Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №455 від 01.07.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

Заборонена література,

Заборонена література,

або Новий український роман Миколи Азарова

Депутатам читати книжки немає часу, тому зі спокійною совістю вони хочуть обкласти видавничу справу податками, скасувавши пільги. Фінансова криза і без того підпсувала бюджети видавництв, а додаткові побори взагалі зітруть їх з лиця землі.

Що сталося?

Все, що відбувається останнім часом в Україні для вітчизняної книги явно не на користь. Спершу міністр освіти вирішив прибрати зі шкільної програми усе найцікавіше - живих класиків сучасної української літератури. “Якщо ти не мертвий, тебе у шкільній програмі не має бути”, - вважає Дмитро Табачник, якому байдуже, що зі шкільної програми зникне навіть Ліна Костенко. Хіба ж вона винна, сердешна, що не вмерла до сих пір? Тож навіщо видавати книжки тих, кого ніхто не вивчає… нехай собі пописують тишком-нишком… Мабуть такою логікою керуються й в уряді.

У добу Інтернету та комп’ютерних ігор, роликів, нічних клубів наша влада напевне хоче, щоб сучасна молодь не читала взагалі, а якщо й читала, то бульварні журнальчики, примітивні детективи, або сльозоточиві романчики. Як-що так триватиме й надалі, її чекає повна деградація.

Сьогодні ж книговидавці б’ють на сполох через скасування усіх без винятку існуючих пільг. І це занепокоєння не даремне… Наразі, діючий уряд знову хоче обкласти вітчизняне книговидавництво податком, не виключаючи з переліку навіть підручники, словники та дитячі видання.

Пільгу на ПДВ українська книжка отримала ще у 1998 році, і саме тоді почалося зростання галузі. Цей рік фактично став часом народження вітчизняного книжкового продукту. Вже у 2000 році наклади книжок виросли удвічі. Українські видання стали постійно перемагати на міжнародних конкурсах, українські письменники знайшли дорогу до читачів і стали перекладатися закордоном. Скільки позитивного відбувалося…

Офіційні дані

Отож, у випадку прийняття Податкового кодексу україн-ські книговидавці будуть повністю позбавленні податкових пільг. Введення ПДВ зачепить усіх. Книжку не купуватимуть, у видавців не буде грошей на друк інших, а авторам не платитимуть гонорари, за які письменники хоч і не живуть, однак виживають…

Процедура оподаткування книги проходитиме наступним чином: відразу після того, як книжку відвантажать до книгарні, держава вимагатиме сплатити ПДВ, і не чекатиме повного їхнього розпродажу. При цьому повний розпродаж завезеного накладу зазвичай складає півроку і більше. Отже введення ПДВ зменшить і без того невеликий запас грошей у видавців, зупинить видання нових і нових книг. Це своєрідна смерть книговидання, яку відклали до 2015 року (податкові канікули від Президента, - авт.).

Крім цього, із введенням ПДВ ціна на українську книгу плигне догори. Донині українським видавництвам вдавалося виживати за рахунок зменшення ціни. Введення ж податку призведе до подорожчання вітчизняних книжок на 15-20 відсотків, що вдарить по кишені читачів, при тому, що ціна на імпортні книжки не зміниться. Навіщо ж ставити під удар українського книговидавця і знищувати дотла невеличкі українські видавництва?

Історія свідчить

Гіркий досвід війни проти української книги мав місце ще у 2004 році. Тоді уряд нинішнього Президента України ввів ПДВ на книжки, у результаті чого галузь зупинила роботу на півроку, а видавці змогли повністю відновитися лише за півтора роки. Але тоді ситуацію вирішили: під впливом громадськості Верховна Рада скасувала податок на українську книгу.

Свідомо чи не свідомо пішла нинішня влада на такий крок, відомо лише їй. У кожного із нас є або будуть діти та онуки, тому нам не байдуже, якою буде їхня перша книжка, за яким букварем вони навчатимуться. І розуміючи, що після такого “армагедону” доведеться викласти з гаманця чималеньку суму, де гарантія, що тоді ця дитяча книга буде принаймні на половину якіснішою, ніж вона є зараз. За таких податків, видавці не труситимуться над книгами, як до тепер. Адже готуючи книгу п’ять-десять років, письменник не чекатиме стільки ж часу на збирання вже більшої суми коштів, а видаватиме стільки, на такий наклад вистачає.

Письменники в шоці

Член Національної спілки письменників України, лауреат Рівненської обласної премії ім.Валер’яна Поліщука Анна ЛИМИЧ-ВОЙНАРОВИЧ бідкається: “Розповсюдження літератури важко дається у нашій країні, і навіть в області. Ми маємо для продажу лише ті книги, які видавали за свої кошти. За програмою друкують мізерний тираж. Ви уявляєте як це: писати десять років книжку і видати лише двісті примірників?”. Також пані Анна звертає особливу увагу на дітей, для яких книга є життєво-необхідною, адже читання розвиває пам’ять, уяву і є корисним для розвитку мислення.

Спроба наповнити бюджет за рахунок книжок вже провалилася у 2004 році. Навіщо ж наступати на ті самі граблі? Хто і кому намагається щось довести? Не читаючи самому, не давати читати іншим. Тож тепер, новий український роман Миколи Азарова “Податковий кодекс” стане чи не найчитабельнішою книгою найближчих часів і народів.

01.07.2010Алла БІДЮК



Рівне-Ракурс №10 від 01.07.2010p. 
На головну сторінку