Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №419 від 22.10.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Роз’яснення

ПРАВИЛА ВИКРИТТЯ НЕПРАВДИ

Коротка інструкція для виборців (із прикладами)

Що більше зусиль докладає кандидат, щоби продемонструвати підтримку електорату і впевненість у своїй перемозі, то більше підстав у цьому сумніватися...

Коли кандидат “при посаді”, розпізнати в його діях “передвиборчі мотиви” нелегко. Те, що раніше вважалося б просто доброю справою, напередодні виборів сприймається виключно як передвиборчий хід. Чи справедливі ми, панове? Чи занадто суворі в оцінках? Ми можемо, звичайно, приймати бажане за дійсне, але одне сумнівів не викликає - народ відчуває брехню, адже життя розвинуло в нас хорошу інтуїцію.

Якщо новина викликає внутрішній дисонанс - це причина для її перевірки

Деякі “факти” завжди варто перевіряти: найчастіше вони виявляються неправдою. Зробити це неважко, порівнявши кілька джерел інформації. Ними можуть бути інші ЗМІ, ваші зв’язки в різних професійних колах чи знайомі з того регіону, звідки прийшла “новина”. Як це відбувається - давайте розглянемо на реальному прикладі.

На початку жовтня всі ЗМІ облетіла інформація - прохання від інтелігенції західних областей із закликом згадати самовідданість Юлії Тимошенко, яка п’ять років тому відмовилася від президентства. Кандидатам демократичного спрямування автори звернення запропонували відмовитися від амбіцій і дати шанс упевнено перемогти “помаранчевій принцесі”.

Ідея має право на існування, але народжується подібне найчастіше в передвиборних штабах. Бо вибори для того й існують, щоб дати людям змогу обрати переможця в змаганні конкурентів. Адже абсолютно у всіх кандидатів є прихильники. Їх кількість і визначає результат виборів.

Ця думка й наштовхнула сумніви щодо правдивості “інтелігентського” прохання...

Аналіз: Чиї інтереси?

У нашому випадку особливо вразила згуртованість лав творчої інтелігенції: перше колективне прохання було висловлено від “тридцяти семи львів’ян”, потім швидко “підтягнулися” представники ще семи західних областей. Вони запевняють, що серед перелічених у новині семи кандидатів (серед яких, до речі, й Арсеній Яценюк, який не набагато поступається рейтингом прем’єрові) тільки у Юлії Володимирівни є реальний шанс зайняти президентське крісло. Тому, мовляв, панове, не заважайте перемозі справжнього лідера демократичного табору. А щоб суперникам стало соромно, вони нагадали “про головний урок Помаранчевої революції”: “Тільки єдність національно-демократичних сил та їх кандидатів забезпечила перемогу В. Ющенка. Зокрема, дуже важливим було те, що свою кандидатуру на його користь зняла Ю. Тимошенко”.

Висновок про те, хто зацікавлений у появі цієї новини, пропонуємо зробити читачеві.

Починаємо “копати”

Що лежить в основі новини? Колективний лист-звернення (як мінімум один). Новини - це часто лише журналістська інтерпретація таких “документів”. Тому давайте шукати першоджерело! Спроби ознайомитися з повним текстом звернення і прізвищами підписантів не увінчалися успіхом: оригіналу тексту не було. Агентства посилалися на офіційний сайт Юлії Тимошенко. Так, тут (http://www.tymoshenko.com.ua/rus/news/press/8430/) є слова голови Конгресу української інтелігенції Львівщини, академіка НАНУ Степана Павлюка. Є його цитати про те, що звернення до кандидатів прийнято і 37 “представників еліти” під ним підписалися. Але й тут ми не знайшли самого тексту листа!

Більш того, почитавши інші новини, дізнаємося, що вищезгаданий лист львівської інтелігенції викликав обурення... у самій Львівській області! Причому відразу з двох причин. По-перше, Степан Павлюк головою Конгресу української інтелігенції Львівської області вже не є. А по-друге - що ще цікавіше, - сама львівська організація Конгресу офіційно підтримує... Віктора Ющ-ен-ка. Про це повідомляє Західна інформаційна корпорація (http://www.zik. com.ua/ru/news/2009/10/07/199236). Для викриття неправдивості “звернень” 7 жовтня представники Львівського відділення Конгресу української інтелігенції зібрали прес-конференцію.

Чому правда “потонула”, а неправда - у всіх на устах?

Пам’ятайте: в активному поширенні неправди або напівправди завжди зацікавлені більше, ніж у правді. Адже ті, кому такий погляд на події вигідний, зроблять все, щоб якомога більше людей думали так само. А голос викривачів здебільшого тоне у вирі штучно створеного інфо-рмаційного потоку. І саме тому ми часто не знаємо правди. Але це ще не означає, що її немає! Її можна знайти - варто лише захотіти.

Ось і в нашому випадку все відбулося саме так. Інформацію про справжню позицію львів’ян надали тільки місцеві ЗМІ, а заява про їхню нібито підтримку Тимошенко на президентській посаді облетіла всю країну.

Якщо новина обростає новими деталями... можна потрапити “на хвилю”

Якщо підозріла новина обростає новими деталями, це може свідчити про те, що її намагаються зробити більш правдоподібною. Або ж про те, що досягнуто поставленої мети - перші неправдиві повідомлення виконали своє завдання і стали стимулом до реальних дій громадян. Адже відомо, що складно “розгойдати хвилю”, а потім ця хвиля вже сама набирає силу, й люди охоче підхоплюють “потрібні” дії.

У нашому випадку звернення до кандидатів з проханням підтримати “єдину кандидатуру” пізніше було підкріплено посиланнями не тільки на безіменних “представників”, а й на конкретні прізвища. Не виключено, що з часом на якомусь із сайтів (хай і з запізненням) навіть “матеріалізується” текст якогось листа...

Технології впливу на маси не змінюються. Колективні листи були справжньою “зброєю” ЦК партії і КДБ в середині минулого століття. Щоправда, ті часи ми ось уже кілька десятків років називаємо “епохою тоталітаризму”, а сьогодні йдеться про підтримку демократичного лідера...

22.10.2009Любов НОВІКОВА



Рівне-Ракурс №10 від 22.10.2009p. 
На головну сторінку