№449 від 21.05.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Прийняли
За кілька днів життя Рівного та Рівненщини загалом докорінно змінилося. Нарешті ми почали жити з прийнятими бюджетами, а відтак, зможемо витрачати кошти на вкрай нагальні потреби: виплачувати зарплати та пенсії, будувати та ремонтувати, модернізувати медицину та спорт. На що ж вистачить тих довгоочікуваних головних кошторисів краю, і чи справді Рівненщина здатна стати самодостатньою областю, забезпечуючи себе самостійно?
Проголосували, змінили, заспокоїлися
Процедура прийняття бюджету пройшла наступним чином: спочатку його прийняли, а потім - внесли зміни. Такого спокійного узгодження питання не було ніколи: депутати охоче проголосували та швидко перейшли до інших питань. Своє “так” за головний кошторис області висловили 65 обласних обранців.
Отож, загальний обсяг доходів обласного бюджету на 2010 рік становитиме 1 633 948,7 тисячі гривень. Незважаючи на те, що, порівняно з минулим роком, затверджена більша сума, усіх потреб перекрити не вдасться. “Бюджет абсолютно збалансований, - коментує голова постійної комісії Рівненської обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків Олег ХОМИЧ. - В ньому враховані майже всі пропозиції наших колег-депутатів, а також всі запити, які не вимагають величезного фінансування”.
Користуючись нагодою, пан Хомич розкритикував Державне казначейство за те, що воно не дозволило розмістити кошти обласного бюджету на депозитний рахунок в перших місяцях року, що б дозволило заробити додаткові кошти.
У процесі обговорення головний обласний фінансовий документ зазнав певних змін. Капітальні видатки управління освіти і науки ОДА зменшили на два мільйони гривень. Частину з цих коштів депутати спрямували на фінансування регіональних програм. Зокрема, обласні обранці передбачили 100 тисяч гривень на проведення щорічного обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад. Таку ж суму спрямували на видання книг місцевих авторів. 50 тисяч гривень віддали на Програму розвитку інформаційного простору на 2008-2010 роки.
У бюджеті-2010 окремим рядком прописано надання допомоги інвалідам по зору на суму 40 тисяч гривень. 100 тисяч гривень цьогоріч отримає Програма збереження та відтворення рибних запасів Рівненської області. Чи буде перевиконання бюджету - не кажуть, бояться зурочити.
Посперечалися, змінили, проголосували
На противагу обласному бюджету, затвердження міського кошторису тривало близько двох годин. З пропозицією внести корективи і перерозподілити кошти до депутатів звернувся голова бюджетної комісії Рівнеради Сергій ПАЛАДІЙЧУК. Тішить те, що прийняті зміни були відразу збалансовані, тому шукати додаткових коштів не було потреби. Найбільше невдоволення викликала новина про те, що 300 тисяч гривень, передбачені для електронної системи підрахунку депутатських голосів “Рада” у сесійній залі, перекидають на інші проекти.
Голова “земельної комісії”, депутат Руслан МАЛЬОВАНИЙ почав емоційно доводити хибність такого підходу: “За цю систему ми говоримо вже не один рік, а зараз так легко знімаємо гроші. Коли ми вже перестанемо голосувати руками, адже інколи підрахунок волевиявлення депутатів виявляється неправильним?”.
Однак, на думку Сергія Паладійчука, Мальованому важлива не відповідь, а “поговорити”, адже наразі безліч інших, нагальних для вирішення, проблем. Тим більше, що поки закінчаться тендерні процедури, у залі працюватиме інший склад депутатів, і, хто знає, скільки їх буде, і чи захочуть вони цю “Раду”. До того ж, електронна система лише сприяє фальшуванню голосів, і ми бачимо це на прикладі Верховної Ради.
Не сподобалися певним депутатам і обсяги фінансування тижневика “Сім днів”, і кілька разів сума у 200 тисяч гривень могла бути втрачена. Однак аргументи щодо окупності видання лише у роки виборчої кампанії взяли гору, тож “Сім днів” залишився з грошима.
Пристали депутати, хоча й неохоче, і на деякі пропозиції від фракції УНП в Рівнераді. Зокрема, передбачили у бюджеті 60 тисяч на облаштування братських могил та 68,5 тисячі гривень для сімей з двома і більше інвалідами. Тож 128,5 тисячі гривень забрали з “комуналки”.
Крім цього, у разі надходження субвенцій з державного бюджету, депутати першочергово передбачили відповідні кошти на добудову навчально-виховного комплексу “Престиж”. Добудова об’єктів - це найболючіша для міста тема, адже досі неможливо привести до ладу ані Будинок культури у парку Т.Шевченка, ані ЗОШ №14.
Таким чином, загальна сума бюджету Рівного складає 601 мільйон 200 тисяч гривень, що на 16 відсотків більше, порівняно з минулорічним планом (519 мільйонів гривень). Дотації з державного бюджету - 67 мільйонів, на противагу минулорічним 37 мільйонам. Субвенції - 143 мільйони.
Отже, освіта отримала 186,3 мільйона гривень, охорона здоров’я - 115,6 мільйона, ЖКГ - 25,7 мільйона гривень. Це дещо більше, ніж отримували галузі минулого року, але маємо розуміти, що, зі збільшенням соціальних стандартів, зарплата працівників бюджетних сфер також зросла.
- Бюджет - дуже напружений, і я застав далеко не найкращі часи, - прокоментував цьогорічний кошторис міста Володимир ХОМКО. - Ця суперечка у сесійній залі - лише компроміси, адже на кожну галузь потрібно все одно більше коштів. Нарешті ми затвердили, хоча і в травні, бюджет, і починаємо з ним жити. Турбує бюджет розвитку міста, адже, якщо проаналізувати роки, то у 2008-му ми мали 34 мільйони гривень, у 2009-му - із запланованих 24-х - 18, в поточному - 11,7 мільйона гривень. Ще більше турбують доходи, вирахувані по формулі з урахуванням попередніх років роботи, які можуть виявитися не такими, як очікувалося.
Зараз, коли ми вже другий рік живемо з від’ємними показниками, я все-таки маю надію, що з наступного півріччя ситуація зміниться”.
21.05.2010 | Алла БІДЮК Любов РОМАНЮК |
Рівне-Ракурс №10 від 21.05.2010p. На головну сторінку |