№412 від 02.09.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Невпинно наближається перше вересня - початок шкільних занять, та й студентських також, коли напружується весь організм. Велике навантаження припадає й на очі. Якось Ракурс Здоров’я, розповідаючи про міопію, закликав батьків завчасно перевірити зір у своїх дітей, повівши до найближчої поліклініки на прийом до окуліста. Цього разу спинимося на ще одній проблемі очей - астигматизмі.
У бiльшостi людей трапляється уроджений астигматизм до 0,5Д i ставиться як “функцiональний”, що практично не впливає на гостроту зору. Утім, як показує практика, астигматизм уже в 1Д і бiльше знижує зiр та погiршує зоровий комфорт, а від цього і якість життя. Такий рiзновид патологiї буває приблизно в 10 відсотків випадків серед 25 відсотків дiтей з усiма видами аметропій - ненормальної заломлювальної здатності ока. Таким пацiєнтам необхiдна рання корекцiя зору за допомогою цилiндричних (сфероциліндричних) окулярiв. У цьому полягає головна профiлактика амбліопії, косоокостi, відтак і зорового дискомфорту.
Амбліопія - це зниження гостроти зору, що виникає при порушенні нормального розвитку зорової системи. Інша назва захворювання - “ледаче око”. Воно часто супроводжується косоокістю. Найчастіше амбліопія виникає в дитячому віці.
Це функціональне, тобто, оборотне зниження гостроти зору. При дитячій амбліопії основні зміни відбуваються в головному мозку - в ділянці зорової кори. Трапляється це в тому разі, якщо в головний мозок дитини від очей надходить перекручена зорова інформація, або якщо потік цієї інформації різко обмежений.
Та повернімося до астигматизму. Консервативне лiкування астигматизму мiстить у собi найперше:
- правильну корекцiю (окуляри, контактнi лiнзи);
- тренування м’язiв, напруга яких приводить до росту мiопiї (лазерстимуляція, вiд-еокомп’ютерна корекцiя зору, закапування лiкарських препаратiв, причому курсами);
- перiодичний контроль лiкаря не рiдше одного разу на півроку (вимiр розмiру ока);
- загальнозмiцнювальнi заходи (плавання, масаж комiрцевої зони, контрастний душ i таке інше).
І, звісно ж, правильний режим навчання: заняття при гарному освiтленнi при верхньому свiтлi. Настiльна лампа має бути 60-100Вт. Заняття чергувати з активним, рухливим вiдпочинком (при мiопiї до 3Д, як правило, фiзичнi навантаження не обмежуються). Понад 3Д - забороняється пiдняття усього важкого, стрибки та деякi види змагань. Щопівгодини, а то й менше, слід робити гiмнастику для очей, а ще повинен бути правильний режим дня та харчування.
02.09.2009 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 02.09.2009p. На головну сторінку |