Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №505 від 16.06.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#До професійного свята

Оптимізація та реформування - пріоритет діяльності медичної галузі

Збереження й розвиток людського й соціального капіталу можливий через підвищення ефективності охорони здоров’я. Цей стратегічний напрям, як один із основних, закладений у Програмі економічних реформ України на 2010-2014 роки “Заможне суспільство, конкурентноспроможна економіка, ефективна держава”. Відтак, уся медична галузь України приступила до реформ задля поліпшення здоров’я населення, забезпечення рівного й справедливого доступу всіх членів суспільства до медичних послуг належної якості, створення стимулів для здорового способу життя й здорових умов праці населення, поліпшення ефективності державного фінансування. На етапі реформування - і галузь охорони здоров’я Рівненщини.

Варто зауважити, що проблемні питання галузі охорони здоров’я нашого краю є незмінним пріоритетом у діяльності облдержадміністрації, обласної ради, за ініціативи та при підтримці яких підготовлені важливі нормативні документи щодо подальшого вдосконалення системи охорони здоров’я та поліпшення доступності якісної медичної допомоги населенню області. Актуальні питання медицини виносяться на розгляд постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства обласної ради, колегії облдержадміністрації, колегії обласного УОЗ.

Як відомо, реформуванню передував медичний аудит - глибокий аналіз показників діяльності, стану ресурсного (матеріального, кадрового та фінансового) забезпечення закладів охорони здоров’я всіх рівнів, проведений торік науковцями Українського інституту стратегічних досліджень. А далі ми почали вирішувати першочергові завдання нашої галузі з розробки та затвердження обласних програм та заходів. Наприклад, була прийнята обласна програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги населенню до 2011 року, в рамках реалізації якої упродовж 2010 року створили 5 закладів (підрозділів) загальної практики - сімейної медицини. Крім цього, було прийнято такі важливі програми, як боротьба з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року, діагностика, лікування та профілактики вірусного гепатиту на 2010-2014 роки, “Діти Рівненщини” на 2010-2015 роки. Суттєво поліпшити якість, своєчасність і доступність медичної допомоги населенню області на всіх рівнях дозволило розпорядження голови ОДА від 30 червня 2010 року №269 “Про заходи щодо поліпшення надання невідкладної (ургентної) медичної допомоги”.

Зважаючи на особливості нашого регіону, етапи реформування медичної галузі Рівненщини, а також результати моніторингу використання ліжкового фонду лікувальних закладів області, що надають стаціонарну медичну допомогу, медичного аудиту та вивчення ситуації в сусідніх областях, обласна рада наприкінці минулого року своїм рішенням затвердила план-графік оптимізації ліжкового фонду закладів охорони здоров’я. І цей процес уже розпочався.

Та хочу наголосити, що проведена оптимізація ліжкового фонду жодним чином не вплинула на обсяги госпіталізації жителів області та якість надання спеціалізованої медичної допомоги. Навпаки, показники роботи лікувальних закладів свідчать про ефективніше використання наявної матеріально-технічної бази на рівні центральних районних лікарень, зниження середньої тривалості перебування хворого на ліжку, активне впровадження стаціонарозамінних форм лікування хворих.

Крім цього, низку лікувальних установ спіткали “капітальні” зміни. Так, санаторії “Новостав”, “Козин” і “Клевань” було реорганізовано у два санаторії шляхом об’єднання двох протитуберкульозних на базі санаторію “Новостав” та створення багатопрофільного дитячого санаторію “Козин”. На базі колишнього міжрайонкодиспансеру в місті Дубно створено хоспіс на 45 ліжок для невиліковно хворих людей. Сьогодні проводиться також робота щодо реорганізації обласного центру реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи у відділення обласної дитячої лікарні.

Заклади первинного рівня надання медичної допомоги на засадах загальної практики/сімейної медицини залишаються фундаментом подальшого реформування галузі охорони здоров’я. Тому формування оптимальної їх мережі сьогодні продовжується. При цьому вивчається питання створення нових закладів загальної практики/сімейної медицини у населених пунктах, де проживає понад тисячу жителів, та створення ФАПів у населених пунктах з чисельністю населення понад 300 жителів. Варто нагадати, що реформування первинної ланки охорони здоров’я на принципах сімейної медицини було розпочато ще у 2000 році і відтоді в області створено 116 закладів (підрозділів) загальної практики/сімейної медицини (ЗПСМ), у тому числі 87 лікарських амбулаторій ЗПСМ, та організовано 222 дільниці сімейного лікаря.

Упродовж 2010 року на Рівненщині було створено 5 закладів (підрозділів) ЗПСМ, а цьогоріч шляхом реорганізації дільничних лікарень сіл Бугрин та Тучин, ще дві лікарські амбулаторії.

Пріоритетом на 2011 рік для нас залишаються оптимізація та реформування мережі закладів охорони здоров’я всіх рівнів відповідно до плану реформи медичного обслуговування, затвердженого Програмою економічних реформ України на 2010-2014 рр., з акцентом на розвиток інституту сімейної медицини. Крім цього, ми працюватимемо у напрямку запровадження ефективної системи фінансування закладів охорони здоров’я, поліпшення кадрової ситуації у районах, що потерпіли від наслідків аварії на ЧАЕС, та забезпечення закладів охорони здоров’я первинного рівня медичним обладнанням і санітарним транспортом. Словом, маємо в планах багато завдань і цілей.

Принагідно хочу подякувати всім медичним працівникам нашої області за наполегливу, невтомну працю в ім’я людського здоров’я та життя. Я вітаю всіх своїх колег з професійним святом і бажаю міцного здоров’я, родинного тепла, злагоди, затишку, благополуччя, а ще - натхнення та успіхів у щоденній нелегкій праці.

16.06.2011Ігор ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської ОДА



Рівне-Ракурс №10 від 16.06.2011p. 
На головну сторінку