№421 від 05.11.2009p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Аналіз
Вірменське радіо запитують: - Які є принципові відмінності в передвиборчих програмах? - Наклад і типографія! - А чим схожі всі програми? - Їх ніхто ніколи не читав! Цей старий анекдот цілком пасує до нинішньої виборчої кампанії. Адже за театральними “сльозами”, читанням з аркуша заяложених фраз про “мир у всьому світі” або патетичними маніфестами на головній площі країни виборець не почув від двох лідерів президентської гонки головного - чіткої програми подальшого розвитку України.
Повторення - основа навчання?
Передвиборча програма Віктора Януковича під назвою “Україна для людей” особливою оригінальністю не вирізняється. Не згадавши про шляхи розвитку країни в непростій глобальній ситуації, глава регіоналів знову повторив свої ж слова 5-літньої давнини: у випадку перемоги він пообіцяв скасувати строкову службу в армії, оголосити на п’ять років податкові канікули для малого бізнесу й забезпечити валютно-курсову стабільність. “Моя ціль проста й зрозуміла - підняти рівень життя українців до європейського. Зробити так, щоб через 10 років нас, жителів України, було принаймні 50 мільйонів”, - сказав на XII з’їзді Партії регіонів Віктор Янукович. Цього разу лідер регіоналів пообіцяв своїм прихильникам також масштабну модернізацію національного виробництва (подібне вже запропонував інший кандидат - Арсеній Яценюк, який, щоправда, розтиражував цей месидж місяців на три раніше), державний “антикризовий” продовольчий і медичний “кошик”, довгострокову підтримку української сім’ї та забезпечення молоді й бюджетників соціальним житлом. Щоправда, з програми, як і раніше, залишається незрозумілим, яким чином усього цього вдасться досягти. Не обійшлося й без класики - Віктор Янукович, звичайно ж, пообіцяв зробити російську мову другою державною. Це навряд чи закріпило його в заявленому статусі лідера всієї нації і, швидше за все, він залишиться обранцем південно-східної частини країни.
“Янукович - не просто лідер російськомовної партії України, він вписується в образ класичного радянського начальника, якого не вистачає великій частині виборців, - вважає директор Центру політичного аналізу “Пента” Володимир Фесенко. - Але саме це не подобається іншій частині електорату, більш сучасній”.
Шоу від прем’єр-міністра
Ще більше передбачувано повелася чинний прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Влаштувавши багатотисячне шоу на Майдані й витративши на це кілька мільйонів, Юлія Володимирівна гордо підняла “стяг помаранчевої революції”. Вона взяла на себе зобов’язання захистити країну від “принижень” і однаково “дружити” як з Євросоюзом, так і з Росією на “рівних, гідних, чесних і відкритих засадах, без усяких недомовок”. Пообіцяла повернути у владу порядок (скромно промовчавши, що цією владою сьогодні є якраз вона сама). Й дала слово повернути вклади “Ощадбанку”. А також стабілізувати гривню й перейти з дорогого газу на дешеве вугілля.
Почувши ці тези, багато хто, ймовірно, запитав себе: “А що, власне, прем’єр робила до цього?!” Адже все, що було озвучено на Майдані, вона повинна й зобов’язана була зробити, обіймаючи свою посаду. На жаль, до моменту написання цього матеріалу програмного документу лідера БЮТ не було у відкритому доступі. 27 жовтня у відповідь на запитання журналістів бютівець Микола Томенко зробив дивовижну заяву: “Передвиборча програма кандидата в президенти - занадто відповідальна справа, щоб презентувати її під час висування кандидатів”.
Втім, наявність програми - це ще не вся справа. Була, наприклад, глобальна програма “Український прорив”, з якою БЮТ йшов на минулі вибори. Але звітів про її виконання ми за минулі понад два роки так і не отримали. Хоча владу для здійснення прориву виборці БЮТу дали...
Тверезий погляд на ситуацію
Заяви глави уряду й лідера опозиції з 2004 року не надто змінилися. В їх основі - соціальний популізм плюс яскраво виражений зовнішньополітичний вектор (у Тимошенко - прозахідний, у Януковича - проросійський). Причому в багатьох питаннях опоненти буквально повторюють один одного. В умовах, коли за останні рік-два змінилося все у світі й у країні, продовжувати давати завчені обіцянки - як мінімум недалекоглядно. Адже Україна, по суті,
перебуває сьогодні на останньому рубежі виживання. Деградували найважливіші інститути держави: Верховна Рада майже рік не працює, професійний рівень Кабміну - найнижчий в історії, як стверджує багато експертів. Темпи падіння економіки й виробництва в Україні - найвищі в Європі. Пенсії й зарплати виплачуються за рахунок кредитів Міжнародного валютного фонду (у чому зізнається й сам МВФ). Підписано газовий контракт із Росією, найневигідніший із будь-коли існуючих (і в Москві прямо говорять, що не підпишуть документ про відмову від мільярдних штрафів за недобір газу за цим контрактом). Як зможе держава, яка руйнується, усім видати, підвищити й знизити, обігріти й нагодувати?
Не буде перебільшенням сказати, що перед країною стоїть питання виживання як незалежної держави. І не райдужні картинки, а програма надзусиль, концентрації ресурсів для чіткого планомірного відродження - ось що нам потрібно. Україні потрібен “новий курс”, що дозволить кардинально модернізувати народне господарство й суспільство. От про що повинні говорити всі кандидати на посаду президента країни, а не змагатися, хто дасть найкрасивішу обіцянку.
05.11.2009 | Тарас КІВШ |
Рівне-Ракурс №10 від 05.11.2009p. На головну сторінку |