблизно 24 мільйони випадків захворювань системи кровообігу, які найчастіше мають летальний кінець, випереджаючи навіть смертність від злоякісних пухлин. Переважно смерть настає в перші години й хвилини від початку серцевого нападу чи то вдома, чи то на роботі, чи будь-де. На жаль, нині спостерігається сумна тенденція до збільшення смертей від того, що “схопило серце”.

- Упродовж першої години на той світ іде майже 50 відсотків усіх померлих від серцевого нападу, стверджує головний позаштатний кардіолог Рівненського обласного управління охорони здоров’я Лариса ВЕРЕЩУК. - Що цікаво: якщо в багатьох розвинутих країнах світу карету “швидкої” викликають упродовж двох-чотирьох годин від початку нападу, то в нас - через вісім-десять. Відтак пізнє звернення до лікарів є основною причиною надвисокої смертності від хвороб системи кровообігу. Понад те, особливо ця прикра тенденція переважає серед наших українських чоловіків.

- Напевне, люди не знають, не розуміють, що з ними коїться й думають, що посмокчуть валідол, та й минеться. Поясніть, що ж таке серцевий напад.

- Серцевий напад - тяжкий патологічний стан, обумовлений гострою недостатністю кровопостачання серцевого м’яза, з розвитком некрозу (відмирання) ділянки цього м’яза. Некроз серцевого м’яза називається інфарктом міокарда, а смерть у першу годину з початку нападу називається раптовою серцевою або коронарною смертю.

- Як визначити, що це той серцевий напад, від якого можна попрощатися з мирською суєтою?

- Серцевий напад зазвичай характеризується появою болю в ділянці грудини (найчастіше загрудинний біль), лівого плеча (перед-пліччя), лівої лопатки та половини шиї, нижньої щелепи, обох рук, нижньої частини грудини разом із верхньою частиною живота. Дошкуляє інтенсивний біль стискаючого пекучого або ламаючого характеру. Натомість болі колючі чи ріжучі, які змінюються від зміни положення тіла або залежать від актів дихання, не є характерними. Утім, часто на тлі болю без очевидних причин з’являється задишка, слабкість або виражена пітливість. Загалом для серцевого нападу характерна тривалість більше п’яти хвилин.

- Отже, якщо наявні вказані симптоми, порадьте, що слід робити?

- Варто діяти за таким алгоритмом: сісти на стілець або лягти у ліжко, прийняти 0,25 г аспірину, причому таблетку краще розжувати, а тоді проковтнути 0,5 мг нітрогліцерину (таблетку чи капсулу покласти під язик, капсулу розкусити, але не ковтати). Шию слід звільнити й, звісно, забезпечити доступ свіжого повітря, відчинивши вікно. Якщо після прийому гліцерину з’явилася різка задишка, слабкість та пітливість, необхідно лягти, піднявши ноги на валик, випити склянку води й надалі нітрогліцерин не приймати. І якщо після аспірину та нітрогліцерину біль повністю зник, стан поліпшився, необхідно викликати дільничного лікаря додому й діяти вже за його вказівками.

Однак якщо аспірин та нітрогліцерин недоступні, а біль упродовж п’яти хвилин не відпускає, треба негайно викликати швидку медичну допомогу.

Про деякі інші рекомендації хворим із серцевим нападом - у наступних числах Ракурсу Здоров’я.

11.06.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 11.06.2009p. 
На головну сторінку