№402 від 26.06.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#До Дня медичного працівника
Останніми роками в Рівненській області з’являється на світ все більше дітей. Ми займаємо в Україні почесне друге, після Закарпатської області, місце з народжуваності. Разом із тим, зростає і кількість патологій, які мають вагітні жінки, та вроджених вад у немовлят. І очевидно, що потреба у створенні перинатального центру в Рівненській області була надзвичайно важливою, а з його відкриттям у грудні 2008 року жінки, навіть за умови найбільшого ускладнення вагітності, отримали шанс благополучно народити.
Рівненські жінки заслуговують на найкраще
- Від колишнього пологового будинку лишилися хіба що стіни і медичний персонал, - розповідає головний лікар Рівненського обласного перинатального центру Любов КОВАЛЬЧУК-ЗАРХ. - У зв’язку з тим, що наш заклад має багато різних відгалужень, на кшталт кабінетів жіночої консультації, які знаходяться на першому поверсі, ми дещо трансформували планування самого корпусу. З’явилася реєстратура, консультативно-діагностичне відділення, 10 пологових залів, працює регіональний центр підтримки грудного вигодовування, створений для мешканок області. Керує центром Галина Ковальова.
Раніше, дбаючи про свою фігуру, жінки часто переводили немовлят на штучне вигодовування. Сьогодні ми намагаємося пояснити і донести до кожної з них, що нічого здоровішого для дитини, ніж грудне молоко - немає. Це: імунітет, вітаміни і захист. Грудне вигодовування дуже важливе і для мами, адже воно є своєрідною профілактикою деяких жіночих захворювань, в тому числі й онкологічних. Крім того, у центрі підтримки грудного вигодовування проводяться методологічні навчання для районних спеціалістів. Вони мають знати, як пояснити жінці всі плюси грудного годування і допомогти перебороти проблеми, які можуть виникнути під час цього процесу.
Варто відзначити, що Рівненський обласний перинатальний центр зумів підтвердити статус пологового №1 і отримати статус ВОЗ ЮНИСЕФ “Лікарня доброзичливого ставлення до дитини”. Любов Євгенівна вважає, що це звання має отримати кожен медичний заклад Рівненської області, оскільки воно дається не лише за задекларовану та оголошену любов. Надзвичайно важливо, коли одразу після пологів жінка може покласти собі на груди дитину, з перших хвилин погодувати її. Саме ж немовля від початку свого народження отримує все те корисне, що зробить її здоровою в майбутньому.
…Заходимо до пологової зали. З тим, що було ще рік тому - не порівняти. На стінах висять симпатичні малюнки, у кутку лежать яскраві м’ячі. Пологи можуть проходити у положенні стоячи, на боку, на ліжку, на драбині. Для тих, хто хоче народжувати у воді, стоять спеціально облаштовані джакузі. Тут зроблено все для того, аби у жінки не виникало почуття страху. Щоб вона приходила не в лікарню, а в заклад, доброзичливий до дитини - де допоможуть, підтримають і зроблять все, щоб з перших секунд життя дитина була захищеною. У коридорах вже не чути криків від болю. Кожна пацієнтка заходить у цю кімнату підготовленою до того, що за мить на її грудях мирно сопітиме носиком нове життя, а весь перебіг пологів - це лише недовго-тривале явище.
Важливим є те, що у перинатальному центрі відмовилися від передпологового метикаментозного стимулювання, яке раніше складалося із 10-12 препаратів. Любов Ковальчук-Зарх згадує нещодавній випадок, який стався під час пологів однієї пацієнтки. Жінка народжувала з чоловіком і мамою, яка не могла зрозуміти, чому її доньку не стимулюють і не вводять медикаментів. Виявляється, що в цьому полягає сам фокус і рівень майстерності лікарів: якщо немає загрози для стану здоров’я жінки і немовляти, втручатися в організм не потрібно.
Будь-яка проблема - вирішується
Жінки, які проживають у районах Рівненської області, вже в повній мірі зрозуміли важливість створення перинатального центру. Відповідно до статуту закладу, кожен район має свого куратора, який відвідує його один-два рази на місяць. Однак зв’язок з “підшефними” тримає щодня. Крім цього, розробляється паспорт населення жінок області для оцінки їхнього стану здоров’я. Кожна жінка вивчається окремо для того, щоб вагітність не ставила під загрозу її життя.
Існує група ймовірних породіль, які, незважаючи на важку соматичну патологію, можуть вагітніти. Це та група жінок, якою повинен опікуватися перинатальний центр спільно із районними акушер-гінекологами. Такі жінки повинні своєчасно отримувати пораду, консультації акушер-гінеколога, кардіолога, неонатолога, терапевта і суміжних при необхідності спеціалістів, які працюють в інших закладах.
Є жінки, які мають невиношуваність, або у них виникає загроза переривання вагітності від 22 до 34 тижнів. Вони також повинні народжувати тільки у центрі, який дає шанс на виживання таких діточок, має відповідну апаратуру та методологію, майстерних лікарів.
Тут, у Рівненському обласному перинатальному центрі, до кожної пацієнтки ставляться, як до доньки, до друга, який потребує допомоги. Є контакт між лікарем і жінкою, що також є ознакою доброзичливого ставлення до дитини. Кожен крок, рух, слово - робиться все якнайкраще для мами та її дитини.
Наука на місці не стоїть
- Усвідомлюючи величезну відповідальність перед людьми, які чекають нашої допомоги, - продовжує розмову Любов Ковальчук-Зарх, - ми розуміємо, що наука не стоїть на місці. Наш медичний колектив працює над міністерськими і національними програмами, вивчає досвід сусідів з інших регіонів України та європейських країн, відвідує семінари у Києві. Ми постійно вчимося, тому що знаємо, де на нас чекає головний і відповідальний екзамен. І мені, як головному лікарю, радісно бачити, що всі працюючі це розуміють і віддають свої знання нашим пацієнтам.
Обладнання відповідно до статусу
- Наш перинатальний центр - це заклад надання медичної допомоги при найскладнішій акушерській та соматичній патології, - підключається до розмови завідувач обсерваційним відділенням Степан ЛІЧНЕР. - Тому передбачає як консультування, так і оперативні втручання із застосуванням нових світових технологій. Сьогодні в цьому закладі сконцентровані практично всі паталогічні пологи. Саме тут знаходяться жінки, допомога яким не може бути надана на рівні району.
Раніше, наприклад, після перших пологів шляхом кесарського розтину, в подальшому не практикувалося народжувати природнім шляхом. Сьогодні такі жінки розроджуються в центрі без ніяких проблем. Ми вважаємо, що основні пологи ті, які проведені природнім шляхом, що добре і для дитини, і для мами.
Якщо перебіг пологів і післяродовий період пройшли нормально, маму з малям виписують на третю добу, після кесарського розтину - на четверту. У будь-якому випадку лікар орієнтується на стан дитини.
- З перших днів існування ми тісно співпрацюємо з районами, - розповідає лікар Петро МУЗИКА. - Спільно з райгінекологами визначаємо метод та місце розродження пацієнток з важкою екстрагенітальною та акушерською патологією, створюємо паспорт здоров’я жіночого населення регіону, де жодна жінка не повинна лишитися поза увагою спеціаліста і в кожному контретному випадку вона отримує адекватну медичну допомогу.
26.06.2009 | Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 26.06.2009p. На головну сторінку |