№434 від 04.02.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Як відомо, статевий акт між чоловіком та жінкою передбачає вагітність. Це аксіома. Утім, вагітність може бути плановою й неплановою, відтак і діти - бажаними або ні. У сучасному світі народити дитину в бажаний час можна завдяки контрацептивам, яких є величезна кількість. Щоправда, також є багато жінок, які чи то через незнання, яке межує з невіглаством, чи то через своєрідні забобонні перестороги контрацептивам не довіряють.
Тим часом ученими щороку розробляються інноваційні форми гормональних контрацептивів (внутрішньоматкова гормональна система, комбіновані ін’єкційні, гормональні вагінальні кільця, підшкірні імплантати, контрацептив-ні пластирі, оральні з естрадіолом), розширюються групи прогестагенів, які входять до складу комбінованих оральних контрацептивів, що надало медикам можливість індивідуального підбору гормонального контрацептива з урахуванням особливостей психоемоційного, нейроендокри-нного, соматичного та гінекологічного статусу пацієнтки.
- Раніше побутувала думка, що внутрішньоматкова спіраль призводить до ерозії шийки матки.
- Сьогодні спіралі ставлять жінкам, що навіть не народжували, - зазначає лікар акушер-гінеколог Світлана ДЕМЧУК. - Часто дівчата живуть активнішим статевим життям, аніж слід би було, тому частіше страждають від статевих інфекцій. От у такому разі спіраль ставити не можна. Спіраль настільки мала, що вона зовсім не відчувається, тому досить часто забезпечує жіночими гормонами і антибіотиками, які, виділяючись крихітними дозами, перешкоджають розростанню слизової оболонки матки. Нині популярними “захисниками” у молодих жінок є контрацептивний пластир та вагінальне кільце, що містять два жіночі статеві гормони - естроген та прогестин, а також вони прості та легкі у використанні. Обидва методи мають високу та негайну ефективність, легкі у використанні, не пов’язані зі статевим актом, не мають ефекту “першого проходження” через шлунково-кишковий тракт.
Тим часом контрацептивний пластир може використовуватись жінками, яким незручно приймати таблетки. Метод є менш ефективним, якщо його використовують жінки з зайвою вагою: може викликати незначні побічні ефекти, як при використанні КОК, але вони незначні й не шкідливі для здоров’я та швидко зникають. Пластир же наклеюють за такою схемою: протягом трьох тижнів - один раз на тиждень, потім тиждень перерви і знову пластир наклеюють на три тижні.
Щодо вагінального кільця, то його необхідно міняти кожен місяць. У деяких випадках може виникати незначний головний біль, нудота, дискомфорт у піхві. Інколи може спостерігатися незначне збільшення чи зменшення ваги. Можуть також виникати зміни в менструальному циклі, але ці зміни незначні і не шкідливі для здоров’я. Щоправда, обидва методи не можна використовувати при грудному вигодовуванні та жінкам після 35 років, які палять та вживають алкоголь.
- Це ж очевидний обман, що, годуючи грудьми, мати не може завагітніти? Так само поширеною є хибна думка, що гормональні контрацептиви призводять до повноти, так?
- Упродовж усього періоду годування грудьми жінка не застрахована від нової вагітності. У деяких жінок менструація відсутня протягом майже всього періоду годування грудьми, а в інших цикл повністю відновлюється через 6-8 тижнів після пологів. Сучасні комбіновані оральні контрацептиви містять дуже низькі дози гормонів, тому їх часто називають низькодозованими контрацептивами. Захворювання, які часто стають на заваді використанню оральних контрацептивів з високим вмістом естрогенів, не є перешкодою для використання сучасних низькодозованих. Теперішні контрацептиви не впливають на масу тіла, понад те, є оральні контрацептиви, під час застосування яких жінки худнуть.
- А як пігулки впливають на розвиток раку грудей?
- При деяких видах мастопатії, яка може стати причиною виникнення раку грудей, застосування гормональних пігулок протипоказане, позаяк гормон естроген, що міститься в них, може сприяти утворенню ракових клітин. Але в аптеках великий вибір оральних контрацептивів і лікар підбере пігулки, які підходять саме вам, враховуючи спосіб життя, хронічні захворювання, вік, вагу та регулярність статевого життя.
Звісно, що перед тим, як вибрати засіб контрацепції, жінка чи пара повинні звернутися до акушер-гінеколога або до лікаря центру планування сім’ї. Кожен спеціаліст, залежно від репродуктивних планів подружжя, стану здоров’я, релігійних та особистих переконань, порадить належний засіб контрацепції.
04.02.2010 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 04.02.2010p. На головну сторінку |