Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №415 від 24.09.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Бронхіт, що роздирає душу

Бронхіт, що роздирає душу

Українські медики констатують, що нині - цитуємо: “високий рівень сезонної захворюваності на гострі респіраторні вірусні захворювання в Україні”. Відтак нещодавно Міністерство охорони здоров’я навіть видало методичні рекомендації “Принципи діагностики та лікування хворих на гострі респіраторні вірусні захворювання”. Тим часом доведено, що недолікована застуда нерідко набирає хронічної форми, як-от докучливе покашлювання. А за деякий час у вашій медичній карті може з’явитися діагноз “бронхіт”.

- На багатьох людей, особливо в холодну пору року, по п’ять-шість разів нападає обридливий кашель, - розповідає лікар-методист Рівненського обласного центру здоров’я Віктор МЕЖОВ (на фото). - На власний кашель ми часто не звертаємо уваги, лише смокчемо час від часу, неначе звичайні цукерки, щось із розрекламованих льодяників від кашлю. Це бронхіт, який вказує, що набув хронічної форми. Якщо два роки поспіль кашель триває по три місяці на рік -це вже означає хронічний бронхіт. Так відбувається через тривале подразнення слизової оболонки бронхів різними шкідливими чинниками (куріння, вдихання повітря, забрудненого пилом, димом, оксидами вуглецю, сірки, азоту та іншими хімічними сполуками). Таке захворювання може спровокувати й інфекція (віруси, бактерії, мікози, себто грибкові спори). Негативну роль відіграє патологія верхніх дихальних шляхів. При цьому порушується природна система очищення слизової від шкідливих речовин, що осіли на ній. Як реакція на вдихання шкідливих домішок, збільшується кількість виділень із носа. І відразу ж з’являється мокрий кашель, коли відхаркується слиз із бронхів. При підвищеному слиноутворенні і порушенні його виведення у бронхах створюються передумови для розмноження бактерій у просвіті бронхів. Це призводить до інфекційного запалення. Тому намагайтеся звести до мінімуму негативні чинники, здатні викликати цю хворобу.

У розвитку хронічного бронхіту мають значення часті переохолодження, загальна слабкість організму, контакт з їдкими речовинами. Особливо виокремлюють хронічний бронхіт курця, щоб підкреслити зв’язок захворювання із курінням.

Отже, основні причини виникнення бронхіту є: куріння, шкідливі домішки повітря, стан верхніх дихальних шляхів, переохолодження, загальне ослаблення організму, контакт з їдкими летючими речовинами.

- Окрім кашлю з відхаркуванням, задишка - це теж ознака тяжкого бронхіту?

- Хронічний бронхіт буває катаральним у вигляді легкого поверхневого запалення або гнійним, який супроводжується важкими запаленням зі значним виділенням гною. Перебіг хвороби може бути у двох формах - із задишкою та без неї. При тривалому хронічному брон

хіті закономірно розвивається хронічна дихальна недостатність, емфізема легенів, пневмосклероз, хронічне легеневе серце.

- Людська недбалість щодо власного здоров’я призводить до бронхіту, чи не так? Це ж не раптова хвороба?

- Захворювання починається поступово: кашель вранці з виділенням слизової мокроти. Потім він посилюється, згодом починає виникати вночі і вдень, посилюється в холодну і вогку погоду. А з часом стає постійним. Мокрота, що відкашлюється, - слизова, а в період загострення слизисто-гнійна або гнійна. З’являється і прогресує задишка. Виділяють просту неускладнену форму хронічного бронхіту, гнійну та гнійно-обструктивну. Для останньої характерні стійкі порушення проходження повітря бронхами через спазм і набряк слизової оболонки.

Для ефективного лікування хронічного бронхіту потрібно усунути негативну дію навколишнього середовища, передусім відмовитися від куріння. Лікувальну програму в кожному окремому випадку слід обов’язково погодити з лікарем. Під час загострення хронічного бронхіту необхідно звернутися до фахівця, оскільки за цим процесом може маскуватися пневмонія, що потребує спеціального лікування. Утім, антибактеріальні та бронхорозширювальні засоби призначає тільки лікар. А най ефективніша профілактика хронічного бронхіту - загартування.

24.09.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 24.09.2009p. 
На головну сторінку