Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №486 від 03.02.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Спадковість по батьковій лінії

Спадковість по батьковій лінії

Борганізмі людини гени батька й матері розподілені порівну - по 50%. Та існують хвороби, що передаються від батька як спадок. Серед них: облисіння, огрядність, виразка, рак яєчок та передміхурової залози, серцеві захворювання, астма, екзема.

Про те, що чоловіки-батьки передають своїм дітям, розповідає лікар-санолог обласного центру здоров’я Валентина КОПЕЛЬ:

- Якщо чоловік успадкував від батька високий рівень секреції тестостерону (50 відсотків чоловіків одержують таку спадковість), то на його голові у волосяних мішечках волосини швидко випадають і потім уже не виростають. Можна сповільнити втрату волосся на голові, якщо не вживати їжу, яка містить багато тестостерону: пивні дріжджі, пшеничні висівки, оливкова олія. Краще вибирати продукти, які містять цинк, залізо, мідь.

Щодо огрядності, то вона майже завжди передається по спадковості. У дітей, родичі яких хворіють ожирінням, у десять разів більше шансів стати такими ж. При цьому обов’язково супутніми є гіпертонія і захворювання серця.

Ризик появи виразки шлунково-кишкового тракту в дітей зростає втричі, якщо батько хворів на таку ж хворобу. Ось чому так важливо звести до мінімуму інші фактори, які можуть загострити генетичну чутливість: не палити, уникати стресів, відмовитись від аспірину, алкоголю та кофеїну.

- Як відомо, рак теж часто є спадковим, так?

- Онкологічні захворювання у 2-3 рази частіше трапляються у тих, хто належить до “ракових сімей”. Шанси перемогти спадковість зростають, якщо не забувати про профілактику раку, здоровий спосіб життя, і вчасно звертатися за медичною допомогою. Генетично існує можливість уразливості до різних форм раку. Але не кожна людина з поганою спадковістю онкологічно хворіє. Для прояву хвороби мають значення стан імунної та гормональної систем, хронічні хвороби, часті їх рецидиви, шкідливі звички та фактори навколишнього середовища. Слід звернути увагу, що деякі особливості стилю життя самі по собі можуть виступати факторами, що викликають порушення функції різних органів і систем. Так, розвиток новоутворень може викликати куріння у 30% спостережень, особливості харчування у 35%, інфекційні агенти у 10%, ультрафіолетове опромінення - 3% і т.п. Проте, якщо у батька був рак яєчок, то ризик появи його у сина високий. Те ж саме можна і сказати і про рак передміхурової залози: ризик захворіти синові в 3-4 рази вищий від середнього статистичного. Ця хвороба особливо поширена в чоловіків, яким за 50 років. Тому чоловіки повинні вживати більше риби, городини і фруктів, бо важливими в профілактиці онкологічних захворювань є продукти, які містять антиоксиданти, та які нейтралізують хімічні канцерогени. Їх багато в капусті, ріпі, салаті, селері, кропі, петрушці. Дуже корисні фруктові соки, а також овочеві й трав’яні.

По спадковості передаються і гіпертонія, гіперхолестеринемія, структурні дефекти або слабкий механізм подолання стресів. А підвищена чутливість батька, наприклад, до домашнього пилу, викликає у сина повну імунну відповідь слізливими очима, запаленням дихальних шляхів, астмою, екземою. Симптоми можуть проявлятися у будь-якому віці. Але якщо притримуватись всіх профілактичних рекомендацій, то шанси перемогти спадковість багаторазово зростуть.

03.02.2011Ольга ЯРОШРівне-Ракурс №10 від 03.02.2011p. 
На головну сторінку