№225 від 02.02.2006p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Професійні обрії
Про цей навчальний заклад на Рівненщині ходять легенди. Бо й справді, де іще студент може опанувати таку рідкісну спеціальність, як «Конярство та кінний тренінг»?
Причому, тренуючись на власному (що належить закладу) іподромі?.. Втім, у розповіді про Мирогощанський аграрний коледж варто акцентувати й на інших, не менш вагомих професіях, яких навчають у його стінах. Скажімо, тут можна вивчитися на фермера, - в умовах ринкової економіки це доволі актуально!..
Директор коледжу Давид ШВАРЦ, який свого часу й сам закінчив Мирогощанський радгосптехнікум та залишився тут працювати, (починав звичайним механіком! - авт.) може говорити про свій коледж годинами. І хоча завданням кореспондента газети було розповісти загалу про цю багатогранну людину, - вмілого організатора, чуйного вихователя студентства, - Давид Олександрович скерував розмову по-своєму. Мовляв, краще, раз випала така нагода, написати в газету про коледж. Тим більш, що його історія - навчальний заклад у Мирогощі Дубенського району є одним із найстаріших у регіоні - досить цікава та повчальна.
Спочатку був технікум рільництва
- Наш коледж (перша назва - Дубенський технікум рільництва) був створений ще в 1939 році, - каже Давид Шварц. - Але через фашистську навалу навчання в закладі було перервано. Війна, прокотившись краєм небаченим лихом, залишила по собі розруху та занепад. Отож, саме на молоде покоління було покладено завдання відбудовувати сільське господарство та засівати поля, які скучили за буйноколоссям. Тому вже в липні 1944 року технікум відновлює свою роботу і набирає чималу кількість студентів, головне бажання яких - вчитися і працювати на благо своєї Батьківщини. На той час це був однопрофільний навчальний заклад, який готував агрономів. У 1952 році на його базі створено відділення механізації сільського господарства, новизна якого ще більше приваблювала талановиту молодь. А в 1964-му на базі технікуму та радгоспу «Мирогощанський» створений Мирогощанський радгосп-технікум, куди з Млинівського зооветеринарного технікуму у Мирогощу перевели відділення зоотехнії. Таким чином, на той час у навчальному закладі готували фахівців аж трьох напрямів: механізація народного господарства, агрономія та зоотехніка.
Я б у фермери пішов...
- А які нові спеціальності виникли з розвитком сільськогосподарського виробництва?
- У 90-х роках відкрито відділення електрифікації та автоматизації сільського господарства. Паралельно, під час реформування аграрного сектора, створено спеціальність «Технологія та організація ведення фермерського господарства». Отож, сьогодні в нашому навчальному закладі готують спеціалістів п'яти спеціальностей. До вже згаданих додалася спеціальність «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» зі спеціалізацією «Конярство та кінний тренінг». На денній формі навчається 800 студентів і ще 300 - на заочному відділенні. Аби вступити до нашого коледжу, молодь приїжджає як із ближчих областей, таких, як Рівненська, Житомирська, Тернопільська, Львівська, Хмельницька та Вінницька, так і з Криму та східної України.
- На вашу думку, чим зумовлений такий попит на сільськогосподарські професії, яких навчає ваш коледж?
- По-перше, авторитетом навчального закладу, який створений завдяки творчій наполегливій праці поколінь викладачів і студентів. По-друге, тим, що, навчаючись тут, можна отримати кілька робітничих професій одночасно, - для людей села це неабищо!.. Не випадково, отже, Мирогощанський аграрний коледж виховує цілі династії аграріїв, адже до нас вступають і діти, і внуки колишніх випускників. Навчалися тут і мої діти.
Про рівень навчального закладу говорить хоча б таке. На базі коледжу діють навчально-консультаційні пункти Львівського державного аграрного університету та Львівської державної національної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. Студенти МАКу мають змогу проходити практику за кордоном. Із навчальними закладами Польщі ми співпрацюємо вже 25 років: не лише направляємо туди нашу молодь, а й приймаємо польських студентів у себе. Нерідко буває, що наші вихованці, які зарекомендували себе висококваліфікованими спеціалістами, залишаються на роботі за кордоном. Примітно, що випускники коледжу вже не один рік працюють у Великобританії, Угорщині та Північній Ірландії.
Навчання і...
- Що, крім навчання, може запропонувати молоді аграрний коледж у Мирогощі?
- У нашому навчальному закладі ми повсякчас робимо наголос на культурно-мистецьку та спортивно-масову роботу. Наприклад, за останні 15 років, хоч якими вони не були скрутними у матеріальному плані, жодної зими не був закритим плавальний басейн. Для тих, хто полюбляє займатися художньою самодіяльністю, в нас є народний хор, вокально-інструментальний ансамбль. Студенти щороку готують новорічну програму «Вертеп», з якою об'їжджають усі навколишні села. Але чи не найбільшої популярності набуло в нас «Свято зустрічі Весни», на яке щороку з'їжджаються по кілька тисяч людей. Де іще на Рівненщині ви побачите кількаметрові снігові фігури?!. Вони, хоч і створені руками непрофесійних скульпторів, не гірші, ніж на Шанхайському фестивалі льодових див. До речі, цьогорічне свято відбудеться 26 лютого, тож, користуючись нагодою, запрошую на нього всіх бажаючих. А через півроку, у вересні, ми проведемо «Свято квітів»: кожна академічна група готує до нього оригінальну квіткову композицію. Пригадую, одного року студенти виклали із квітів величезного яскравого павича, один хвіст якого сягав 20 метрів.
