№416 від 01.10.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Роздуми
Львів - єдине місто в Україні, в якому до втручання у виборчий процес ужгородського мера Сергія Ратушняка перший рейтинг серед кандидатів у президенти мав Яценюк. Випередив трішки Юлію Тимошенко і дуже сильно, у два рази, Віктора Ющенка.
Але чому так сталося, що був момент, коли “фронтовик Сєня” раптом вискочив аж понад Високий Замок?
Як так могло скоїтися у славнозвісному “п’ємонті”, посеред аж ніяк не “вівців”, а ультра-патріотів, які вчать усіх інших українців, як любити Україну. А самі взяли і полюбили “кролика”.
Цим ребусом львівського менталітету я поділився з одним корінним львів’яком, який бачив тут ще польські вибори до Сойму у міжвоєннім міжчасі.
Ховаючи хитру посмішку у сиві вуса, цей родовитий шляхтич вийняв з-за столу етнографічну карту Галичини 30-х років минулого століття. Було це зовсім недавно, як для історичного процесу - якраз напередодні “перших совітів” - у 1939-му. Тоді українці становили абсолютну меншість, а от євреї мали аж 40 відсотків у міській громаді. Практично не відстаючи від поляків.
- І ви гадаєте, що куди то все мало дітися, - ділиться самокритичний львівський патріот. - Мусило залишитися у крові родовитих львів’яків. Ото воно й вилізло.
Важко було погодитися у тому, що Львів і Тель-Авів - майже близнюки, яких єднає любов до українця єврейського походження і єврея українського походження Яценюка.
Однак, уже без історичної етнографічної карти варто, як кажуть тут греко-католицькі отці, призадуматися над крученим і верченим львівським характером і над його такою славною патріотичністю.
Згадайте, як тут на руках носили Чорновола. Дисидент, в’язень сумління, революціонер, перший український губернатор після кількох імперій.
Носили, носили й опустили. Відтак раптом почали з нього кров точити. Просто розпинали на радість юрби у “незалежній” пресі. Коли треба було йти на мажоритарні вибори, мусив В’ячеслав Максимович, ховаючи глибоко у душі невимовні жалі, перебиратися в іншу, Тернопільську область.
Відтак горді сини та дочки міста Лева закохалися по вуха у Леоніда Даниловича. У 1998-му за нього проголосували на президентських виборах 95 відсотків львів’ян.
Та не довго музика грала. Ці ж виборці Кучми у 2004-му лягли на грудневий асфальт, бо їм уже втретє явилася любов - Ющенко. Як несамовито вони скандували йому, а відтак занесли на руках на трон. А нині хіба якась пришелепувата цьоця, що проспала чотири роки на клумбі, може молитися на “месію”.
А славне львівське панство зачудовано вглядається в обриси нового героя із фізіономією початкуючого равина. Нехрещеного внука самого Леоніда Даниловича, який разом із зятем-мільярдером сиплють багатомільйонним дощем на хиткі голови такого мінливого і продажного галичанства.
Колись на з’їзді Комінтерну Володимир Ілліч Ленін написав одному львівському комуністу незабутній рядок у записник “Привет галицийским коммунистам”.
Потім цей немеркнучий рядок входив у всі зібрання творів вождя. Львівські комунари цим дуже гордилися, бо якось в інший спосіб Ілліч Галичину не згадував.
Цікаво, як про неї напише у своїх творах новий кумир галіцийської шляхти “фронтовик Сєня”.
01.10.2009 | Василь ТЕРНИНСЬКИЙ |
Рівне-Ракурс №10 від 01.10.2009p. На головну сторінку |