№401 від 18.06.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Кров людська – не водиця
Ідея переливання крові хворій людині від здорової виникла ще в XIV-XV століттях, а нині переливання крові й кровозамінників є одним із найважливіших досягнень сучасної медицини.
- Безпека здоров’я донора та реципієнта - наше головне завдання, тому наша медична установа відрізняється від інших тим, що тут чекають не на хворих людей, а з точністю до навпаки – на здорових. До того ж, назва станція переливання крові теж не зовсім відповідає дійсності, бо ж займається не переливанням, а заготівлею компонентів крові та виготовленням з них різноманітних препаратів. Та й власне кров як таку вже давно ніхто нікому не переливає. Для трансфузій використовують лишень компоненти крові та її препарати.
- Правда, що у вас минули тяжкі часи, коли наші люди з якихось причин не хотіли бути донорами? Щось у свідомості суспільства таки зрушилося на краще?
- Так, за п’ять цьогорічних місяців до нас на станцію прийшло на 700 осіб більше, аніж уторік. Так само на 12 відсотків збільшилася заготівля плазми. До слова, такою успішною тенденцією може похвалитися не кожна область. Напевно, подіяла наша активна роз’яснювальна діяльність, пропаганда донорства у засобах масової інформації. А ще неабияк посприяло донорській активності вкрай потрібне на станції придбання - новий вантажно-пасажирський автомобіль, куди поміщається бригада з семи спеціалістів. Тепер ми можемо добратися у найвіддаленіші куточки Рівненщини задля заготівлі крові у виїзних умовах. І це чудово, проте не можна спокійно спати, коли знаєш, що нашим фахівцям потрібне нове обладнання для переробки крові, бо ж чимало в нас техніки випуску 1970 року. Рятують становище наші умільці - інженери.
- А хто найчастіше є донорами, яка вікова група?
- Молодь. І це надзвичайно тішить. Щоправда, здебільшого приходять не організовано, а по одному. Утім, організовано до нас приходять волонтери, які допомагають гемофілійним хворим, держслужбовці, газетярі з “ОГО”. Щомісяця, починаючи від зими, навідуються до нас активісти “Свободи”.
- Упевнена, що люди йдуть здавати кров тому, що замислюються над гаслом “Здай кров - збережи життя”, і, либонь, тому, що нічого з собою не треба нести, порівняно з лікарнею.
- Так. Донори впевнені у своїй безпеці, позаяк ми централізовано забезпечуємося сучасними тест-системами для визначення ВІЛ-інфекцій, сифілісу, гепатитів В і С. І якщо має місце навіть сумнівна позитивна реакція - кров і виготовлені з неї препарати моментально знищуються. До речі, чимало людей приходить саме для того, щоб безплатно обстежитися на СНІД та сифіліс. Понад те, кожен донор отримує повноцінне харчування на 20 гривень. Хоча за кордоном донорство майже скрізь безплатне, це є природною людською потребою - допомагати ближньому. У цивілізованому світі цьому виховують мало не з пелюшок...
У перспективі плануємо впровадити метод кріоконсервування клітин, організувати банк довготривалого зберігання компонентів крові при низьких та ультранизьких температурах тощо.
18.06.2009 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 18.06.2009p. На головну сторінку |