- Раніше коледж мав статус радгоспу-технікуму. Треба розуміти, що тут студенти не тільки отримують теоретичні знання, а й мають змогу попрактикуватися?
- Насправді, Мирогощанський аграрний коледж - це досить потужне сільськогосподарське виробництво. Наше навчально-дослідне господарства володіє 3600 гектарами землі, які обробляємо за найсучаснішими аграрними технологіями, ми вирощуємо близько 1800 голів великої рогатої худоби, 1500 свиней. А ще маємо сучасний машинно-тракторний парк, - рівень такий, що подібним може похвалитися далеко не кожне підприємство. Це і машини для посіву, і комбайни для збирання врожаю, і новітні засоби обробки землі, завдяки яким ми значно збільшили врожаї сільськогосподарських культур. І не треба думати, що наші студенти обробляють поля вручну: жоден із них не був задіяний, наприклад, на обробітку цукрових буряків. Усі операції у нас здійснюються без застосування ручної праці, на полях знаходяться лише ті люди, які обслуговують агрегати. Повірте, працювати на таких машинах - одне задоволення, адже вони по-сучасному оснащені, у кожній є кондиціонер і навіть… бортовий комп'ютер, який точно видає всі необхідні показники.
- Наша газета вже не раз розповідала про Мирогощанський аграрний коледж. Але все в житті змінюється. Цікаво, що нового останнім часом з'явилося у побуті майбутніх аграріїв?
- Головне, вважаю, щоб наші студенти відчували себе якомога комфортніше, краще, ніж удома. Отож, у двох гуртожитках вже обладнали автономне гаряче водопостачання - відтепер у будь-яку годину студенти можуть прийняти душ. Справно працює баня. В одному з гуртожитків проведено капітальний ремонт, встановлено нові двері, стаціонарні плити для готування їжі. Відремонтовані та обладнані новими меблями кімнати відпочинку, де у вільний час діти дивляться телевізор та цікаво проводять дозвілля. Між іншим, кошти на все це ми заробили самі - завдяки нашому навчально-дослідному господарству.
Всі - на іподром!
- Ви згадали про «Конярство та кінний тренінг». Мирогощанський аграрний коледж - єдиний навчальний заклад, який у своєму «арсеналі» має таку спеціалізацію…
- Цій спеціалізації близько шести років. Її впровадження потребувало досить великих матеріальних витрат, адже були придбані гарні племінні коні (на сьогодні це 67 голів), побудовані конюшні та іподром, який відповідає абсолютно всім визначеним стандартам: довжина й ширина бігової доріжки, глядацькі та суддівські трибуни. До речі, нещодавно наш іподром отримав статус міжобласного і «увірвався» в п'ятірку найкращих іподромів України, серед яких Київський, Харківський, Львівський та Одеський. Із відкриттям сезону на ньому проводитимуться великі кінні змагання різних рівнів та рангів, на які приїжджатимуть учасники не тільки з сусідніх із Рівненською областей, а й зі східних та південних регіонів нашої держави. Та й глядачів щоразу збирається близько шести-семи тисяч.
- А хто під час змагань виступає у ролі жокеїв?
- Звичайно, це наші студенти, які і теорію успішно опановують, і скакунів тренують. Адже тварина - не автомобіль, який можна поставити в гараж та користуватися лише за потребою. Коням необхідний щоденний догляд та фізичні навантаження для покращення та підтримання необхідної форми. Цікаво, що навчаються цій досить непростій спеціальності як хлопці, так і дівчата. Мабуть, це єдина спеціалізація, на яку вступають діти і з Одеської області, і з Луганської, і з Полтавської, і Вінницької, і навіть з Криму. Справа в тому, що в багатьох навчальних закладах хоч і вивчають предмет «Конярство», але тільки з огляду на те, як правильно тварину виростити. Чи не в кожному великому місті існують і приватні кінноспортивні школи, але тільки МАК навчає кінному тренінгу. Адже ми вирощуємо спортивних тварин, а не тяглову силу. А спортивні коні цінні тоді, коли вони треновані і мають усі необхідні параметри. Саме над покращенням їхніх результатів і працюють студенти-тренери, обов'язком яких є щоранку виводити коней на пробіжку, а потім і на спеціальні заняття із секундоміром, зі збільшенням навантажень.
- Які нагороди вже встигли вибороти мирогощанські студенти?
- Хоча кінний спорт у нас тільки починає розвиватися, нам уже є чим пишатися. В минулому році наїзниками коледжу було виграно сім призів на Київському та одинадцять призів на Одеському іподромах. А це, в порівнянні з досвідченими професіоналами, дуже хороший результат. Втім, я певний, що в цьому році ми його значно перевищимо.
- Щиро бажаю успіхів цьому незвичайному закладу і його невгамовному керівникові! І дякую, Давиде Олександровичу, за цю розмову!
02.02.2006 | Наталія МОРОЗЮК |
Дізнатися про умови вступу в Мирогощанський аграрний коледж чи отримати іншу інформацію про цей навчальний заклад ви можете, написавши за адресою: 35624, Рівненська область, Дубенський район, село Мирогоща-2, вулиця Студентська, 1. Або зателефонувавши: (03656)
7-74-90, 7-77-73, 7-77-02.
Рівне-Ракурс №10 від 02.02.2006p. На головну сторінку |