№406 від 23.07.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
В останні десятиріччя у світі та в Україні реєструється значне підвищення алергічних захворювань. І кінця, й краю цьому не видно, позаяк алергія вважається однією з хвороб цивілізації. Походження та природу алергенів ще вивчати та вивчати.
Алерген побутового пилу був відкритий у 1922 році, але лише через 50 років довели, що основним алергенним агентом, який викликає атопічну бронхіальну астму, є не загалом увесь побутовий пил, а переважно мікроскопічні кліщі, які знаходяться в ньому. Основну роль у розвитку алергії відіграють кліщі родини Pyroglyphidae. Встановлено, що саме ці кліщі й продукти їхньої життєдіяльності містять в собі алерген, який має високі сенсибілізуючі властивості.
“Мікробіоценоз кліщів побутового пилу,- розповідає пан Межов, - складають три групи кліщів. Перша група - кліщі, що знаходяться в житловому приміщенні та мають сприятливі умови для існування. До цієї групи відносять усіх кліщів, які живляться епідермісом людської шкіри, що потрапляє до пилу у великій кількості, а також кліщів, які живляться рослинними залишками або грибами, що розвиваються на них. Другу групу кліщів складають хижі кліщі, які з’являються у приміщенні невдовзі після появи представників першої групи. Третя група – кліщі, які випадково потрапляють до побутового пилу, себто занесені вітром та взуттям з частками ґрунту. Це панцирні (ґрунтові) кліщі ніг.
Отож знову постає старе як світ питання санітарії з гігієною. І особистої, і житлової. У спекотні літні дні якраз доречно на кількагодинне пряме сонячне проміння винести подушки, ковдри та іншу спальну білизну та килими з доріжками. Суху ж чистку подушок, пухових ковдр та перин обов’язково треба робити кожні три-п’ять років, бо з часом пух та пір’я в них злежуються, до того ж там заводяться кліщі та шкідливі бактерії, які можуть викликати різні алергічні реакції. Під час чистки ці вироби очищаються від сміття, пилу, ламаного пір’я, розпушуються та обробляються антисептиками. Утім, лікар-методист зазначає, що для вирішення проблеми алергічних захворювань, що пов’язані з побутовим порохом, недостатньо лише знищення кліщів, як і побутового пилу в приміщенні, потрібно також видалити всі алергени. Боротьба з “алергенними” кліщами передбачає використання фізичних, екологічних та хімічних методів.
Профілактичні поради
При наявності в приміщенні людей, сенсибілізованих до побутового пилу, бажано дотримуватися таких рекомендацій.
Зменшити до мінімуму наявність у помешканні таких пилонакопичувачів як килими, м’які меблі (бажано меблі з гладенькими поверхнями, що легко миються), масивні штори (краще бавовняні, які можна частіше прати), кімнатні квіти, м’які іграшки.
Не зберігати речі під ліжком (усі поверхні повинні бути легкодоступні для прибирання).
Книжкові полиці не повинні бути відкритого типу.
Не слід розкидати по кімнаті речі (особливо з вовни), а тримати їх у щільно закритих пакетах.
Щоденно проводити вологе прибирання і частіше провітрювати помешкання. Алергікам то й узагалі прибирати житло бажано у побутовому респіраторі та використовувати лише пилосос для вологого прибирання.
Особливу увагу треба приділяти постелі: замінити подушки з пір’я, ковдри, матраци на синтапонові або ватяні; частіше змінювати постільну білизну, регулярно просушувати постільну білизну на сонці або морозі.
Ванну кімнату тримати сухою, частіше провітрювати.
Використовувати електричні повітроочисні апарати та частіше замінювати фільтри.
Кліщі в лісі
“Принагідно нагадую про іксодові кліщі - так звані “енцефалітні кліщі”, які трапляються у лісі, на луках, пасовищах території України, а в останнє десятиріччя, за умови інтенсивних процесів урбанізації, перемістилися в паркові зони відпочинку, сквери, - доповнює тему невидимих люському оку кліщів Віктор Межов. - Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Вони також поширюють іксодовий кліщовий бореліоз серед людей, піроплазмоз серед собак, а також ще й кліщовий енцефаліт, туляремію тощо. Кліщовий енцефаліт - це природне вогнищневе гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.
Найчастіше кліщі прикріплюється до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить у траві. Кліщі присмоктуються до тіла під час перебування на природі. Крім того, вони можуть заноситися до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Живляться кліщі кров’ю людей та тварин. Крово-ссання кліща може тривати до 12 діб. Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає відчуття болю.
Дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через два-три дні: в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння.
Якщо кліщ все-таки присмоктався, необхідно звернутися до найближчого лікувального закладу. За його відсутності видалення проводять самостійно, затим варто звернутися до лікаря.
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором. Само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. На жаль, витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
Використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти (диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, “Редет”, “Тайга”, “Пермет” тощо).
23.07.2009 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 23.07.2009p. На головну сторінку |