№414 від 17.09.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Лідерство у всьому
Напередодні Дня працівника лісу ми вирішили розповісти, як живе найкраще лісогосподарське підприємство Рівненщини. Клеванський лісгосп справляє враження не просто доглянутого і заможного, але й дбайливого підприємства. Воно - найкраще з лісових господарств Рівненської області. Прямим доказом є тричі поспіль завойована “булава” - почесна відзнака обласного управління Держкомлісгоспу України за комплексними оцінками діяльності лісгоспу. Тепер вона навічно залишиться у них. Тут намагаються гармонійно поєднати красиве і корисне, ефективно розводять лісові культури, створюють місця відпочинку для своїх працівників, а в дворі облаштовують альпійські гірки і насаджують квіти.
Створення лісових культур, як правило, проводиться у стислі строки та вимагає від лісівників чіткої відповідальності. Це потребує значних трудових та матеріальних затрат. Але працівникам Клеванського господарства все під силу.
Лісівниками належно проводяться роботи по посадці лісових культур. Найбільші об’єми відтворення проведено на площі 302 гектари. Крім того, площа лісгоспу збільшилася за рахунок земель, прийнятих від колишніх колгоспів та селищних рад на 1000 гектарів.
Для створення майбутнього насадження необхідно мати високоякісне насіння з хорошими спадковими ознаками. З цією метою створюють лісонасінні ділянки - розсадники. Таким чином, з метою забезпечення лісокультурних кампаній наступних років власним садівним матеріалом, підприємство провело посів лісового насіння на дев’яти гектарах власних постійних лісових розсадників та на 2,1 гектара тимчасових розсадників. Отже, ДП “Клеванський лісгосп” забезпечує власну потребу в посадковому матеріалі лісових порід.
Збір лісового насіння протягом року - не менш важливе і цінне завдання працівників Клеванського лісгоспу. Цьогоріч вони задоволені збором насіння жолудів. Також проводять масову заготівлю шишок сосни звичайної, ялини, модрини та інших порід. На майбутнє Клеванський лісгосп планує створити для власного користування шишкосушарню - для обробки шишок.
Суворий контроль за належним та якісним виконанням лісокультурних робіт здійснюється інженерно-технічними працівниками на чолі з головним лісничим. Активно координує роботи з лісовідновлення та лісорозведення інженер лісових культур Петро ДРОЗДІК. “Протягом року ми, не покладаючи рук, працюємо задля збереження, відтворення, підтримки та благоустрою державного лісового фонду краю. Показники продуктивності свідчать лише про найкращі результати”, - зауважує Петро Іванович.
Відновлення лісів здійснюється шляхом створення нових лісових культур та шляхом природного зарощування. Також щорічно працівниками підприємств створюються захисні насадження на непридатних для сільгоспвикористання землях.
Зрозуміло, що все не може бути ідеальним. Інколи найголовнішим завданням для лісників є забезпечення надійної охорони лісових насаджень від браконьєрів, догляд за молодими насадженнями. Бо, як часто буває, трапляються охочі на дармову деревину. “Кожне лісництво поділене на лісові обходи. Таким чином ми маємо 55 майстрів лісу, які займаються його охороною. Не лише захищаємо ліс від самовільних рубок, а й пильнуємо, щоб не було пожеж”, - зазначає пан Петро. Основною причиною лісових пожеж є, як правило, людський фактор. Непогашене багаття після відпочинку у лісі, кинутий недопалок - з цього й починається вогняна трагедія для лісу. Але, як зазначали лісники, цьогоріч обійшлося без серйозних пожеж, були легкі загорання, проте збитків вони не завдали.
Працею своїх колег задоволений і директор ДП “Клеванський лісгосп” Ігор ФІЗИК (на фото): “Важливо, що на підприємстві панує стабільність і згуртованість колективу. А ще є чіткий орієнтир та найголовніше завдання - берегти зелене багатство нашої землі, і це у нас виходить дуже добре. Всі погодяться зі мною, що ліс слід виростити для нащадків, плекати й відновлювати його”.
На високому рівні проходить співпраця ДП “Клеванський лісгосп” з іноземними фірмами. Так, словацька фірма “Уніліс” закуповує у підприємства пиловник хвойних порід. Ця продукція користується широким попитом і у турецьких фірм “GrupAgac” та “Erdem”. Не лише із закордонними фірмами працює лісгосп, а постачає свою продукцію, фактично, в усі області України. Та все-таки пріоритетний орієнтир підприємство спрямовує на підтримку місцевих споживачів.
У 2009 році вперше на Україні на базі ДП “Клеванський лісгосп” проводять базове лісовпорядкування за Чеською методикою із завтосуванням новітньої техніки і технологій із залученням іноземних спеціалістів.
Разом із науковцями НЛТУ України, спеціалісти лісгоспу виїжджали до колег-лісівників Німеччини, де обмінювалися досвідом у свері вирощування високопродуктивних насаджень.
Незважаючи на фінансові негаразди та багато інших проблем, лісівниками краю буде вчасно, якісно та на належному рівні виконано роботи з лісовідновлення відповідно до планових завдань. Таке став-лення до відтворення лісу є і повинно бути надалі їхнім золотим правилом, адже для цього багато праці, уміння та знань докладаються працівниками галузі. Їхніми руками викохуються тисячі дерев, оберігаються від шкідників та хвороб, доглядаються, ніби маленькі діти. І якби дерева могли говорити, то про них вони розповіли б більше, ніж вони самі.
Провідний інженер з лісокористування Володимир МОКЛЯК розповідає, що найбільшим багатством їхнього лісгоспу є все-таки колектив. Тут зібралися згуртовані та висококваліфіковані працівники, наче одна велика родина. Жодний день народження у них не обходиться без авторського вірша Петра Дроздіка. Усіх привітає пан Петро, нікого не обділить своєю увагою.
Зрозуміло, що відзначення професійного свята - Дня працівника лісу - подія неабияка, тим паче, що незабаром наближається ювілейна дата: 65-а річниця заснування Клеванського лісгоспу. Тому в усіх лісництвах, цехах та дільницях лісгоспу вже традиційно будуть проведені урочисті збори, у яких візьмуть участь сім’ї лісівників, а також ветерани галузі. Адже тих, хто складає шану працівникам лісгоспу за їх нелегку і важливу працю, досить багато. Та й ми не хочемо стояти осторонь і приєднуємося до найкращих у цей день побажань, які лунатимуть на Вашу адресу.
Щоб умілі руки й щира душа лісівників і надалі прикрашали українську землю, дарували радість і здоров’я людям, плекали храм безцінного лісового багатства нашого краю.
17.09.2009 | Алла БІДЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 17.09.2009p. На головну сторінку |