№402 від 26.06.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Наша історія
В Україні триває процес переосмислення власної історії. Суспільство звільняється з полону радянських міфів, відкриваючи для себе імена справжніх героїв. До таких постатей належить гетьман Іван Мазепа. Намагання української влади належним чином вшанувати великого сина своєї землі наражається на супротив Кремля. Проте це жодним чином не повинно зупиняти нас у встановленні історичної справедливості. Одним із важливих кроків на цьому шляху стало розпорядження Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко “Про спорудження у місті Києві пам’ятника гетьману України Івану Мазепі”.
Вітчизняні експерти здебільшого позитивно оцінюють цю ініціативу Кабміну. Голоси “проти” звучать хіба-що з проросійського табору. Проте, як відзначає відомий вітчизняний історик, кандидат політичних наук Олександр Палій, “нам своє робити”.
“Спорудження пам’ятника Івану Мазепі є дуже актуальним, - сказав нам Палій. - Більшість українського суспільства, особливо молодь, уже давно схильні думати, що це визначний діяч України, який збудував багато церков. І головне - він боровся за незалежність”.
Історик також нагадує, що Іван Мазепа - це людина, яка “фактично зміцнила гетьманську владу після руїни, а потім саме він зробив реальну спробу, що мала шанси на успіх у відновленні незалежності України. У документах Мазепи тоді йшлося, що відроджена українська держава є спадкоємцем Київської Русі, держави Князя Володимира”.
Єдина претензія до Мазепи, що він, на жаль, не зумів повністю скористатися шансом. Але на це були як суб’єктивні, так і об’єктивні причини. Стосовно ж агресивної політики Кремля щодо факту вшанування українцями Івана Мазепи, то тут Олександр Палій вказує на те, що “діюча російська влада взагалі вважає існування України викликом для себе”.
“І не потрібно зважати на так звану анафему московської церкви, накладену на гетьмана. Адже, якщо російська держава не визнає права України на існування, то й російська церква, яка цілком і повністю залежна від Кремля, веде себе відповідно. Але нам своє робити, у нас є свої герої, серед яких Іван Мазепа. У нього були й недоліки, але найголовніше те, що він зробив важливу справу - спробував зробити свій народ вільним”, - констатує історик.
26.06.2009 | Олексій БУЛГАКОВ |
Рівне-Ракурс №10 від 26.06.2009p. На головну сторінку |