![]() |
№423 від 19.11.2009p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Свято професіоналів
У далекі 90-ті роки на Костопільському склозаводі працювало більше трьох тисяч робітників, а підприємство виготовляло унікальну продукцію для радіоелектронної промисловості. Проте з часом вироблена на заводі продукція стала не потрібною споживачам і тоді гостро постало питання зміни профілю його роботи.
- Сьогодні наше підприємство працює у трьох напрямках, - розповідає голова правління ЗАТ “Костопільський завод скловиробів” Андрій ФІЛІМОНЮК. - По-перше, здійснюємо виробництво склотари для горілчаних та безалкогольних напоїв, по-друге - випуск усіх видів медичної склотари. І, нарешті - виготовлення тари для парфумерної та косметичної продукції. Однак цей сектор займає невелику частку.
- Проте наприкінці 90-х ситуація виглядала не такою обнадійливою…
- Усе відбулося досить стрімко: продукція, яка вироблялася, перестала користуватися попитом і потрібно було у короткі строки не лише обрати нове спрямування роботи, але й знайти інвесторів, які б змогли стати власниками цього заводу. Коли поставлені задачі були реалізовані, ми почали освоювати нове виробництво. Спочатку працювали на старому обладнанні, згодом, нарощуючи обсяги і прибуток, проводили поступову модернізацію. Сьогодні у виробничому процесі задіяно 500 працівників, які виготовляють продукцію за допомогою сучасних технологій. Скажу відверто, що досягти цього ми змогли лише за рахунок власних коштів і кредитів.
- Напевно, ви ледь встигаєте виконувати замовлення?
- Наш завод відомий далеко за межами України, проте ми не зупиняємо пошук клієнтів. З нами співпрацюють підприємства Молдавії, Словаччини, Німеччини, Польщі, Білорусі, Росії.
Замовлення були завжди. І сьогодні, навіть незважаючи на кризу, вони також є, однак - непередбачувані. На жаль, у нас немає довгострокових контрактів, все відбувається ніби у “ручному режимі”.
- Відомо, що ви виготовляєте тару для найбільших виробників алкогольної продукції, на кшталт ТМ “Хортиця”.
- Ми співпрацюємо майже з усіма виробниками, які випускають продукцію у пляшках. Тара, якою ми забезпечуємо споживача - унікальна та індивідуальна, тому довіра до нашого заводу - висока. Серед наших клієнтів такі всесвітньо відомі компанії, як: Немирів, Сан Інтербрю, Славутич, Хортиця.
Влітку користуються попитом пляшки під “Пепсі-колу”, які замовляє Славутич і багато тари під пиво. Зараз, в осінньо-зимовий період, пивні пляшки вже не замовляють - певно, така специфіка роботи... Тому взимку змушені виживати за рахунок виготовлення склотари під горілку та для медичних препаратів.
- Де ви берете сировину?
- Сировина своя - українська. Оскільки ми виробляємо харчову тару, то вона не містить жодних шкідливих компонентів, а складається із тих, що входять до людського організму: кальцію, натрію, кремнію тощо. Сировину закуповуємо у Криму, на східній Україні, частково - на західній.
- За 10 років існування на ринку склотари який рік для ЗАТ “Костопільський завод скловиробів” виявився найбільш прибутковим?
- Найбільший ріст виробництва спостерігався у 2007-2008 роках. У 2009 році розпочався незначний спад, оскільки ми не до кінця використовуємо свої потужності - ринок не споживає того, що ми можемо зробити.
Щороку проводиться маркетингове дослідження розвитку нашої галузі. Так от: за 9 місяців поточного року ми виготовили 80 відсотків обсягу минулого року і лише тому, що продукцію просто нікуди збувати.
Незважаючи на те, що подібну ситуацію переживають й іноземні підприємства, на Україні вона ускладнюється через низку обставин. По-перше, введенням Верховною Радою нових акцизних зборів на алкогольні напої та мінімальної ціни на них. По-друге, зупинка кредитування. Як наслідок, торговельний сектор економіки кредитується за рахунок виробника. Почалися відстрочки платежів і відчулася нестача обігових коштів.
- Скільки в середньому коштує одиниця вашої продукції?
- Ми пропонуємо ексклюзивну скляну тару високої якості ємністю від 0,05 до 1,75 літра, тому її ціна залежить від багатьох чинників: розміру пляшки, складності, швидкості виготовлення.
- Ви говорили, що на підприємстві у технологічному процесі задіяно 500 чоловік. Яка середня зарплата працівників?
- Середня зарплата сягає 2500 гривень. Це, звісно, значно менше, ніж працівники отримували минулоріч. Сьогодні, щоб продовжувати ефективно працювати, ми скасували надбавки та премії. Але я щасливий від того, що люди ставляться до цього з розумінням.
- Які ваші плани щодо подальшого розвитку підприємства, чи у зв’язку із ситуацією в країні передбачити щось наперед неможливо?
- Плани, звичайно, є: потрібно заробляти гроші, тому що ті люди, які працюють на виробництві, мають отримувати зарплату. Відповідно, шукаємо нові ринки збуту, розробляємо нову продукцію. В принципі, зараз виробництво можна планувати максимум на три місяці. Якщо раніше бюджет розроблявся на рік, то сьогодні ми можемо лише прогнозувати.
- Незабаром ваше професійне свято. Що воно для вас означає?
- У цій галузі я працюю вже більше 35 років і ніколи раніше ми не відзначали День скловиробника офіційно. Приємно, коли твоя робота відзначається на державному рівні, і я бачу, що навіть атмосфера в колективі змінюється. Вона святкова - хтось вірші складає, хтось пісні вчить і готується до концерту. Як правило, у цей день ми проводимо збори і відзначаємо наших найкращих працівників.
Тож, користуючись нагодою, я хочу привітати великий дружний колектив ЗАТ “Костопільський завод скловиробів” із професійним святом. Побажати всім Вам, дорогі колеги, міцного здоров’я, натхнення та усіляких гараздів. У нас попереду довга дорога, якою ми йтимемо з гідно піднятою головою та впевненістю у наших серцях.
Адреса: вул. Гвардійська,7, м. Костопіль, Рівненська обл., 35000, Україна
Телефони: (03657) 2-10-90, 2-10-91, 2-14-31, 2-32-03
19.11.2009 | Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №423 від 19.11.2009p. На головну сторінку |