Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №427 від 17.12.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Переконання

Україна не повинна мати президента з кримінальним минулим

Якщо Янукович переможе в другому турі виборів, для України це означатиме ганьбу і сором

Українці не хочуть президента з кримінальним минулим, президента, який сидів у тюрмі. Центр Разумкова оприлюднив нові опитування громадської думки в “Українській правді”, в яких йшлося: “Особа, яка мала кримінальну судимість, навіть якщо таку було знято, не повинна мати права обиратися президентом, вважає більшість (57,5 відсотка) українців. Проте що така особа має право обиратися главою держави, вважає 30,5 відсотка, а 21,1 відсотка респондентам важко відповісти на поставлене запитання”.

Центр Разумкова продовжує свій аналіз цього опитування: “Також респондентам було поставлене таке запитання: “У ЗМІ з’являлася інформація про те, що Віктор Янукович у молодості був двічі засуджений за кримінальні злочини. Чи знаєте ви що-небудь про це?”. Про ці факти біографії лідера Партії регіонів 91,8 відсотка опитаних знали й раніше, 3,1 відсотка - довідалися протягом останніх місяців, а 1,8 відсотка вперше чують про судимості Януковича”.

Відповідно до соцопитувань Віктор Янукович займає перше місце серед кандидатів на пост президента країни і має шанс подолати перший тур виборчих перегонів 17 січня. Але якщо він переможе в другому турі виборів, що відбудуться на три тижні пізніше, для України це означатиме ганьбу і сором.

Дозвольте, я поясню свою точку зору.

У західній демократії колишній кримінальний злочинець не може бути обраний до парламенту і в президентське крісло тому, що електорат не мав би можливості віддати свій голос за нього. На превеликий жаль, така практика не існує в Україні, державі, що так тяжко постраждала від Російського та Радянського імперіалізму та тоталітаризму.

У США третина штатів назавжди позбавляє колишнього ув’язненого права голосувати. Це особливо стосується серйозних злочинів насильницького грабежу і згвалтувань, за які Янукович був тричі засуджений. В Україні обрання колишнього ув’язненого на посаду президента і головнокомандуючого військових сил буде ознакою того, що аморальність здобула перемогу, що людям в погонах доведеться підкорятися наказам “бандита” і колишнього в’язня.

Екс-президенти Леонід Кравчук і Леонід Кучма - представники радянсько-української номенклатури - були виховані на українських культурних традиціях, народилися в областях із домінуючим українським етнокультурним чинником (Рівненська та Чернігівська відповідно) і здійснювали прозахідну багатовекторну зовнішню політику.

Янукович народився в сім’ї звичайних робітників, колишній карний злочинець, без освіти (що збиває з пантелику як українців, так і іноземців), не має відчуття української культури (у своїй передвиборчій програмі 2010 року він не підтримує українське національне питання), і походить з совєтизованого і русифікованого Донбасу.

Обрання Януковича на посаду президента зруйнує позитивний міф про владу народу, що встановилася в ході Помаранчевої революції. Обрання Януковича буде “доказом” того, що він був законно обраний в листопаді 2004 року і що постанова Верховного суду, який скасував це рішення, була політично вмотивованою. Янукович і керівники фракцій Партії регіонів (Борис Колесников, Андрій Клюєв, Дмитро Табачник і т.д.), як і раніше, підкреслюють, що Янукович був законно обраний у 2004 році і його перемога на виборах у 2010 році буде для них “доказом”, що це була правда.

Янукович як президент не буде боротися з корупцією, ніколи не зробить українські еліти і громадян рівними перед законом і не буде зацікавлений у реформуванні правопорядку та судової системи. Ці сфери будуть пріоритетними для Юлії Тимошенко, оскільки вона розуміє, що в Україні насамперед необхідно збудувати Європу, щоб Україна отримала дозвіл на членство в ЄC.

Партія Регіонів і Янукович ніколи не надавали великого значення демократизації української політичної системи та європеїзації українського суспільства. Тільки політичний табір помаранчевої революції - чиїм єдиним серйозним лідером є Тимошенко - підкреслив важливість демократизації та європеїзації.

Мені хотілось би поставити кандидату у президенти Віктору Януковичу два запитання:

По-перше, в книзі Британського академіка Ендрю Вілсона під назвою “Українська Помаранчева Революція” (Ukraine’s Orange Revolution) (Видавництво Університету Єйль [Yale], 2005 рік) описується сцена, про яку я вже мав можливість прочитати в інших виданнях. У вівторок 23 листопада 2004 року президент Леонід Кучма зателефонував Президенту Росії Володимиру Путіну, який на той час перебував із державним візитом в Бразилії. Кучма запитав Путіна, що йому робити, адже до Києва швидко збиралося все більше число протестуючих. Як повідомляють, Путін відповів, що якби він був президентом України, у нього було б тільки два шляхи. Перший - проголосити надзвичайний стан, другий - визнати Януковича чинно обраним президентом. На це Кучма відповів: “Я не можу дозволити цьому бандитові зайняти найвищий керівний пост в державі!”

Якщо Кучма був переконаний, що Ви були “бандитом” в 2004 році, наскільки Ви змінилися сьогодні? Зрештою, пан Кучма знав про Вас все, коли Ви були губернатором в Донецьку у період з 1997 по 2002 рік і потім прем’єр-міністром з 2002 по 2004 рік. То чи не є Ви “бандитом” і в період виборів 2010?

По-друге, я живу у Північній Америці, і хотів би поділитися з Вами досвідом нашої демократії. Я знаю, що Ви як український демократ цікавитеся демократією на Заході. Так-от... Якби я у США сидів у тюрмі бодай один раз, а не так як Ви - три рази поспіль, то я б не мав права голосу на виборах в 15-ти штатах США - не те, що б у президенти йшов.

Такі ж закони демократії існують і в інших західних країнах для тих, хто свого часу через злочини був ізольований від суспільства на тривалий термін ув’язнення. Як Ви ставитеся до таких американських законів? Очевидно, Ви б не хотіли бути громадянином США, бо Ви тричі сиділи у тюрмі і Вам би навіть не дозволили там голосувати.

Обрання Януковича на пост президента буде ганебним для України, її громадян, міжнародного іміджу держави та означатиме тріумф Євразійської моделі Путіна - Медведєва над Європою. Вибір між Януковичем і Тимошенко є відповідно тим вибором України, що залишить її в “пострадянській” культурній, політичній та історичній сферах або тим вибором, що рухається в напрямку, протилежному від “пострадянського” середовища і возз’єднується з європейськими історичними, культурними та політичними шляхами.

Янукович впровадить мультивекторну зовнішню політику, яка буде більш про-російською. Тимошенко ж поєднає прагматизм стосунків з Росією в сфері енергетики та економіки з ідеологічною орієнтацією в напрямку Європи.

В Україні обрання колишнього ув’язненого на посаду президента і головнокомандуючого військових сил буде ознакою того, що аморальність здобула перемогу, що людям в погонах доведеться підкорятися наказам “бандита” і колишнього в’язня.

17.12.2009Тарас КУЗЬО www.censor.net.ua



Рівне-Ракурс №10 від 17.12.2009p. 
На головну сторінку