Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №423 від 26.11.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Що живе в нашому організмі

Доки ми сяк-так долаємо різні сезонні та пандемічні епідемії, які приходять і відходять, доки недбало ставимося до власної санітарно-гігієнічної культури, доти побутуватиме інша “вічна тема” - глистяні інвазії. Тим часом ВООЗ стверджує: щороку в світі причиною 16 з 50 мільйонів смертей є паразитарні та інфекційні захворювання. За поширеністю гельмінтози на другому місці після туберкульозу.

- Існує близько 250 видів гельмінтозів, які вражають людину. На території України виявлено їх 30 видів (75 відсотків становлять ентеробіоз, 20 - аскаридоз), - розповідає завідувачка терапевтичного відділення Рівненської міської поліклініки №2 Ольга ТРІЛЬ. - Понад те, через пожвавлення міграційних процесів можливе завезення тропічних гельмінтозів з країн Африки та Азії.

- По-народному - це глисти та й годі. Насправді ці паразити різняться між собою, відтак по-різному й називаються?

- За особливостями розвитку розрізняються геогельмінти та біогельмінти. Розвиток геогельмінтів на початкових стадіях проходить у зовнішньому середовищі, а вже згодом - в організмі людини. До геогельмінтів, наприклад, належать аскариди, волосоголовці тощо. Біо-гельмінти розвиваються ли-ше в живих організмах. До них належить трихінела, дирофілярія, кошача двоустка, більшість ціп’яків. Господарями-носіями біогельмінтів є комахи, риби, молюски, тварини, ну і, звісно, люди. Гельмінти можуть паразитувати у всіх тканинах і органах людини. За місцем локалізації вони поділяються на порожнинних і тканинних. Зазвичай у кишківнику паразитують аскариди, карликові ціп’яки, а в тканинах - ехінококи, дирофілярії.

Бичачий і свинячий ціп’яки, довжиною від півтора до 10 метрів фіксуються у верхньому відділі тонких кишок, там же паразитують аскариди. Волосоголовець - у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки та протоках підшлункової залози.

- Гельмінти в організмі - це результат відсутності гігієнічних навиків?

- Зараження людини гельмінтами відбувається через брудні руки, овочі, воду або через предмети, забруднені яйцями чи личинками гельмінтів. Таким чином заражаються аскаридами, власоглавами, гостриками. Крім цього, зараження гельмінтами може відбуватися через рибу та м’ясо тварин, уражених личинками цих паразитів. Так, через м’ясо великої рогатої худоби можливе зараження ціп’яком бичачим, через свинину - ціп’яком свинячим і тріхінеллами, а через рибу - Лентец широким та опісторхозами. Від собак та котів на людину чатують ехінококи, собачі та котячі аскариди. Гельмінти можуть підчепити усі, проте є група ризику - це діти, особи з низькою санітарною культурою та ті, хто полюбляють їсти сиру рибу та м’ясо, а також мандрівники до країн Азії та Африки.

- Чим небезпечні гельмінти?

- Потрапивши в людський організм, гельмінти харчуються за його рахунок. При цьому одні харчуються кров’ю і тканинними соками, інші в кишечнику поглинають поживні речовини, що необхідні для живлення організму. Окрім цього, у процесі життєдіяльності гельмінти виділяють отруйні речовини, які негативно впливають на нервову, кровотворну системи та інші органи. Це призводить до виникнення таких симптомів: втрата апетиту, нудота, головний біль, запаморочення, загальна слабкість, анемія, висипи на шкірі. Отже, при виникненні зазначених симптомів слід звертатися до лікаря задля проведення обстеження на наявність гельмінтів.

26.11.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 26.11.2009p. 
На головну сторінкуerror code: 500