№410 від 19.08.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Підвищений тиск - понад 140 на 90 - сьогодні мають майже 40 відсотків дорослого населення України, хоча така кількість значно не відрізняється від показників у європейських країнах. Офіційно в нашій країні зареєстровано майже 6 мільйонів гіпертоніків, хоча реальна цифра наближається до 15 мільйонів осіб. Оптимальним вважається тиск 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високонормальним - від 130/85 до 139/89. А ось про гіпертонію можна говорити, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 - це вже гіпертонія ІІІ ступеня. Є ще такий різновид гіпертонії, як ізольована систолічна гіпертонія - це коли верхній тиск перевищує 140, а нижній - менший за 90.
- Найперша ознака гіпертонії - головний біль, так?
- Гіпертонічна хвороба не завжди супроводжується головним болем, слабкістю, відчуттям апатії, “мушками” перед очима і зниженням працездатності. Вона має і безсимптомний перебіг, підточуючи організм. Тільки регулярне вимірювання тиску за допомогою тонометра може констатувати: підвищений тиск чи ні.
- Що ж призводить до підвищення артеріального тиску?
- Передусім генетичні чинники - спадкова чи сімейна схильність до артеріальної гіпертензії, а також куріння, зловживання алкоголем, стрес на роботі, вдома, під час відпочинку. Такі цивілізаційні, так би мовити, різновиди відпочинку як комп’ютерні ігри, перегляд фільмів жахів і деякі екстремальні хобі, можуть спричинити гіпертонічний криз. На жаль, гіпертонія тепер часта і у молодих, але основна маса хворих - 50-60 відсотків - люди віком від 60 років і більше. Іноді в людини підвищується лише верхній (систолічний) тиск, а нижній залишається нормальний (наприклад, 150 на 70-80). Це називається ізольованою систолічною гіпертензією і трапляється приблизно у 15 відсотків хворих. Для здоров’я шкідливі обидва варіанти, оскільки в усіх випадках виникає перспектива атеросклерозу судин, ішемічної хвороби серця та інсульту. Особливої різниці у лікуванні також немає.
- Вважається, що зовнішній вигляд гіпертоніка досить характерний - це емоційна людина з надмірною масою тіла та червоним обличчям.
- Зв’язок між вагою і підвищеним тиском є, позаяк серед гіпертоніків до 80 відсотків мають надмірну вагу. Зменшення її призводить і до зниження артеріального тиску. Якщо втратити 1 кг ваги, то систолічний тиск зменшується на 3 мм рт. ст., а діастолічний - на 1 мм рт. ст.
Додам, що, окрім гіпертонії, причинами підвищення тиску є захворювання внутрішніх органів, яких налічують майже сімдесят. Найчастіше трапляються патології нирок - нефрити, аномалії розвитку нирок, полікистоз, ниркова недостатність. На другому місці - хвороби наднирковиків, особливо доброякісні пухлини. Серед інших причин слід зазначити аномалії розвитку судин і пухлини мозку, деякі вади серця, а також звуження аорти, коли при гіпертонії вражаються стінки судин. До неї прилипають тромбоцити і виникають пристінкові тромби. Вростаючи у стінку, вони звужують просвіт артерій.
- Кажуть, що гіпертоніки повинні завжди мати при собі аспірин.
- Аспірин показаний тим хворим, в яких прогресують атеросклеротичні зміни судин. Останнім часом дискутується питання про доцільність застосування низьких доз аспірину (80 мг) при важкій формі гіпертонії. А найбільше аспірин потрібний у момент розвитку інфаркту міокарда. У перші хвилини появи болю треба розжувати 500 мг аспірину, тоді тромб буде вдвічі меншим. Відтак зменшиться відповідно інфаркт міокарда та значно поліпшиться прогноз на життя.
Ще аспірин показаний також тим, у кого прогресуюче ураження судин мозку і серця та є загроза розвитку інсульту чи інфаркту.
- Цікаво, як повинні харчуватися гіпертоніки?
- Є одна універсальна рекомендація для профілактики гіпертонії - це обмеження кількості солі. У багатьох людей зловживання сіллю сприяє підвищенню артеріального тиску, але не в усіх. Взагалі майже всі ми вживаємо її щодня удвічі - втричі більше, ніж потребує організм. Якщо тиск підвищений, слід зменшити вживання солі до 5-6 г на добу, а це половина чи навіть третина нашої звичайної норми. Інших жорстоких вимог до дієти при артеріальній гіпертензії немає, однак їжа не повинна містити багато жирів тваринного походження і легкозасвоюваних вуглеводів. Слід їсти переважно нежирне м’ясо, корисно включати в раціон зерна та клітковину для поліпшення травлення й обміну речовин. Щодо обмеження кількості рідини: якщо набряків немає, то обмеження не потрібні. Навпаки, достатнє пиття сприяє “промиванню” нирок і сечовивідних шляхів та запобігає утворенню піску й каменів.
До теми
Діти - гіпертоніки
Від інтенсивного навчання в школі у дітей може підвищуватися тиск. А дитяча гіпертонія, про яку навіть не здогадуються батьки, загрожує ризиком інсульту в старшому віці.
У Росії п’ять років поспіль проводиться дослідницька програма “Інформаційний простір і здоров’я школярів”. Вона полягає в моніторингу психологічного та фізичного стану школярів. Спільний проект Академії наук, Академії медичних наук та Академії освіти вперше поставив завдання з’ясувати, наскільки дітям комфортно або не комфортно в школі. Тобто наскільки школа провокує стрес у дітей. Стресові показники порівнюють зі статистикою соматичних захворювань. У експерименті задіяно декілька загальноосвітніх шкіл Москви та Іркутська.
Вже отримали дуже цікаві результати. Вперше виявлено те, що у дітей школа викликає підвищення артеріального тиску. На початку і в кінці навчального року дітям вимірювали тиск. Спочатку показники у більшості учнів відповідають середній нормі 90/60. До кінця навчання в групи школярів, починаючи з 10-11 років, реєстрували підвищений артеріальний тиск. Найбільше гіпертоніків виявили серед старших підлітків пубертатного періоду. Але після літніх канікул, до початку наступного навчального року, як виявилося, показники нормалізувалися. Хоч і не у всіх дітей. Частині дітей (приблизно 5 відсоткам із числа обстежуваних) таки ставили діагноз “гіпертонія”.
Фахівці стверджують, що не треба прописувати дітям дорослі препарати. Головне - навчити дітей правильно розпізнавати емоції та вміти їм давати раду, продуктивно реагувати на образу, агресію, а не пригнічувати їх у собі.
infox.ru
19.08.2009 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 19.08.2009p. На головну сторінку |